Səfir UNEC-də Rus İqtisadiyyat Məktəbinın yaradılmasını yüksək qiymətləndirib
Mayın 19-da Rusiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladimir Doroxin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, görüşün məqsədi Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin perspektivləri, eləcə də hər iki ölkənin təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Rektor UNEC-in Rusiyanın nüfuzlu “Ali İqtisad Məktəbi” Milli Tədqiqat Universiteti ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq proqramı barədə məlumat verib. Bildirib ki, hər iki ali təhsil müəssisəsi arasında bakalavriat və magistratura səviyyələrində rus dilində ikili diplom proqramları, qarşılıqlı tələbə və magistrlərin, həmçinin professor-müəllim mübadiləsi uğurla davam etdirilir.
Ə.Muradov UNEC-də “Rus İqtisadiyyat Məktəbi”nin yaradılması haqqında da danışıb. Qeyd edib ki, məktəbdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə fənlər tədris ediləcək. Rusdilli tələbələrin təhsil alacağı məktəbdə rusiyalı professorlar tədrisə cəlb olunacaq.
UNEC-də olmağından məmnunluğunu bildirən diplomat Rusiya-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb. Bildirib ki, 1993-cü ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyev hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra hər iki ölkə arasında əlaqələr müsbət  istiqamətə doğru dəyişdi. İndi ölkələrimiz arasında tam qarşılıqlı anlaşma mövcuddur. Səfir Rusiya ilə Azərbaycan arasındakı münasibətlərin post-sovet məkanında ən uğurlu modellərdən biri olduğunu vurğulayıb. Bu münasibətlərin hər iki ölkənin milli maraqlarına qulluq etdiyini və regional stabilliyin əsas faktoru olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycan öz yolu ilə gedir. Rusiya cənub qonşusunun etibarlı qalmasında maraqlıdır.
Vladimir Doroxin UNEC tələbələrinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı suallarını cavablandırıb. Səfir bildirib ki, Rusiya münaqişənin beynəlxalq hüquq normalarına uyğun və ədalətli həllinin tərəfdarıdır. İki ölkə arasında münasibətlər nəinki qarşılıqlı anlaşma və dialoqla, eləcə də üçüncü ölkələrin mövqeyinin qiymətləndirilməsində prinsipial fikir ayrılığının olmaması ilə seçilir.
Səfir dünya neft birjalarında baş verən proseslər, qara qızılın ucuzlaşmasının Rusiya və Azərbaycan iqtisadiyyatına təsiri ilə bağlı sualları da cavablandırıb.
Azərbaycanda rus dilinə olan marağı hər iki ölkənin dostluq münasibətlərinin bariz nümunəsi hesab edən V.Doroxin rusdilli təhsil prosesini dəstəkləmək məqsədi ilə Azərbaycan tərəfilə əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu qeyd edib.
UNEC-də Rus İqtisadiyyat Məktəbinın yaradılmasını yüksək qiymətləndirən diplomat böyük məmnuniyyət hissi ilə bu addımın pozitiv nəticələr verəcəyini diqqətə çatdırıb. “Əminəm ki, görüşlərimiz davamlı olacaq. UNEC tələbələri ilə qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparmaq, bilik və təcrübələrimi onlarla bölüşməkdən məmnun olaram”, deyə səfir bildirib.

19 МАЯ 2016 | VIEWS:
19 мая чрезвычайный и полномочный посол России в Азербайджане Владимир Дорохин посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что целью состоявшейся встречи является проведение обмена мнениями по вопросам перспектив российско-азербайджанских отношений, а также сотрудничества между учебными заведениями обеих стран.
Ректор дал информацию о программе сотрудничества UNEC с престижным национально-исследовательским университетом «Высшей школой экономики». Он отметил, что между обоими высшими учебными заведениями успешно продолжается программа двойного диплома на русском языке на уровне бакалавриата и магистратуры, взаимный обмен студентами и магистрами, а также профессорско-преподавательским составом.
А. Мурадов также коснулся вопроса создания в UNEC  «Русской школы экономики». Он отметил, что в школе будет проводиться обучение по различным сферам экономики. В школу,  в которой будут обучаться русскоязычные студенты, для обучения будут привлечены российские профессора.
Выразив удовлетворение в связи с пребыванием в UNEC дипломат рассказал о российско-азербайджанских отношениях. Он отметил, что в 1993 году после возвращения к власти Общенационального лидера Гейдара Алиева отношения между двумя странами изменились в положительную сторону. В настоящее время между нашими странами существует полное взаимопонимание. Посол подчеркнул, что отношения между Россией и Азербайджаном являются одним из самых успешных моделей на постсоветском пространстве. Эти отношения служат национальным интересам обеих стран и являются основным фактором региональной стабильности. Он отметил, что Азербайджан идет своим путем. Россия заинтересована в том,  чтобы доверять южному  соседу.
Владимир Дорохин ответил на вопросы студентов UNEC в связи с Нагорно-Карабахским конфликтом. Посол отметил, что Россия является сторонником решения конфликта справедливо и соответственно международным правовым нормам. Отношения между двумя странами отличаются не только взаимопониманием и диалогом, но и отсутствием принципиальных разногласий при оценке позиций третьих стран.
Посол также ответил на вопросы в связи с происходящими на нефтяных биржах процессами,  влиянием снижения цен на черное золото на экономику России и Азербайджана.
Считая интерес к русскому языку в Азербайджане наглядным свидетельством дружественных отношений двух стран,  В.Дорохин отметил, что с целью поддержки русскоязычного образовательного процесса готов сотрудничать с азербайджанской стороной.
Дипломат, высоко оценив создание в UNEC Русской школы экономики, с чувством большого удовлетворения довел до внимания слушателей, что этот шаг приведет к позитивным результатам.  «Уверен, что такие встречи будут и впредь. Я буду рад вести взаимный обмен мнениями со студентами UNEC, поделиться с ними знаниями и опытом» — сказал посол.