“Made in Azerbaijan-3” qalibləri Türkiyə texnoparklarının təcrübəsini öyrənirlər
“Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsinin qalibləri və yarışın təşkilat komitəsinin üzvləri Türkiyənin aparıcı universitetlərində olublar.
“Kapital Bank”ın maliyyə dəstəyi ilə baş tutan səfərin məqsədi Türkiyənin aparıcı universitetlərinin startap və texnopark təcrübəsini öyrənmək olub. UNEC-in Karyera Mərkəzinin direktoru Fuad Əliyev, İnnovativ Biznes İnkubatorun direktoru Mircavid Həsənov və qaliblər Eşqin Cəfərov, Elçin Süleymanov, Toğrul Mirzəyev İstanbul Texniki Universiteti (İTU) və Yıldız Texniki Univerisitetinin (YTU) texnopark və biznes inkubatorları ilə tanış olublar.
İstanbul Texniki Universitetində UNEC-in nümayəndə heyətinə texnoparkın fəaliyyəti, startapları və həyata keçirdikləri layihələr haqqında ətraflı məlumat verilib, həmçinin yeni startap məhsulları və xidmətlər nümayiş olunub. Görüşdə texnoparklarla beynəlxalq təşkilatların üzvlük məsələləri də müzakirə edilib.
UNEC nümayəndələri səfərin ikinci günü Türkiyənin zəngin təcrübəyə və ən böyük texnoparkına sahib olan Yıldız Texnik Universitetində olublar. M.Həsənov onlara UNEC-in İnnovativ Biznes İnkubatoru, startaplar və “Made in Azerbaijan” biznes ideya müsabiqəsi barədə məlumat verib. Sonra UNEC-in tələbələri texnoparkın rəhbərliyi qarşısında qalib olduqları layihə ilə bağlı təqdimatla çıxış ediblər.
Görüş zamanı YTU-nun nümayəndələri biznes yarışlar, startaplar və ən son yeniliklər barədə danışılar. Sonra ziyarətçilər universitetin Davutpaşa tədris binasında fəaliyyət göstərən texnopark, startap və müasir texnologiyalarla təchiz edilən emalatxanalara baxış keçiriblər. YTU-nun Biznes İnkubatorunda Medron Texnoloji şirkətinin məhsulları və layihələri ilə tanış olublar.
Səfər çərçivəsində UNEC İnnovativ Biznes İnkubatoru ilə İTU və YTU Texnoparkları arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, birgə seminar, təlim və layihələrin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinə dair razılıqlar əldə edilib.
Qeyd edək ki, “Made in Azerbaijan-3” biznes ideya müsabiqəsi Təhsil Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, “Kapital Bank” ASC və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə tələbələr arasında keçirilib.

Победители конкурса “Made in Azerbaijan-3” изучают опыт технопарков Турции
Победители конкурса бизнес-идей “Made in Azerbaijan-3” и члены организационного комитета соревнования побывали в ведущих университетах Турции.
Целью визита, состоявшегося при финансовой поддержке “Kapital Bank” являлось изучение опыта стартапа и технопарков ведущих университетов Турции. Директор Центра карьеры UNEC Фуад Алиев, директор Инновационного бизнес-инкубатора Мирджавид Гасанов и победители Эшгин Джафаров, Эльчин Сулейманов, Тогрул Мирзоев ознакомились с технопарками и бизнес-инкубаторами Стамбульского технического университета (СТУ) и Технического университета Йылдыз (ТУЙ).
В Стамбульском техническом университете делегации UNEC была дана подробная информация о деятельности технопарка, стартапа и осуществленных проектах, также были демонстрированы новая продукция и услуги стартапа. На встрече также обсуждались вопросы членства международных организаций с технопарками.
Представители UNEC во второй день визита посетили Технический университет Йылдыз Турции, имеющий богатый опыт и самый большой технопарк. М.Гасанов представил информацию о Инновационном бизнес- инкубаторе UNEC, стартапах и конкурсе бизнес-идей “Made in Azerbaijan”.  Затем студенты UNEC выступили перед руководством технопарка, представив презентации, которые принесли им победу.
На встрече представители ТУЙ говорили о бизнес соревнованиях, стартапах и самых последних новшествах. Затем посетители осмотрели технопарк, функционирующий в учебном корпусе Давутпаша университета, ознакомились со стартапами и оснащенную современной технологией мастерской.   В Бизнес-инкубаторе ТУЙ ознакомились с продукцией и проектами Технологической компании Медрон.
В рамках визита обсуждались вопросы сотрудничества между Инновационным бизнес-инкубаторм UNEC и технопарками СТУ и ТУЙ, было достигнуто соглашение по проведению совместных семинаров, тренингов, осуществлению проектов и расширению обмена опытом.
Следует отметить, что конкурс бизнес-идей “Made in Azerbaijan-3” был проведен между студентами при совместной организационной поддержке Министерства образования, Министерства молодежи и спорта, “Kapital Bank” ASC и UNEC.