“Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının müdiri prof. Abdullayev Bəhruz Musa oğlu
17 dekabr 1935-ci ildə Qazax rayonunun Qaymaqlı kəndində anadan olmuşdur. Orta məktəbi kənddə bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsinə daxil olmuşdur. 1959-cu ildə Universiteti bitirdikdən sonra Elmlər Akademiyasının Tarix institutunda elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. Azərbaycan Politexnik İnstitutunda pedaqoji fəaliyyət göstərmiş, sonralar pedaqoji fəaliyyətini Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunda davam etdirmişdir. 1965-ci ildə tarix elmləri namizədi alımlik dərəcəsi almış və uzun müddət Azərbaycanın alı məktəblərində ictimai-siyasi fənlərdən mühazirələr oxumuşdur. 1985-ci ildə tarix elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında Müdafiə Şurasının üzvüdür. 2006-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin sərəncamı ilə Əməkdar  Müəllim fəxri adına layiq görülmüş,Tərəqqi medalı ilə təltif olunmuşdur. Hazırda Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər” kafedrasının müdiridir.
100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 3 mo­noqrafiyanın, 5 elmi-kütləvi kitabın, çoxsaylı dərslik, dərs vəsaiti və metodik göstərişlərin müəllifidir.

Head of the Department of “INTERNATIONAL RELATIONS”, Prof. Abdullayev Bahruz Musa
He was born in Gaymagli village, Gazakh region on December 17, 1935. He finished secondary school in village and admitted to the faculty of History of Baku State University. He graduated from the University in 1959 and he worked in the position of research scholar in the History Institute of the Academy of Sciences. He was awarded the academic degree of candidate of history sciences in 1965 and read lectures on social and political sciences in higher schools of Azerbaijan for a long time. He was awarded the academic degree of doctor of history sciences in 1985. He is the author of some books devoted to the modern history of Azerbaijan.
He is the member of the Defense Council of Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. He was awarded the honorary title of Honored Teacher under disposal of the President of the Republic of Azerbaijan and conferred a medal of “Taraggi” on him. Now, he is the director of the department of “International relations” of Azerbaijan State Economic University.