Tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, tanınmış akademiklər, alimin yaxınları və ailə üzvləri iştirak edib.
Rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-in dəyərlərinə hər zaman sahib çıxdığını diqqətə çatdıraraq, bu dəyərlərin önündə universitetin ziyalılarının dayandığını bildirib. Professor M.Meybullayevi islam iqtisadiyyatının tədqiq edilməsində əvəzolunmaz alim adlandıran rektor, onun böyük iqtisadçılar nəslinin formalaşmasında əvəzsiz xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə görkəmli iqtisadçı alimin apardığı aktual tədqiqatlardan söz açıb. M.Meybullayevin islam iqtisadiyyatı, milli gəlirin təkrar istehsalı sahəsində apardığı tədqiqatlarının ölkə üçün böyük elmi əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Vasim Məmmədəliyev yubilyarı iqtisadi bilikləri mənəvi-dini dəyərlər yönündə tədqiq edən alim kimi xarakterizə edib. M.Meybullayevin “İslam iqtisadiyyatı” monoqrafiyasında islam ölkələrinin sosial-iqtisadi inkişaf meyllərinin əsaslı şəkildə tədqiq etdiyini bildirib.
UNEC-in “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Ümidvar Əliyev və digər çıxış edənlər alimin elmi-pedaqoji fəaliyyətindən söz açıblar. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müxtəlif illərdə dosent, professor, kafedra müdiri, prorektor vəzifələrində çalışan alimin 200-dən çox elmi əsərin, 6 monoqrafiyanın, 9 dərs vəsaitinin, 4 dərsliyin müəllifi olduğunu qeyd ediblər. “Əməkdar müəllim”, görkəmli iqtisadçı, fədakar insan Məhəmmədhəsən Meybullayevin nəinki elmi-pedaqoji fəaliyyəti, həmçinin ictimai həyatda öz obyektivliyi, prinsipiallığı və tələbkarlığı ilə böyük nüfuz qazandığını bildiriblər.
Tədbirdə UNEC-in İslam İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin professor Məmmədhəsən Meybullayevin adını daşıması təklif olunub. Məmmədhəsən Meybullayev adına İslam İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin rəhbərliyi UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının dosenti, alimin qızı Sərvinaz Xanlarzadəyə həvalə edilib. Atası barədə xatirələrini bölüşən S.Xanlarzadə görkəmli alimin ideyalarını davam etdirməkdən qürur duyduğunu bildirib. Ona göstərilən etimada görə təşəkkür edən S.Xanlarzadə bundan sonra da islam iqtisadiyyatının araşdırılması istiqamətində yorulmadan çalışacağını vurğulayıb.

The founder of the Islamic economy: Mammadhasan Meybullayev-70
The memorial event dedicated to the 70th jubilee of the Doctor of Economic Scienes, Professsor Mammadhasan Meybullayev was held at UNEC.
Along with the academic-teaching staff of UNEC, the well-known academicians, relatives and the members of the family of scientist participated in the event.
The rector, professor Adalat Muradov noted that, UNEC always possessed its values and the intellectuals of the university stood in front of these values. The rector named the professor M.Meybullayev the irreplaceable scientist in studying the Islamic economy, and emphasized his invaluable contribution to the formation of the great economists’ generation.
The chairman of the Parliamentary Committee on Economic Policy Industry and Enterpreneurship, the academician Ziyad Samadzadeh spoke about the topical research conducted by the prominent economist scientist. He emphasized that, M.Meybullayev’s research on Islamic economy, in the field of re-production of the national income had great scientific significance for the country.
The academician Vasim Mammadaliyev charachterized the anniversary celebrant as a scientist studying the economic science in the spiritual-religious direction. He said that, in M.Meybullayev’s monograph “Islamic Economy” the socio-economic development trends of the Islamic countries had been studied thoroughly.
The head of the “Economic Regulation” chair of UNEC, the professor Mahish Ahmadov, the head of the “Theoretical and practical economy” chair, professor Umidvar Aliyev and other speakers spoke about the scientific and pedagogical activity of the scientist. They noted that, the scientist working in different years at the Azerbaijan State Economics University as the associated professor, professor, head of the chair, pro-rector of University was the author of more than 200 scientific papers, 6 monographs, 9 manuals and study books. They stated that, the “Merited teacher”, the prominent economist, devoted person Mahammadhasan Meybullayev earned great reputation not only in the scientific-pedagogical activity, but also in the republic life, with his objectivity, adherence to principles and strictness.
In the event, was suggested to the UNEC Center for Islamic Economic Studies to be named after Professor Mahammadhasan Meybullayev. The management of the Center for Islamic Economy Research named after Mahammadhasan Meybullayev was entrusted to the daughter of the scientist Sarvinaz Khanlarzadeh, the associated professor of “Economics” chair (russian speaking) of UNEC. S. Khanlarzadeh, sharing her memories of her father, said that she was proud to continue the ideas of the prominent scientist. S. Khanlarzadeh expressed her gratitude for the confidence and emphasized that she would continue to work untiringly for studying the Islamic economy.