Günel Cəbrayılova UNEC-ə 677 balla qəbul olunub. Hazırda Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin I kursunda maliyyə ixtisası üzrə təhsil alır. 2016/17-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasını ən yüksək göstərici – 100 balla başa vurub. Günellə müsahibəni təqdim edirik:
– Günel sizi təbrik edirik, imtahanları ən yüksək göstəriclərlə bitirdiniz. Bunu necə bacardınız?
– Gündəlik bütün dərslərə hazırlaşırdım. Dərs müddətində keçirilən mühazirələri diqqətlə dinləyir, seminarlara hazır gəlirdim. İmtahana hazırlıq dövründə isə oxuduqlarımı təkrar edib, vacib məqamları dəftərimdə qeyd edirdim. Uğurumun sirri bu qədər sadədir.
– Orta məktəb, eləcə də qəbul imtahanlarını test üsulu ilə vermisiniz, yazılı imtahanlar sizin üçün çətin deyildi, həyəcan var idimi?
– Açıq desəm, kollokviumlarda bir az həyəcanım var idi. Amma imtahanlarda çox sərbəst oldum, həyəcan qalmamışdı. Gündəlik dərslərimə hazırlaşdığım üçün mənim üçün asan oldu. Məncə, yazılı imtahan daha yaxşıdır, çünki yazılı imtahanda fikirlərini ifadə edə bilirsən.
– UNEC-də tədrisin səviyyəsindən razısınızmı?
– Çox razıyam. Bütün fənlər çox yüksək səviyyədə tədris olunur. Mühazirələrdə qaranlıq qalan məqamları müəllimlərimiz böyük həvəslə yenidən izah edirlər. İmtahana hazırlıq dövründə də müəllimlər bizə əlavə vaxt ayırır, çətinlik çəkdiyimiz fənlərdən yaranan sualları cavablandırırdılar. Fürsətdən istifadə edib bütün müəllimlərimizə dərin təşəkkürümü bildirirəm.
– Çətinlik çəkdiyiniz fənn varmı?
– Politologiya fənni mənim üçün çətin gəlir, siyasətlə maraqlanmadığım üçün bu fənn mənə görə çox yenidir. Amma iqtisadiyyat fənnini daha çox sevirəm.
– UNEC-də tələbə mentorlar ilk dəfə olaraq sizin fakültədə fəaliyyətə başlayıb. Onlardan necə, hər hansı bir dəstək görürsünüzmü?
– Mentorlar həqiqətən bizə çox kömək edirlər. İstər dərs strukturunu anlamaqda, istər imtahana hazırlıq prosesində, istərsə də tələbə həyatında.
– Bu il Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinə qəbul olunan tələbələr 600-dən yuxarı bal toplayıblar. Sıranızda kifayət qədər Prezident təqaüdçüsü var. Maraqlıdır, bu tələbələrin bir-biri ilə münasibəti necədir? Necə rəqabət aparırsınız?
– Bütün tələbələrin 600-dən yüksək bal toplamasının çox üstün tərəfləri var. Bu o demədkir ki, çox savadlı və uğurlu çevrəmiz var. Bəlkə elə buna görədir ki, münasibətimiz çox yaxşıdır. Sağlam rəqabət aparır, kimsə yüksək nəticə göstərərsə, onun uğuruna ancaq sevinir, təbrik edirik. Bu baxımdan özümü çox şanslı hesab edirəm.
– UNEC tələbələri üçün yaradılan hansı imkandan daha çox faydalanırsınız?
– Daha çox elektron kitabxanadan istifadə edirəm. Kitabxananın bazası çox zəngindir, hətta digər universitetlərdən də gəlib buranın resurslarından istifadə edirlər. Mən də dərslərə, imtahanlara hazırlaşanda bu resurslarda çox faydalanıram. İstəyirəm ki, növbəti semestri də yüksək nəticələrlə başa vurum. Çünki bir semestrlik də olsa təhsilimi xaricdə davam etdirmək istəyirəm. Əsasən, Skandinaviya ölkələrində təhsil almağı arzulayıram. UNEC-in mübadilə proqramları ilə dünyanın nüfuzlu universitetlərində təhsil almaq şansım var. Bu imkanlardan yararlanacağam. Elə buna görə də ÜOMG-nin yüksək olması üçün daha çox çalışacağam.
– Boş vaxtlarınızı necə keçirirsiniz?
– Bədii ədəbiyyat oxuyuram, qrup yoldaşlarımla bir-birimizə izlədiyimiz filmləri, oxuduğumuz maraqlı kitabları məsləhət görürük. Daha çox fantastik janra üstünlük verirəm. Azərbaycan, ingilis, bəzən də türk dilində mütaliə edirəm. Dərsdən sonra tələbə yoldaşlarımızın ad gününü qeyd etmək üçün də bir yerə toplaşırıq.

Гюнель Джабраилова поступила в UNEC, набрав 677 баллов. В настоящее время учится на I курсе Международной школы экономики по специальности Финансы. Завершила зимнюю экзаменационную сессию 2016/17 учебного года, показав самые высокие результаты – 100 баллов. Представляем интервью с Гюнель:
— Гюнель, мы поздравляем вас, вы завершили экзамены, показав самые высокие результаты. Как это вам удалось?
— Ежедневно готовилась к урокам. В течение урока внимательно слушала лекции, на семинары приходила подготовленной. А в период подготовки к экзаменам повторяла выученное, важные моменты отмечала в тетради. Вот насколько прост секрет моего успеха.
— В средней школе, а также при поступлении в университет вы сдавали тестовые экзамены, не стали для вас трудными экзамены в письменной форме. Волнения были?
— Честно говоря, на коллоквиумах я немного волновалась. Но на экзаменах я была спокойна, не было никаких волнений. Ввиду того, что ежедневно готовилась к занятиям для меня все было очень легко. Я считаю, что письменные экзамены лучше, потому что на письменных экзаменах можешь выражать свои мысли.
— Вы довольны уровнем обучения в UNEC?
— Я очень довольна. Все дисциплины преподаются на высочайшем уровне. На лекциях преподаватели с большим удовольствием вновь объясняют трудные моменты. В период подготовки к экзаменам преподаватели отводили нам дополнительное время, разъясняли вопросы, по которым у нас были затруднения. Хочу воспользоваться случаем и выразить глубокую благодарность всем преподавателям.
— По какому предмету вас возникают трудности?
— Предмет политологии для меня кажется трудным. Ввиду того, что я не интересуюсь политикой, эта дисциплина для меня что-то новое. А вот экономика мне нравится.
— В UNEC студенты-менторы впервые осуществляют деятельность на вашем факультете. Оказывают ли они вам какую-либо поддержку?
— Менторы действительно нам очень помогают. И в объяснении структуры уроков, и в подготовке к экзаменам, и в студенческой жизни.
-В этом году студенты, поступившие в Международную школу экономики, набрали свыше 600 баллов. В ваших рядах достаточное число студентов, получающих Президентскую стипендию. Интересно, как они относятся друг другу? Как вы ведете конкуренцию?
— У всех студентов, набравших свыше 600 баллов много преимуществ. Это значит, что наш круг состоит из грамотных и успешных студентов. Может именно поэтому у нас очень хорошие отношения. Мы ведем здоровую конкуренцию, если кто-либо показал высокие результаты, мы только радуемся его успеху, поздравляем. С этой точки зрения, считаю себя очень везучей.
— Какой из созданной возможностью для студентов UNEC вы больше всего пользуетесь?
— Больше всего я пользуюсь электронной библиотекой. База библиотеки очень богатая, даже из других университетов приходят и пользуются нашими ресурсами. Я тоже при подготовке к занятиям, экзаменам пользуюсь этими ресурсами, хочу очередной семестр тоже завершить высокими показателями, так как хочу продолжить учебу за рубежом. В основном мечтаю получить образование в Скандинавских странах. По программам обмена UNEC у меня есть возможность получить образование в престижных университетах мира. Я воспользуюсь этими возможностями. Поэтому я буду еще больше стараться, чтобы добиться высокого ОСПУ.
— Как вы проводите свободное время?
— Читаю художественную литературу, товарищам по группе советуем посмотреть увиденный фильм, прочитанные интересные книги. Читаю на азербайджанском, английском, а иногда на турецком языках. После уроков собираемся, чтобы отметить день рождения товарищей по группе.