Rəsm müsabiqəsinin qaliblərini tanıyaq
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Texnologiya və dizayn fakültəsinin tələbələri arasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü münasibətilə “Heydər Əliyev və Azərbaycanın müasir inkişafı” mövzusunda rəsm müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqənin qaliblərini təqdim edirik:
I yer – Nərmin Ağalarzadə – II kurs
Rəsm əsərim ana yurdum Azərbaycanın inkişaf yolunu əks etdirir. Tabloda paytaxt Bakıda qeyd edilən tədbirlər və onların keçirildiyi məşhur memarlıq abidələri olan binalar əks edilib. Əsərdə parlaq rənglərə üstünlük verilib və bu da ümid, inkişaf və pozitivliklə baglıdır. Ölkəmizdə keçirilən tədbirlər bizi yalnız qonşu ölkələrdə yox, həm də beynəlxalq arenada tanıtdığından, əsərimdə kosmosa uçan raket təsvir edərək, “Azerspace-1” peykini vurğulamışam. Fikirlərimi, hisslərimi bu əsərdə əks etdirmək mənə ekstra rahatlıq, ruh yüksəkliyi gətirib. Bundan sonra da bu ruhda davam etmək, həm ölkəmizdə, həm də xaricdə təşkil edilən sərgilərdə iştirak etməyə çalışacağam.
II yer – Nuranə Xəlilova – III kurs
Müsabiqədə II yerə layiq görülən əsərimdə xalça ilə qədimliyin müasirlik üzərində təzahürünü verməyə çalışmışam. Xalçada istifadə edilən naxışlar “əfşan” adlanır. Mənası isə “saçmaq” deməkdir. Bununla da dövlətimizin gündən-günə çiçəkləndiyini, inkişaf etdiyini fırça ilə yaratmaq  istəmişəm. Tabloda üçü yeni, üçü isə qədim olmaqla altı tikiliyə yer ayırmışam. Amma gənc rəssam kimi ən böyük arzum Qarabağı təsvir etməkdir. İnanıram ki, torpaqlarımız yaxın zamanda işğaldan azad ediləcək və mən Qarabağı xəyallarımda canlandırdığım kimi yox, öz gözlərimlə gördüyüm kimi təsvir edəcəyəm.
II yer – Safura İsfəndiyarlı – II kurs
Əsərdə əlimdən gəldiyi qədər Azərbaycanın hər gün daha da müasirləşdiyini göstərdiyimi düşünürəm. Özüm “Formula 1” könüllüsü olduğum üçün ilk ağlıma gələn bu fikri kağıza tökmək oldu. Tabloda əks edilən göyərçin ilə isə müasirləşən Azərbaycanın sülh ölkəsi olduğunu vurğulamağa çalışdım. Mütəmadi olaraq sərgilərdə iştirak etməyi düşünürəm və növbəti müsabiqələrdə birinci yerə layiq görülməyə çalışacağam.
III yer – Leyla Məmmədova – II kurs
Müasirliyimizin özülü keçmişimizlə, milli adət-ənənəmizlə bağlı olduğu üçün, hazırladığım əsərdə xalça muzeyini təsvir etmişəm. Tabloda həmçinin buta və neft buruqlarıda əks olunub. Yeni doğan günəş isə Azərbaycanın uğurlu gələcəyə addımladığını göstərir. Təbiət mənzərələrini işləməyi çox sevirəm və gələcəkdə bu mövzuda işlədiyim rəsm əsərlərindən ibarət sərgi təşkil etməyi arzulayıram.
III yer – Nərmin İsmayılzadə – II kurs
Mən müsabiqə üçün hazırladığım əsərdə daha çox müasirliyə üstünlük verməyə çalışdım. İdeya özümün idi. Çalışdım bütün fikrimi bir tabloda yerləşdirə bilim. Əsəri işləyərkən əsasən özümüzü – güclü iqtisadiyyatı olan dövlətin gənclərini gözümün önünə gətirmişəm.
III yer – Nərmin Seyidova – II kurs
Əslində müsabiqəyə təqdim etdiyim əsər tam da ürəyimcə deyildi. Çünki üç saat ərzində çəkmişdim. Yağlı boya ilə çəkdiyim üçün əsərin qurumasına bir həftə vaxt lazım idi. Yəni sırf vaxt azlığına görə əsərdən razı qalmamışdım. Münsiflər heyəti isə əsərimi bəyənib, dəyərləndirdi. Buna çox sevindim. Rəsm əsəri haqqında danışarkən onu demək istəyirəm ki, şəkildə müasir Bakını təsvir etdim. Şəhərimizə açılan mənzərə, müasir üslubda tikilən binalar və paytaxtın simvolu Qız Qalasını bir tabloda canlandırdım. Rəsm əsərimdə sərvət zənginliyi və birlik rəmzi olaraq, nardan, fonlarda isə hakimliyi və müdrikliyi bildirən tünd göy ilə gəncliyi simvolizə edən sarı rəngdən istifadə etdim.

Узнаем победителей конкурса картин
Среди студентов факультета Технологии и дизайна Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в честь 93-й годовщины со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева состоялся конкурс картин на тему «Гейдар Алиев и современное развитие Азербайджана». Представляем победителей конкурса:
I место – Нармин Агаларзаде — II курс
Мое произведение живописи отображает путь развития родного края Азербайджана. На табло отражены отмечаемые в Баку мероприятия и здания знаменитых  архитектурных памятников. В произведении большое место  отводится ярким цветам, что связано с надеждой, развитием и позитивностью. Ввиду того, что проводимые у нас в стране мероприятия представляют нас не только в соседних странах, но и на международной арене, в произведении, отображая летящую в космос ракету, изобразила спутник  “Азерспейс-1”.  Отражать мысли, чувства в этом произведении, доставили мне экстра спокойствие и духовный подъем. В дальнейшем буду продолжать в том же духе и стараться участвовать на конкурсах в стране и за рубежом.
II место – Нурана Халилова — III курс
В своем произведении, удостоенном II места, я постаралась на ковре показать  проявление древности в современности. Используемые на ковре узоры называются «афсан», что значит «рассеивать». Таким образом кистью я хотела показать наше государство, которое процветает и развивается  изо дня в день.. На табло я выделила шесть мест на постройки три из которых древние, а три современные. Однако как молодой художник моей заветной мечтой является описание Карабаха. Я верю, что в ближайшем будущем наши земли будут освобождены, и я смогу изобразить Карабах не оживляемый в моих мечтах, а как увиденный своими глазами.
II место – Сафура Исфандиярлы — II курс
Считаю, что в произведении как смогла изобразила Азербайджан который  с каждым днем становится современнее. Являясь добровольцем «Формулы 1», первая мысль, которая пришла мне в голову, отобразить все это на бумаге. Изображая на табло голубя, я пыталась показать современный Азербайджан как миролюбивую страну. Думаю и впредь участвовать на выставках и постараться на очередных конкурсах занять первое место.
III место – Лейла Мамедова II курс
Ввиду того, что наша современность связана с древностью и национальными традициями в подготовленном произведении я изобразила музей ковров. На табло также отображены бута и нефтяные вышки. А восходящее солнце показывает успешные шаги Азербайджана в будущее. Люблю рисовать пейзаж и в будущем мечтаю организовать выставку картин из произведений живописи на эту тему.
III  место – Нармин Исмаилзаде – II курс
В своем подготовленном для конкурса произведении  я старалась дать преимущество современности. Идея была своей. Постаралась всю свою мысль изложить на одном табло. Работая над произведением, я представляла нас как молодежь государства с сильной экономикой.
III  место – Нармин Сеидова — II курс
В действительности представленное на конкурс произведение было мне не по душе. Потому что я нарисовала его в течение трех часов. Ввиду того, что рисовала масляными красками для высыхания картины необходима была неделя. То есть я была не довольна картиной лишь из-за отсутствия времени. Но членам жюри понравилась моя картина и они оценили ее. Я была очень рада.  Говоря о произведении живописи, хочу сказать, что в картине я изобразила современный Баку. Я постаралась представить на одном табло пейзаж города, построенные в современном стиле здания и символ столицы Гыз галасы. В произведении живописи я использовала являющийся символом богатства и единства гранат, а как фон картины темно-синий, олицетворяющий власть и мудрость, и символизирующий молодость желтый цвета.