Ölkə universitetləri arasında ilk: UNEC InCites Benchmarking & Analytics platformasından istifadə edəcək
07 APREL 2025 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ölkə universitetləri arasında ilkə imza ataraq, InCites Benchmarking & Analytics platformasından istifadə etmək imkanı əldə edib.
InCites Benchmarking & Analytics müəllim və tələbələrə UNEC haqqında elmmetrik məlumatların təhil olunması, universitetin inkişaf planlarının hazırlanmasında, həmçinin tədqiqat strategiyasının planlamasında əvəzsiz alət rolunu oynayacaq.
Platforma həmçinin yeni başlayan istifadəçilər üçün əvvəlcədən hazırlanmış hesabatlar, həm də analitiklər üçün güclü analitika və təhlil imkanları təklif edir. Eləcə də akademik performansı digər universitetlərlə müqayisə etmək, apardılan tədqiqatların təmsil etdikləri qurumun və ölkənin elmi inkişafına  verdiyi töhfəni ölçmək imkanı yaradır.
InCites B&A-da akademik institutlar, tədqiqatçılar, departament və şöbələr, jurnallar, tərəfdaşlar və maliyyə fondları arasında müqayisələr aprıla bilər.
Aparılan təhlillər nəticəsində universitetin ən yaxşı olduğu sahələrin və inkişaf etdirilməsi zəruri olan istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi də mümkün olacaq.
Qeyd edək ki, hazırda InCites B&A-da 95 milyon nəşr qeydləri, 2.3 milyard əlaqəli istinadlar, 31 milyon fond məlumatı və 121 milyon patent məlumatı mövcuddur.

Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has distinguished itself by becoming the first university in the country to gain access to the InCites Benchmarking & Analytics platform — a significant milestone in its pursuit of academic and research excellence.
InCites Benchmarking & Analytics will serve as a vital resource for faculty and students, enabling the comprehensive analysis of scientometric data related to UNEC. The platform will play a crucial role in the formulation of the university’s development strategies and the planning of its research agenda.
Designed to cater to both novice and experienced users, the platform offers ready-made reports as well as robust tools for in-depth analysis. It provides the ability to benchmark academic performance against that of peer institutions and to assess the contributions of research activities to the scientific advancement of affiliated institutions and the nation as a whole.
The platform supports comparative analysis across academic institutions, researchers, departments, journals, partners, and funding bodies.
Through data-driven insights, the university will be able to identify its areas of strength and determine fields requiring further development.
It is noteworthy that InCites B&A currently hosts over 95 million publication records, 2.3 billion associated citations, 31 million funding data points, and 121 million patent records — offering a comprehensive foundation for evidence-based academic planning and evaluation.