“Müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir”
UNEC və “Səs” media qrupunun birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan “Müstəqil Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin varisidir” mövzusunda konfrans keçirilib.
UNEC-də keçirilən konfransda millət vəkilləri, tarixçi alimlər, media qurumlarının rəhbərləri, professor-müəllim heyəti və  ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Konfrans iştirakçıları öncə Azərbaycan İstiqlal Muzeyinin eksponatlarından ibarət foto-sərgi ilə tanış olublar. Sərgidə cümhuriyyətin qurucuları, əsgər və zabitlərinin, o cümlədən dövrün əhəmiyyətli sənədlərinin fotoları nümayiş etdirilib.
Konfransda UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Şərqdə ilk demokratik parlament respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin hər bir azərbaycanlının qürur mənbəyi olduğunu bildirib. Rektor ulu öndər Heydər Əliyevin “Müstəqilliyi əldə etmək nə qədər çətindirsə, onu qorumaq, möhkəmləndirmək bir o qədər də ağır və mürəkkəbdir” fikrinə diqqət çəkərək, məhz ümummilli liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində müstəqilliyimizin əbədi və sarsılmaz olduğunu vurğulayıb. O, cümhuriyyət tarixinin ilk dəfə ulu öndərin rəhbərliyi dövründə təhlil olunduğunu bildirərək, bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov dövlət başçısının sərəncamı ilə 2018-ci ilin Azərbaycan Respublikasında “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan edilməsini bunun bariz nümunəsi adlandırıb.
“Səs” media qrupunun rəhbəri Bəhruz Quliyev AXC-ni Azərbaycan dövlətçilik tarixinin parlaq səhifəsi kimi səciyyələndirib. Bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasını xalqımız üçün tarixi hadisə adlandırıb. Prezident İlham Əliyev isə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasını xalqın milli oyanışının məntiqi yekunu kimi dəyərləndirib.
AMEA-nın müxbir üzvü, millət vəkili Musa Qasımlı AXC-ni zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyan, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə ölkəmizin gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayan demokratik respublika kimi xarakterizə edib.
AXC-nin qanunvericilik siyasətindən bəhs edən millət vəkili Musa Quliyev Milli Şuranın formalaşması prosesi və fəaliyyətindən danışıb. Millət vəkili Elman Nəsirli bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti qısa müddət fəaliyyət göstərməsinə baxmayaraq, 1918-1920-ci illər Azərbaycan tarixinin mühüm səhifəsini təşkil edir.
Millət vəkilləri Aydın Hüseynov AXC dövründə həyata keçirilən iqtisadi islahatlardan söz açıb, Rauf Əliyev müsəlman Şərqində ilk parlamentli demokratik respublika olan cümhuriyyətin çox mühüm qərarlar qəbul etdiyini vurğulayıb, Azər Badamov məhz bu dövrdə Şərqdə ilk dəfə qadınlara seçki hüququ verildiyini, dövlət strukturları, nizami milli ordu yaradıldığını diqqətə çatdırıb.
“İki Sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə Şərqdə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda demokratik cümhuriyyətin yaradılmasını mühüm əhəmiyyət kəsb edən və gələcəkdə xalqımızın taleyinə ciddi təsir edən tarixi hadisə adlandırıb.
Tədbirdə iştirak edən görkəmli tarixçi alimlər ADPU-nun prorektoru Asəf Zamanov, AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri Sakit Hüseynov, BDU-nun kafedra müdirləri Anar İsgəndərov, İradə Hüseynova, tarixçi alim Boran Əziz və digərləri AXC-nin xalqımıza verdiyi töhfələrdən bəhs edərək, qısa hakimiyyətləri dövründə Azərbaycan tarixində 350 ilkə imza atıldığını diqqətə çatdırıblar. Çıxış edənlər belə bir mühüm tədbirin UNEC-də qeyd edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu universitetin Azərbaycan ali təhsil sisteminə bir çox yeniliklər gətirdiyini bildiriblər.

«Независимый Азербайджан преемник Демократической Республики»
При совместной организационной поддержке UNEC и медиа группы  “Səs” состоялась конференция, посвященная 100-летию Азербайджанской Демократической Республики на тему «Независимый Азербайджан преемник Народной Республики».
В конференции, состоявшейся в UNEC, приняли участие депутаты, ученые-историки, руководители медиа группы, профессорско-преподавательский состав и представители общественности.
Сначала участники конференции ознакомились с фотовыставкой экспонатов музея «Истиглал». На выставке демонстрировались фото создателей республики, солдат и офицеров, а также значимых документов эпохи.
Выступив на конференции ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что Азербайджанская Демократическая Республика, первая на Востоке демократическая парламентская республика, является гордостью для каждого азербайджанца.  Ректор обратив внимание на выражение великого вождя Гейдара Алиева «Насколько трудно добиться независимости, настолько непросто и сложно ее сохранить, укрепить», подчеркнул, что в результате  дальновидной политики общенационального лидера наша независимость вечна и нерушима.  Он отметил, что история республики впервые была рассмотрена в период руководства великого вождя, политику которого успешно продолжает Президент Ильхам Алиев. Объявление по распоряжению главы государства 2018 года «Годом Азербайджанской Демократической Республики» А.Мурадов назвал образцовым примером этому.
Руководитель медиа группы “Səs” Бахруз Гулиев охарактеризовал АДР как яркую страницу истории государственности Азербайджана.  Он отметил, что великий вождь Гейдар Алиев создание Азербайджанской Демократической Республики назвал историческим событием нашего народа. А Президент Ильхам Алиев создание Азербайджанской Демократической Республики оценил как логический итог пробуждения народа.
Член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы АДР  с богатым опытом государственного строительства, оставившая неизгладимый след в истории национальной государственности, усиливая чувство свободы и независимости в сердцах народа, охарактеризовал как демократическую республику, которая готовит надежную почву для будущей независимости нашей страны.
Говоря о законодательной политике АДР, депутат Муса Гулиев рассказал о процессе формирования Национального совета и его деятельности. Депутат Эльман Насирли отметил, что несмотря на короткую деятельность Азербайджанской Демократической Республики, 1918-1920 годы являются важными страницами истории Азербайджана.
Депутат Айдын Гусейнов коснулся вопроса экономических реформ, осуществляемых в период АДР, Рауф Алиев подчеркнул о важных решениях, принятых первой на Востоке парламентской демократической республикой, Азер Бадамов отметил о праве, которое впервые на Востоке было представлено женщинам в этот период.
Главный редактор газеты “İki Sahil” («Два берега») Вугар Рагимзаде  создание впервые на Востоке Азербайджанской Демократической республики назвал важным событием, которое окажкт большое влияие на суьбу нашего народа в будущем.
Выступившие на мероприятии видные ученые-историки проректор АГПУ Асаф Заманов, заведующий отделом Института философии НАНА Сакит Гусейнов, заведующий кафедрой БГУ Анар Искендеров, Ирада Гусейнова, ученый-истроик Боран Азиз и другие отметили большой вклад, который внес  АДР в дело народа, в период  коротких сроков правления в истории Азербайджана 350 стран поставили подписи. Выступившие отметили о значении проведения такого важного мероприятия в UNEC, подчеркнули о многих новшествах, которые внес этот университет в систему высшего образования Азербайджана.