Jurnalist imtahanın gedişini müşahidə edib
UNEC-də 2016/17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının obyektivliyinin və şəffaflığının təmin edilməsi məqsədi ilə imtahanlar ictimaiyyətə açıq keçirilir. Bu gün “525-ci qəzet”in əməkdaşı Sevinc Qarayeva UNEC-də imtahan prosesində müşahidəçi qismində iştirak edərək, reportaj hazırlayıb. Həmin reportajı təqdim edirik.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2016-17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası davam edir.
Yanvarın 6-da Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (BİN) tələbələri imtahan veriblər. Yazılı şəkildə təşkil olunan imtahanda əsasən 2 və 3-cü kurs tələbələri iştirak edib. Tələbələr əsasən Dünya iqtisadiyyatı, Maliyyə, Makroiqtisadiyyat və İdarəetmə uçotu fənnindən imtahan veriblər. İmtahanın gedişini hər qrup üzrə 2 nəzarətçi izləyib. Tələbələr onlara təqdim edilən 6 sualdan 5 – ni seçə bilər. Sualları cavablandırmaq üçün tələbələrə 100 dəqiqə vaxt verilib.
İmtahana məsul şəxs, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin direktor müavini İnara Rzayeva deyir ki, tələbələr onlara təqdim edilən sualları inglis dilində cavablandırırlar. 17 baldan yuxarı nəticə göstərən tələbə isə imtahandan keçmiş sayılır.
Qeyd edək ki, sessiya dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə UNEC-də yeniliklər tədbiq edilib. Bu yeniliklərdən biri də jurnalistlərin “nəzarətçi” qismində imtahanlara cəlb olunmasıdır. “525-ci qəzet”in əməkdaşı dünən nəzarətçi qismində imtahanlarda iştirak edib. İmtahan sessiyası ictimaiyyətə açıq keçirildiyindən istənilən valideyn də övladının imtahanını izləyə bilər. Bu da UNEC-də imtahanların şəffaf və düzgün keçirilməsində xəbər verir.
Ötən il olduğu kimi bu il də imtahan zamanı tələbələrə biliklərini nümayiş etdirmək üçün bütün şərait yaradılıb. Onlar da bu şəraitdən yararlanaraq çox sərbəst və rahat şəkildə sualları cavablandırırlar. Stress və həyəcan kecirmədən.
İmtahan prosesində nizam-intizam, şəffaflıq özünü biruzə verir. Tələbələrə, ümumilikdə imtahan prosesinə kənar müdaxilə yoxdur. Yəni imtahanda iştirak edən nəzarətçi və məsul şəxslər yalnız öz vəzifələrini yerinə yetirirlər. İmtahan prosesi zamanı heç bir neqativ halla qarşılaşılmadı.
Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi zamanı da obyektivlik təmin edilir. Belə ki, təqdim olunan suallara düzgün cavab verən tələbənin biliyi düzgün qiymətləndirilir. Şəffaflıq təmin edilir. Tələbə imtahanda göstərdiyi nəticəyə görə qiymətləndirilir.
Məlumat üçün bildirək ki, sessiyanın sonuna kimi UNEC-də kitabxana və oxu zalları axşam saat 22.00-dək işləyəcək. Tələbələr imtahana hazırlaşarkən yaranan sıxlığın aradan qaldırılması üçün bütün tədris binalarında fasiləsiz internetlə təmin edilən xüsusi auditoriyalar ayrılıb.

Журналистка наблюдала за ходом экзамена
С целью обеспечения объективности и прозрачности зимней экзаменационной сессии 2016/17 учебного года экзамены в UNEC проводятся открыто для общественности.  Сегодня сотрудница газеты “525” Севиндж Гараева,  участвуя в качестве наблюдателя в процессе экзамена в UNEC, подготовила репортаж. Представляем репортаж.
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) продолжается зимняя экзаменационная сессия 2016-17 учебного года.
6 января студенты Международной школы экономики (МШЭ) сдали экзамены.  В письменном экзамене участвовали в основном студенты 2 и 3 курса. Студенты сдали экзамены по дисциплинам — Мировая экономика, Финансы, Макроэкономический и управленческий учет. За ходом экзаменов наблюдали 2 координатора по каждой группе. Студенты из предложенных 6 вопросов могут выбрать 5. Для ответа на вопросы студентам предоставлено 100 минут.
Ответственное лицо за экзамены, заместитель директора Международной школы экономики Инара Рзаева отметила, что студенты на представленные им вопросы отвечают на английском языке.  Студент, набравший выше 17 баллов, считается сдавшим экзамен.
Следует отметить, что в период сессии с целью объективной оценки знаний студентов и обеспечения прозрачности в UNEC применены новшества.  Одним из таких новшеств является привлечение журналистов  к экзаменам в качестве «координатора». Сотрудница газеты  “525” вчера приняла участие в процессе экзаменов в качестве координатора. Ввиду того, что экзаменационная сессия проводится открыто для общественности любой родитель может наблюдать за ходом экзаменов. А это говорит о соблюдении на экзаменах в UNEC прозрачности и объективности.
Как и в прошлом в этом году для демонстрации знаний студентам созданы все условия. Студенты,  воспользовавшись этими условиями, очень спокойно и свободно отвечают на вопросы, без стресса и переживаний.
В ходе экзаменов проявляется дисциплина, соблюдение прозрачности. В целом, в процессе экзаменов нет вмешательства извне. То есть координатор и ответственное лицо, участвующие в процессе экзамена, выполняют лишь свои обязанности. В ходе экзаменов не наблюдалось никакого негативного случая.
При оценке знаний студентов также обеспечивается объективность. Так, знания студента, правильно ответившего на представленные ему вопросы, оценивается объективно. Обеспечивается прозрачность. Студент оценивается за результаты, показанные на экзамене.
Для информации следует отметить, что до конца сессии библиотека и читальные залы в UNEC будут работать до 22.00 часов вечера. Для устранения тесноты при подготовке студентов к экзаменам во всех учебных корпусах отведены специальные аудитории, обеспеченные непрерывным Интернетом.