“Made in Azerbaijan-3” qalibləri Türkiyə texnoparklarının təcrübəsini öyrənirlər
“Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinin qalibləri və yarışın təşkilat komitəsinin üzvləri Türkiyənin aparıcı universitetlərində olublar.
“Kapital Bank”ın maliyyə dəstəyi ilə baş tutan səfərin məqsədi Türkiyənin aparıcı universitetlərinin startap və texnopark təcrübəsini öyrənmək olub. UNEC-in Karyera Mərkəzinin direktoru Fuad Əliyev, İnnovativ Biznes İnkubatorun direktoru Mircavid Həsənov və qaliblər Eşqin Cəfərov, Elçin Süleymanov, Toğrul Mirzəyev İstanbul Texniki Universiteti (İTU) və Yıldız Texniki Univerisitetinin (YTU) texnopark və biznes inkubatorları ilə tanış olublar.
İstanbul Texniki Universitetində UNEC-in nümayəndə heyətinə texnoparkın fəaliyyəti, startapları və həyata keçirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib, həmçinin yeni startap məhsulları və xidmətlər nümayiş olunub. Görüşdə texnoparklarla beynəlxalq təşkilatların üzvlük məsələləri də müzakirə edilib.
UNEC nümayəndələri səfərin ikinci günü Türkiyənin zəngin təcrübəyə və ən böyük texnoparkına sahib olan Yıldız Texnik Universitetində olublar. M.Həsənov onlara UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubatoru, startaplar və “Made in Azerbaijan” biznes ideya müsabiqəsi barədə məlumat verib. Sonra UNEC-in tələbələri texnoparkın rəhbərliyi qarşısında qalib olduqları layihə ilə bağlı təqdimatla çıxış ediblər.
Görüş zamanı YTU-nun nümayəndələri biznes yarışlar, startaplar və ən son yeniliklər barədə danışılar. Sonra ziyarətçilər universitetin Davutpaşa tədris binasında fəaliyyət göstərən texnopark, startap və müasir texnologiyalarla təchiz edilən emalatxanalara baxış keçiriblər. YTU-nun Biznes İnkubatorunda Medron Texnoloji şirkətinin məhsulları və layihələri ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində UNEC İnnovativ Biznes İnkubatoru ilə İTU və YTU Texnoparkları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, birgə seminar, təlim və layihələrin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinə dair razılıqlar əldə edilib.
Qeyd edək ki, “Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsi Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında keçirilib.

The winners of “Made in Azerbaijan-3” are studying the experience of Turkish technoparks
The winners of “Made in Azerbaijan-3”business idea contest and the members of the organizing committee of the contest visited the leading universities of Turkey.
The goal of the visit, taken place with the financial support of “Kapital Bank”, was to study the startup and technopark experience of leading Turkish universities. The director of the UNEC Career Center Fuad Aliyev, the director of the Innovative Business Center Mirjavid Hasanov and the winners Eshgin Jafarov, Elchin Suleymanov, Toghrul Mirzoyev got acquainted with the  technopark and business incubators of the Istanbul Technical University (ITU) and Yildiz Technical University(YTU).
At the Istanbul Technical University, the UNEC delegation was informed about the activites, startups and the projects implemented by the technopark, and the new startup products and services were demostrated, as well. In the meeting also was discussed the issue of membership of technoparks in the international organizations.
On the second day of the visit, the representatives of UNEC visited the Yildiz Technical University, which has the rich experience and the largest technopark in Turkey. M.Hasanaov told them about the UNEC Innovative Business Incubator, startups and business idea competition “Made in Azerbaijan”. Then, the UNEC students made the presentation for the management of the technopark on the projects they had won.
Within the meeting, the representatives of the Yildiz Technical University (YTU) spoke about the business competitions, startups and the latest innovations. Then, the visitors visited the technopark and the workshops equipped with startup and the  modern technology in Davutpasha campus of university. In the Business Incubator of  the YTU, they got acquainted with the products and projects of  the company Medron Technology.
Within the framework of the visit, the issues of cooperation between the Innovative Buziness Incubator of UNEC and the Technoparks of ITU  and YTU  were discussed,  was gained the agreement on implementation of joint workshops, trainings and projects and expansion of exchange of experience.
It should be noted that, the “Made in Azerbaijan-3” business idea competition was held among the students by the joint organization of the Ministry of Education, the Ministry of Youth and Sports, the “Kapital Bank” OJSC and UNEC.