Konfrans iştirakçıları öncə Zaqatala rayonunun mərkəzində ümummilli liderin adını daşıyan parkda ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər.
UNEC-in elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, ölkəmiz ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində uğurlu inkişaf yolu keçərək bütün sahələrdə olduğu kimi, sosial-iqtisadi sahədə də əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edib. Bu uğurlu siyasətin bölgələrdə sənaye və kənd təsərrüfatının inkişafına, xüsusi ixracyönümlü məhsul istehsalının artmasına təkan verdiyini diqqətə çatdıran S.Yaqubov dinamik inkişaf edən iqtisadiyyatın bu sahədə yüksək ixtisaslı kadrlara tələbatı da artırdığını vurğulayıb.
Zaqatala rayon icra hakimiyyəti başçısının birinci müavini Tofiq İsayev regionların inkişafının ölkədə uğurla həyata keçirilən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirərək, bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət proqramlarından söz açıb.
Filialın direktoru, professor Orucəli Rzayev “UNEC-in Zaqatala filialının Azərbaycan Respubilikasının şimal-qərb bölgəsinin iqtisadi inkişafına təsir prespektivləri” mövzusunda çıxış edib.
“Tədqiqat universitetinə keçid: Dünya səviyyəli universitetlərin təcrübəsinin UNEC-də tətbiqi məsələləri”nə nəzər salan UNEC-in elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov bu mövzuda məruzə ilə çıxış edib. “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasının müdiri, professor Sifariz Səbzəliyev isə maliyyə, mühasibat uçotu və audit elminin inkişafının müasir mərhələsini şərh edib.
Respubilikanın 14 müxtəlif ali təhsil müəssisəsindən yüzdən çox elm adamının iştirak etdiyi konfrans işini 4 istiqamət üzrə bölmələrdə davam etdirib.

«Современные проблемы экономической науки»
В Закатальском филиале UNEC состоялась научно-практическая конференция на тему «Современные проблемы экономической науки».
Сначала участники конференции,  посетили памятник великому вождю Гейдару Алиеву в парке, носящем имя общенационального лидера, возложили к его подножию цветы.
Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов отметил, что наша страна в результате политики, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, и достойно продолжаемой Президентом Ильхамом Алиевым, прошла успешный путь развития, и как  во всех сферах добилась значительных успехов  в социально-экономической сфере. Обратив внимание на политику, которая придала импульс развитию промышленности и сельского хозяйства в регионах, росту особой продукции экспортного направления, С.Ягубов подчеркнул о повышении потребности динамически развитой экономики в высококвалифицированных кадрах.
Первый заместитель главы Исполнительной власти Закатальского района Тофик Исаев отметил, что развитие регионов является составной частью стратегии устойчивого социально-экономического развития, успешно осуществляемой в стране, затронул вопрос государственных программ, осуществляемых в этом направлении.
Директор филиала, профессор Оруджали Рзаев выступил на тему «Перспективы влияния Закатальского филиала UNEC на экономическое развитие северо-западного региона Азербайджанской Республики».
Заведующий Научным отделом UNEC, профессор Захид Мамедов выступил с докладом на тему «Переход в исследовательский университет: вопросы применения опыта университетов мирового уровня в UNEC».
Конференция с участием свыше ста ученых из 14 различных высших учебных заведений республики продолжила свою работу в секциях в 4 направлениях.