Təhsil Nazirliyi ilə UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfrans Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının 100-cü ildönümünə həsr olunub.
UNEC-un rektoru, professor Ədalət Muradov SABAH qruplarının Azərbaycanın ali təhsil sistemində insan kapitalının formalaşdırılmasını uğurla həyata keçirən bir model olduğunu bildirib. Konfransın AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmasının əhəmiyyətini vurğulayan rektor cümhuriyyət dövrünün bütün sahələrinin məhz ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə geniş tədqiq olunduğunu bildirib. Ə.Muradov Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında imzaladığı sərəncamın bu proseslərə xüsusi təkan verdiyini diqqətə çatdırıb.
Davamlı iqtisadi inkişafın iqtisadçılar arasında ən çox müzakirə edilən mözvu olduğunu bildirən rektor, liberal bazar iqtisadiyyatında dünya ÜDM artımının yaratdığı problem və həlli yollarından danışıb. Davamlı inkişafı müəyyən edən vahid göstəricinin olmamasının iqtisadçılar qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biri olduğuna diqqət çəkən rektor, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən söz açıb. BMT-nin hesablamalarına görə, davamlı inkişafla bağlı maliyyə kəsirlərinin mövcudluğunu vurğulayan rektor, problemin həlli üçün özəl investisiyaların yatırılmasına əlverişli mühitin yaradılması, eyni zamanda investorları maraqlandıran davamlı inkişafa yönəlik təkliflərə ehtiyac olduğunu vurğulayıb.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasının 100-cü ildönümünün dövlət səviyyəsində qeyd edilməsinin əhəmiyyətindən danışıb. Ölkənin davamlı sosial-iqtisadi inkişafının təmin edilməsinin dövlətin qarşıya qoyduğu prioritetlərdən biri olduğuna diqqət çəkən F.Qurbanov bu sahədə əldə olunan uğurlardan söz açıb, bir çox göstəricilər üzrə Azərbaycanda davamlı inkişafın təmin edildiyini bildirib. O, insan kapitalının davamlı inkişafın təmin olunmasında mühüm rol oynadığını bildirib. F.Qurbanov yeni təhsil modellərinin yaranmasının zəruriliyini vurğulayaraq təhsilin İnkişafına dair Dövlət Strategiyasında qeyd olunan məqsədlərin SABAH qrupları layihəsinin fəaliyyətində əks olunduğunu bildirib.
SABAH İcra Komitəsinin rəhbəri Şahin Seyidzadə UNEC SABAH qruplarının tələbələrinin uğurlarından danışıb. UNEC-in SABAH qruplarının ilk məzunlarının 56 faizinin yerli və xarici universitetlərdə magistraturaya qəbul olunduğuna diqqət çəkən Ş.Seyidov bunun yüksək göstərici olduğunu vurğulayıb. O, UNEC-in tələbələrinin beynəlxalq proqramlar, biznes layihələri və intellektual yarılarda fəal iştirak etdiyini bildirib.
Konfransda UNEC-in SABAH qruplarının gənc müəllimləri Aqil Əzizov və Qənirə İbrahimova “SDG in Azerbaijan”, IV kurs tələbəsi İlkin Rüstəmzadə isə “İmpact of institutions on economic behaviour” movzularında çıxış ediblər.

«Группы “SABAH” модель, успешно осуществляющая формирование человеческого капитала»
В UNEC состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Устойчивое развитие: проблемы и перспективы».
Конференция, состоявшаяся при совместной организационной поддержке Министерства образования и UNEC, была посвящена 100-летию создания Азербайджанской Демократической Республики.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что группы SABAH является моделью, успешно осуществляющей формирование человеческого капитала в системе высшего образования Азербайджана. Подчеркнув значение конференции, посвященной 100-летию АДР, ректор отметил, что все сферы периода государственности были широко исследованы непосредственно в период правления великого вождя Гейдара Алиева. А.Мурадов довел до внимания, что Распоряжение о праздновании 100-летия Азербайджанской Демократической Республики, подписанное Президентом Ильхамом Алиевым,  дает особый импульс этим процессам.
Отметив, что устойчивое развитие экономики является наиболее обсуждаемой темой среди экономистов, ректор рассказал о проблемах, созданных в либеральной рыночной экономике мировым ростом  ВВД и путях их решения.  Обратив внимание, что одной из важнейших задач, стоящих перед экономистами, является отсутствие единого показателя, определяющего устойчивое развитие, ректор затронул вопрос Устойчивых целей развития ООН. Подчеркнув, что по подсчетам ООН, имеются финансовые недочеты в связи с устойчивым развитием,  ректор отметил, что есть необходимость в создании благоприятной среды для вложения частных инвестиций, в то же время в предложениях, интересующих инвесторов в направлении устойчивого развития.
Заместитель министра образования Фирудин Гурбанов отметил о значении празднования 100-летия Азербайджанской Демократической Республики на государственном уровне. Обратив внимание, что одним из приоритетов государства является обеспечение устойчивого социально-экономического развития страны, Ф.Гурбанов рассказал об успехах, достигнутых в этой сфере, отметил об обеспечении устойчивого развития в Азербайджане по многим показателям. Он отметил о роли человеческого капитала в обеспечении устойчивого развития. Подчеркнув о необходимости создания новой модели образования, Ф.Гурбанов отметил, что цели, отмеченные в Государственной стратегии по развитию образования, нашли отражение в деятельности проекта групп  SABAH.
Руководитель Исполнительного комитета SABAH Шахин Сеидзаде рассказал об успехах студентов групп SABAH UNEC.  Ш.Сеидов отметил, что 56 процентов первых выпускников групп SABAH UNEC поступили в магистратуру местных и зарубежных университетов, что является высоким показателем. Он отметил активное участие студентов UNEC в международных программах, бизнес проектах и интеллектуальных соревнованиях.
На конференции выступили молодые преподаватели групп SABAH UNEC Агиль Азизов и Ганира Ибрагимова на тему “SDG in Azerbaijan”, а студент  IV курса Илкин Рустамзаде на тему “İmpact of institutions on economic behaviour”.