Konfrans iştirakçıları öncə Zaqatala rayonunun mərkəzində ümummilli liderin adını daşıyan parkda ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, ölkəmiz ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində uğurlu inkişaf yolu keçərək bütün sahələrdə olduğu kimi, sosial-iqtisadi sahədə də əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edib. Bu uğurlu siyasətin bölgələrdə sənaye və kənd təsərrüfatının inkişafına, xüsusi ixracyönümlü məhsul istehsalının artmasına təkan verdiyini diqqətə çatdıran S.Yaqubov dinamik inkişaf edən iqtisadiyyatın bu sahədə yüksək ixtisaslı kadrlara tələbatı da artırdığını vurğulayıb.
Zaqatala rayon icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini Tofiq İsayev regionların inkişafının ölkədə uğurla həyata keçirilən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirərək, bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət proqramlarından söz açıb.
Filialın direktoru, professor Orucəli Rzayev “UNEC-in Zaqatala filialının Azərbaycan Respubilikasının şimal-qərb bölgəsinin iqtisadi inkişafına təsir prespektivləri” mövzusunda çıxış edib.
“Tədqiqat universitetinə keçid: Dünya səviyyəli universitetlərin təcrübəsinin UNEC-də tətbiqi məsələləri”nə nəzər salan UNEC-in elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov bu mövzuda məruzə ilə çıxış edib. “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının müdiri, professor Sifariz Səbzəliyev isə maliyyə, mühasibat uçotu və audit elminin inkişafının müasir mərhələsini şərh edib.
Respubilikanın 14 müxtəlif ali təhsil müəssisəsindən yüzdən çox elm adamının iştirak etdiyi konfrans işini 4 istiqamət üzrə bölmələrdə davam etdirib.

“Modern Problems of Economic Science”
The republican scientific-practical conference on the topic the “Modern Problems of Economic Science” was held in Zagatala Branch of UNEC.
At first, the participants of the conference visited the monument to the Nationwide Leader Heydar Aliyev in the park named after the national leader and located in the center of Zagatala region and laid flowers in front of the monument.
The pro-rector of UNEC for science and innovations, the professor Sakit Yagubov noted that, as the result of successfully pursued by the President Ilham Aliyev, the policy, the foundation of which had been laid by the Nationwide Leader Heydar Aliyev, our country had passed the path of successful development and achieved the significant progress in the socio-economic sphere, as well as, in all spheres. S. Yagubov pointed out that, this successful policy stimulates the development of industry and agriculture in the regions and growth of the private export-oriented productions and he underlined that dynamically developing economy also increased the demand for highly qualified personnel in this field.
The first deputy head of Executive Power of Zagatala region Tofig Isayev said that, the development of the regions was the important part of the successful socio-economic development strategy implemented successfully in the country and spoke about the state programs carried out in this direction.
The director of the Branch, the professor Orujali Rzayev delivered the speech on the subject “The impact of Zagatala Branch of the UNEC on the economic development of the north-western region of the Azerbaijan Republic”.
The professor Zahid Mammadov, the head of the UNEC Science Department, made the presentation on the topic “The transition to the research university: the application of the experience of the world-class universities at UNEC”.
The conference attended by more than hundred scientists from 14 different higher education institutions of the Republic continued its work in 4 directions in the sections.