Mingəçevir Dövlət Universiteti UNEC-in start verdiyi “Elmin populyarlaşdırılması” təşəbbüsünə qoşuldu
27 YANVAR 2025 | VIEWS:
UNEC-in start verdiyi “Elmin populyarlaşdırılması” adlı yeni layihə bu dəfə Mingəçevir Dövlət Universiteti (MDU) ilə reallaşdırılıb.
Elmin əhəmiyyətinin və elmi nailiyyətlərin, geniş auditoriyaya çatdırılması, tədqiqat nəticələrinin geniş ictimaiyyətə təqdim edilməsi, eləcə də gəncləri elmi fəaliyyətə təşviq etmək məqsədilə start verilən layihə çərçivəsində UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektor, professor Rövnəq Rzayev, AMEA-nın həqiqi üzvü akademik Adil Qəribov, UNEC-in Elmin populyarlaşdırılması tədqiqat mərkəzinin direktoru, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Etibar Əliyev, “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının müdiri fizika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Tural Nağıyev, UNEC Laboratoriyaların İşinin Təşkili Mərkəzinin direktoru, dosent Ramil Sadıqov MDU-da görüş keçiriblər.
Tədbirin açılışında çıxış edən MDU-nun rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edən Üzeyir Zeynalov UNEC-in təşəbbüsünün əhəmiyyətindən danışaraq, elmin populyarlaşdırılmasının cəmiyyətdə mühüm yer tutduğunu vurğulayıb. O, elmi mühitin inkişafı və elmin təbliği ilə bağlı Mingəçevir Dövlət Universitetində son illərdə həyata keçirilən işlərdən, nəşr olunan elmi jurnallardan və qarşıda duran məsələlərdən söz açıb.
UNEC-in Elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Rövnəq Rzayev çıxış edərək, layihənin məqsədini diqqətə çatdıraraq, elmin populyarlaşdırılmasında və elmi biliklərin geniş yayılmasında ali təhsil ocağının üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb. O, elm və təhsil müəssisələrini bu istiqamətdə fəal olmağa dəvət edib.
Sonra UNEC-in Elmin Populyarlaşdırılması Mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev və akademik Adil Qəribov elmin cəmiyyətə inteqrasiyası, müasir dövrün elmi problemləri və həlli yolları barədə maraqlı çıxışlar ediblər.
Tədbirdə MDU ilə UNEC arasında birgə elmi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və bu istiqamətdə atılacaq addımlar da müzakirə edilib, həmçinin iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Görüşün sonunda UNEC nümayəndələri MDU kitabxanasına universitetin yeni nəşrlərini hədiyyə ediblər.

Мингячевирский государственный университет присоединился к инициативе UNEC «Популяризация науки»
Новый проект UNEC под названием «Популяризация науки» на этот раз был реализован совместно с Мингячевирским государственным университетом (МГУ).
В рамках проекта, начатого с целью донести до широкой аудитории важность науки и научных достижений, представить результаты исследований широкой общественности, а также побудить молодежь к участию в научной деятельности, проректор UNEC по науке и инновациям профессор Ровнаг Рзаев, действительный член НАНА, академик Адиль Гарибов, директор Научно-исследовательского центра популяризации науки UNEC, доктор философских наук доцент Этибар Алиев, заведующий кафедрой «Инженерия и прикладные науки», доктор философии по физике доцент Турал Нагиев, директор Центра организации лабораторных работ UNEC  доцент Рамиль Садыгов провели встречу в МГУ.
Выступая на открытии мероприятия исполняющий обязанности ректора МГУ Узеир Зейналов  отметил важность инициативы UNEC и подчеркнул, что популяризация науки занимает важное место в обществе. Он рассказал о работе, проделанной в Мингячевирском государственном университете за последние годы, изданных научных журналах и будущих вопросах, связанных с развитием научной среды и продвижением науки.
Проректор по науке и инновациям UNEC Ровнаг Рзаев  выступив с речью, обратил внимание на цель проекта и рассказав об обязанностях высшего учебного заведения в популяризации науки и широком распространении научных знаний. Он предложил научным и образовательным учреждениям проявить активность в этом направлении.
Затем руководитель Центра популяризации науки UNEC Этибар Алиев и академик Адиль Гарибов выступили с интересными докладами об интеграции науки в общество, научных проблемах современности и путях их решения.
На мероприятии обсуждалось развитие совместного научного сотрудничества между МГУ и UNEC и шаги, которые необходимо предпринять в этом направлении, а также были даны ответы на вопросы участников.