Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin  (UNEC) Dərbənd filialına bakalavr təhsili üzrə sənəd qəbulu başladı
03 İYUL 2016 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) Dərbənd filialına 2016/2017-ci tədris ili üçün bakalavr təhsili üzrə abituriyent qəbulu elan edir. Qəbul Dünya iqtisadiyyatı; Maliyyə və kredit; Mühasibat uçotu, təhlil və audit; Ümumi iqtisadiyyat ixtisasları üzrə əyani və qiyabi təhsil forması üzrə aparılır.
Təhsil üzrə plan yerlərinə qəbul büdcə hesabına və müqavilə ilə ödənişli əsaslarla həyata keçirilir. Təhsil müddəti əyani forma üzrə 4 il, qiyabi forma üzrə 5 ildir.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları üçün Riyaziyyat (test üsulu ilə), Azərbaycan və rus dili (imla), Coğrafiya (test üsulu ilə) fənləri üzrə qəbul sınaq imtahanları keçirilir.
Sənədlər aşağıdakı tarixlərdə qəbul edilir:
Əyani tədris forması üzrə büdcə hesabına plan yerlərinə:
• Vahid dövlət imtahanı (ЕГЭ) nəticələrinə əsasən, 20 iyun – 26 iyul tarixlərində;
• Filial tərəfindən təşkil edilən sınaq imtahanlarının nəticələrinə əsasən, 20 iyun – 20 iyul tarixlərində.
Əyani tədris forması üzrə ödənişli plan yerlərinə:
• Vahid dövlət imtahanı (ЕГЭ) nəticələrinə əsasən, 20 iyun – 15 avqust tarixlərində;
• Filial tərəfindən təşkil edilən sınaq imtahanlarının nəticələrinə əsasən, 20 iyun – 13 avqsut tarixlərində.
Qiyabi tədris forması üzrə ödənişli plan yerlərinə sənəd qəbulu Vahid dövlət imtahanı (ЕГЭ) və  filial tərəfindən  təşkil edilən sınaq imtahanlarının nəticələrinə əsasən 20 iyun – 20 sentyabr tarixlərində aparılacaq.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün Dərbənd filialında yerləşən müvafiq komissiyaya aşağıdakı sənədlər təqdim edilməlidir:
• Təhsil haqqında sənədin əsli və rus dilinə tərcümə edilmiş notarial təsdiqli surəti;
• Qeydləri rus dilində aparılmış tibbi arayış (Forma 036-U)
Ünvan: Rusiya Federasiyası, Dağıstan Respublikası, Dərbənd şəhəri, Heydər Əliyev küçəsi (keçmiş Sovetski küç.), ev 10B (auditoriya 101)

Admission of Documents to Undergraduate Program in Darband branch of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) starts
03 JULY 2016 | VIEWS:
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) announces admission of documents to Darband branch Undergraduate Program for 2016/2017 academic year. Admission is carried out in World Economy; Finance and Credit; Accounting, Analysis and Audit and General Economy full and part- time forms of education.
Admission is performed whether on budget account or on a paid basis.
Period of study on full- time is 4 years and part- time is 5 years. Admission for Russian Federation citizens is carried out in accordance with the existing rules of Russian Federation with Unified State Examination.
Admission exams in Mathematics (testing), Azerbaijani and Russian (dictation), Geography (testing) are conducted for the citizens of the Republic of Azerbaijan.
Documents are submitted within the following periods:
Admission to full- time on a budget- based planning places:
• On the basis of Unified State Examination, June 20- July 26;
• On the basis on the testing examination held by the branch, June 20- July 20;
Admission to full- time on a fee- based planning places:
• On the basis of Unified State Examination, June 20- August 15;
• On the basis on the testing examination held by the branch, June 20- August 13;
Admission of documents to part- time fee- based planning places are to be carried out in accordance with the Unified State Examination and the testing exams held by the branch within June 20- September 20.
The following documents are to be submitted to the relevant commission of Darband branch:
• Special application for admission;
• Copy of ID card or passport interpreted into Russian and approved by the notary;
• Original and copy of the document about the education translated and approved by the notary;
• Photo (3×4 sized, 5 pcs.)
• Medical reference in Russian (Form 036-U)
The admission commission is performing 5 days a week through 9am to 06pm and on Saturdays from 9am to 04pm. Detailed information about the admission can be obtained at the official webpage www.ageu-derbent.ru or telephone (87240)4-52-86/87; 8(960) 412-33-79 or via [email protected].