Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti ilə ADİU arasında əməkdaşlıq gücləndirilir
02 İYUL 2015 | VIEWS:
İyulun 2-dən 4-dək Rusiyanın “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universitetinin (AİM–MTU) (Национальный Исследовательский Университет “Высшая Школа Экономики”) rektoru Yaroslav Kuzminov Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin dəvəti ilə ali təhsil müəssisəsində qonaq olacaq.
ADİU ilə Rusiyanın nüfuzlu “Ali İqtisad Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti arasında potensial əməkdaşlığın əsas istiqamətlərinə bakalavriat və magistratura səviyyələrində rus dilində ikili diplom proqramlarının həyata keçirilməsi, qarşılıqlı tələbə və magistrantların, həmçinin professor-müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsi, birgə yay və qış məktəblərinin təşkil edilməsi, müvafiq mövzular üzrə birgə elmi tədqiqatların aparılması və beynəlxalq elmi-tədqiqat qrant layihələrində birgə iştirak edilməsi, hər tədris ilində müvafiq sayda tədqiqatçının digər universitetdə tədqiqat aparması, yeni tədris metodları, modullar üzrə təhsil, tədris prosesinin elektronlaşdırılması, müəllimlərin reytinqinin müəyyən edilməsi və digər məsələlər üzrə təcrübə mübadiləsi, birgə konfransların (vebinar və videokonfranslar da daxil olmaqla) təşkil edilməsi, Ali İqtisad Məktəbi Olimpiadasının hər il ADİU-nun ev sahibliyi ilə keçirilməsi məsələləri daxildir.
Ali təhsil müəssisələri arasında ikitərəfli əməkdaşlığın tarixçəsi 2014/2015-ci tədris ili ərzində hər iki universitetin beynəlxalq əlaqələr üzrə müvafiq strukturları arasında potensial əməkdaşlıq imkanlarına dair aktiv yazışmaların həyata keçirilməsi ilə başlayıb. Bu ilin 14-15 fevral tarixlərində ADİU-da nüfuzlu Ali İqtisad Məktəbinin Azərbaycan üzrə Olimpiadası keçirilib. 50-yə yaxın azərbaycanlı tələbənin iştirak etdiyi Olimpiadada ADİU-nun 2 tələbəsi qalib olub. Hər iki tələbə AİM–MTU-da ödənişsiz magistratura pilləsində təhsil almaq imkanı əldə ediblər.  Həmin ərəfədə Ali İqtisad Məktəbinin professoru M.V.Plotnikov tələbələri üçün master klasslar verib.
Bu ilin 17 aprel tarixində Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibində “Moskva Beynəlxalq Təhsil Salonu”nda iştirak çərçivəsində ADİU ilə Ali İqtisad Məktəbi arasında əməkdaşlığa dair saziş imzalanıb. Sənəd ADİU-nun rektoru, professor Ədalət Muradov və Ali İqtisad Məktəbinin rektoru Yaroslav Kuzminov tərəfindən imzalanıb.
“QS” və “Webometrics” dünya universitetləri reytinqində yer alan Rusiyanın nüfuzlu “Ali İqtisadiyyat Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti 1992-ci ildə yaranıb. Universitet 25 minlik tələbə və 2500 nəfərlik tədris heyətinə malikdir. 35 min tələbəni məzun edə universitet liseydən aspirantura və MBA səviyyəsində qədər təhsilin bütün pillələrini əhatə edir. Dünyanın qabaqcıl universitetləri ilə mübadilə  və ikili diplom proqramlarına malik ali təhsil müəsissəsində sosial-iqtisadi ixtisasları ilə yanaşı humanitar, mühəndis və kompüter elmləri üzrə geniş spektrli tədris həyata keçirilir.

Cooperation between the National Research University “Higher School of Economics” of Russia and UNEC is being strengthened
02 JULY 2015 | VIEWS:
Rector of the National Research University “Higher School of Economics” of Russia Yaroslav Kuzminov will be a guest to Azerbaijan State University of Economics on the invitation of the institution through June 2 to 4.
The implementation of the dual diploma programs in Russian in the undergraduate and graduate levels of education, realization of mutual undergraduate, graduate students’ and teaching staff’s exchange, organization of joint summer and winter schools, conducting joint research on relevant topics and participation in international scientific- research granting projects, creating conditions for the research fellows to carry out researches at the other institution, digitalization of new teaching methods, education on modules and teaching process, exchange of experience on determining the instructors’ rating and other issues, organization of joint conferences (including webinar and videoconferences), the Higher School of Economics’ Olympiad to be hosted by ASUE every year are the main directions of the cooperation between ASUE and the National Research University “Higher School of Economics.
The history of bilateral cooperation between the higher education institutions began with the implementation of the active correspondence on potential relationship opportunities between the relevant bodies. On February 14- 15 of this year the prestigious Higher School of Economics’ Olympiad on Azerbaijan was held at AZUE. ASUE’s 2 students became the winners of the Olympiad of about 50 students. Both students gained a chance of getting free graduate education at the NRU HSE. The Higher School of Economics’ Professor M. V. Plotnikov conducted a Master Class for ASUE students on the eve.
On April 17 of this year a contract about the cooperation between ASUE and the Higher School of Economics within the framework of the participation at the Moscow International Exhibition of Education” was signed with the participation of the delegation headed by the Deputy Minister of Education of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov. The document was signed by ASUE Rector, Dr. Adalat Muradov and the Rector of the Higher School of Economics Yaroslav Kuzminov.
The National Research University the Higher School of Economics of Russia which takes place in the world ranking of universities “QS” and “Webometrics” was established in 1992. The University has got a student staff of 25 thousand and a teaching staff of 2.500. The University of 35 alumni covers all stages of the education beginning from the lyceum to the post graduation and MBA. A wide spectrum of teaching on humanitarian sciences, engineering and computer sciences together with the socio- economic majors are carried out in the higher education institution which offers exchange and dual diploma programs with the leading universities of the globe.