Tədbirdə UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, tanınmış akademiklər, alimin yaxınları və ailə üzvləri iştirak edib.
Rektor, professor Ədalət Muradov UNEC-in dəyərlərinə hər zaman sahib çıxdığını diqqətə çatdıraraq, bu dəyərlərin önündə universitetin ziyalılarının dayandığını bildirib. Professor M.Meybullayevi islam iqtisadiyyatının tədqiq edilməsində əvəzolunmaz alim adlandıran rektor, onun böyük iqtisadçılar nəslinin formalaşmasında əvəzsiz xidmətləri olduğunu vurğulayıb.
Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə görkəmli iqtisadçı alimin apardığı aktual tədqiqatlardan söz açıb. M.Meybullayevin islam iqtisadiyyatı, milli gəlirin təkrar istehsalı sahəsində apardığı tədqiqatlarının ölkə üçün böyük elmi əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Vasim Məmmədəliyev yubilyarı iqtisadi bilikləri mənəvi-dini dəyərlər yönündə tədqiq edən alim kimi xarakterizə edib. M.Meybullayevin “İslam iqtisadiyyatı” monoqrafiyasında islam ölkələrinin sosial-iqtisadi inkişaf meyllərinin əsaslı şəkildə tədqiq etdiyini bildirib.
UNEC-in “İqtisadiyyatın tənzimlənməsi” kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov, “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının müdiri, professor Ümidvar Əliyev və digər çıxış edənlər alimin elmi-pedaqoji fəaliyyətindən söz açıblar. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müxtəlif illərdə dosent, professor, kafedra müdiri, prorektor vəzifələrində çalışan alimin 200-dən çox elmi əsərin, 6 monoqrafiyanın, 9 dərs vəsaitinin, 4 dərsliyin müəllifi olduğunu qeyd ediblər. “Əməkdar müəllim”, görkəmli iqtisadçı, fədakar insan Məhəmmədhəsən Meybullayevin nəinki elmi-pedaqoji fəaliyyəti, həmçinin ictimai həyatda öz obyektivliyi, prinsipiallığı və tələbkarlığı ilə böyük nüfuz qazandığını bildiriblər.
Tədbirdə UNEC-in İslam İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin professor Məmmədhəsən Meybullayevin adını daşıması təklif olunub. Məmmədhəsən Meybullayev adına İslam İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin rəhbərliyi UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının dosenti, alimin qızı Sərvinaz Xanlarzadəyə həvalə edilib. Atası barədə xatirələrini bölüşən S.Xanlarzadə görkəmli alimin ideyalarını davam etdirməkdən qürur duyduğunu bildirib. Ona göstərilən etimada görə təşəkkür edən S.Xanlarzadə bundan sonra da islam iqtisadiyyatının araşdırılması istiqamətində yorulmadan çalışacağını vurğulayıb.

В мероприятии наряду с профессорско-преподавательским составом UNEC приняли участие известные академики, близкие ученого и члены его семьи.
Ректор, профессор Адалат Мурадов отметил, что всегда с уважением относится к ценностям UNEC, основой которой является интеллигенция университета. Назвав профессора М.Мейбуллаева незаменимым ученым в исследовании исламской экономики, ректор отметил о его неоценимой заслуге в формировании большого поколения экономистов.
Председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде затронул вопрос об актуальных исследованиях, проведенных видным ученым-экономистом. Он обратил внимание, что исследования, проведенные М.Мейбуллаевым в исламской экономике, сфере воспроизводства национальных доходов имеют большое научное значение для страны.
Академик Васим Мамедалиев охарактеризовал юбиляра как ученого, направившего свои экономические знания на исследование религиозно-духовных ценностей. Было отмечено, что в монографии М.Мейбуллаева «Исламская экономика» основательно исследуются критерии социально-экономического развития исламских стран.
Заведующий кафедрой «Регулирование экономики» UNEC, профессор Махиш Ахмедов, заведующий кафедрой «Теоретическая и практическая экономика», профессор Умудвар Алиев и другие выступившие рассказали о научно-педагогической деятельности ученого. Было отмечено, что ученый, работавший в Азербайджанском государственном экономическом университете в разные годы на должности доцента, профессора, заведующего кафедрой, проректора, автор свыше 200 научных трудов, 6 монографий, 9 учебных пособий, 4 учебника. Было подчеркнуто, что Мамедгасан Мейбуллаев как «Заслуженный преподаватель», видный экономист, самоотверженный человек завоевал большой авторитет не только своей научно-педагогической деятельностью, но также объективностью, принципиальностью и требовательностью в общественной жизни.
На мероприятии было предложено Центр исследования исламской экономики UNEC назвать именем Мамедгасана Мейбуллаева. Руководство Центром исследования исламской экономики имени Мамедгасана Мейбуллаева было возложено на доцента кафедры «Экономика» (на русском языке) UNEC, дочери ученого Сервиназ Ханларзаде. Поделившись воспоминаниями об отце, С.Ханларзаде отметила, что испытывает чувство гордости продолжать идеи видного ученого. Выразив благодарность за оказанное ей доверие, С.Ханларзаде подчеркнула, что впредь будет неустанно трудиться в направлении исследования исламской экономики.
На мероприятии были продемонстрированы книги, автором которых является профессор Мамедгасан Мейбуллаев.