4 saat davam edən proqram çərçivəsində McKinsey məsləhətçiləri (consultant) ISE tələbələrinə MBA, magistr proqramları, karyera seçimləri, iş müsahibəsinə hazırlıq mövzularında mentorluq ediblər. “Birə-bir mentorluq” formatında təşkil olunan görüşdə hər tələbəyə 30 dəqiqə vaxt müəyyən edilərək, şirkətin məsləhətçiləri tərəfindən onları maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparılıb və tövsiyələr verilib.
Qeyd edək ki, McKinsey & Company tərəfindən ISE tələbələri üçün mentorluq proqramı 2022-ci ildən etibarən mütəmadi olaraq keçirilir.

24 NOVEMBER 2023 | VIEWS:
A mentoring program for students of the faculty was organized by the initiative of McKinsey & Company and the organization of the International School of Economics (ISE) of UNEC.
Within the framework of the 4-hour program, McKinsey consultants mentored ISE students on MBA, master’s programs, career options, and preparation for job interviews. In the meeting organized in the format of “one-on-one mentoring”, 30 minutes of time was determined for each student, and the company’s consultants discussed the questions they were interested in and gave recommendations.
It should be noted that the mentoring program for ISE students by McKinsey & Company has been held regularly since 2022.