Təhsil ekspertləri və QHT nümayəndələri ADİU-da imtahan sessiyasının gedişini izləyiblər
Mayın 27-də təhsil üzrə ekspertlər və QHT nümayəndələri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) yaz imtahan sessiyasinin gedişini izləyiblər.
Prosesdə əməkdar elm xadimi, professor, təhsil üzrə ekspert Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə QHT-lərin Məlumat və Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin koordinatoru Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədri, AMEA Gənclərin İntellektual İnkişaf Mərkəzinin direktoru İlqar Orucov və Sosial Təşəbbüslərə Dəstək İctimai birliyinin sədri Hüseyn İbrahimov iştirak ediblər.
Professor Şahlar Əsgərov:  ADİU-da imtahan prosesi çox  proqressiv və lideral dəyərlər istiqamətində təşkil edilib. İstər test, istərsə də yazılı imtahanlarda tətbiq edilən yenilikləri müsbət dəyərləndirən professor, tələbələrin çox sərbəst olduqlarına diqqət çəkib: “Onlara imtahan prosesi ilə bağlı suallar verdim, sistemdən çox məmnun idilər”.
“XXI əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyevbildirdi ki, biz ali məktəb sistemlərini tədqiq edərkən görürük ki, dünyanın bir çox ölkələrində İqtisadiyyat sahəsində Ali məktəblər və Tədqiqat mərkəzləri aparıcı mövqe tuturlar: “Çünki güclü dövlət və cəmiyyət daha çox iqtisadiyyat elminin uğurlarına söykənir. Yüksək səviyyəli kadrların hazırlanması üçün mütləq yaxşı iqtisadiyyat məktəbi lazımdır. ADİU-da təkcə tədris yox, həm də elmin inkişafına böyük diqqət yetirilir.
Tələbələrlə söhbət edərkən, gördük ki, onlar imtahan prosesinin şəffaflığını yüksək qiymətləndirirlər. İmtahan zallarındakı müşahidələrimiz bizə onu söyləməyə əsas verir ki,  tətbiq edilən yeni imtahan sistemi, eyni zamanda yazılı imtahanların təşkili,həmçinin nəzarət mexanizmitələbələrin uğurlu nəticələr göstərmələrinə imkan yaradır”.
Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə QHT-lərin Məlumat və Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin koordinatoru Əliməmməd Nuriyev ADİU-da tələbələrin biliklərinin obyektiv qiymətləndirilməsi, elmi mühitin gücləndirilməsi, tələbə-müəllim münasibətlərinin yaxşılaşdırılması haqqında müsbət fikirlər səsləndirdi: “Əminəm ki, ADİU-nun artan elm və təhsil potensialı hesabına Azərbaycanda böyük iqtisadiyyat məktəbləri yaradılacaq. Bu ali məktəbdə imtahan prosessindəki şəfafflıq məni qane etdi. ADİU-nun tədris və imtahan təcrübəsi öyrənilməli və bu təcrübənin digər ali məktəblərə də tətbiqinə çalışılmalıdır”.
İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz ADİU-da aparılan innovasiyaları yüksək qiymətləndirib. Test imtahanlarında istifadə edilən “Promotey” proqramının çevikliyini, keyfiyyətini və təhlükəsizliyini xüsusi vurğulayan O.Gündüz bu metodun digər universitetlərdə də tətbiqinin vacibliyini qeyd edib.
Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədriİlqar Orucovtəhsil sistemindəki yeniliklərinAzərbaycanın gələcəyinə hesablanmış islahatlar olduğunu vurğulayıb. Eyni zamanda ADİU-ya gənc müəllimlərin cəlb olunmasını da yüksək qiymətləndirən İ.Orucov, bu qərarın xaricdə təhsil alan gənclərin vətənə qayıtmaları üçün stimul olacağını qeyd edib: “Yenilikləri gənclik gətirəcək. Qocaman elm xadimlərinin təcrübəsindən yararlanmaqla, gənclərin önə çəkilməsi çox vacıbdır”.

Education Experts and representatives of the NGO observed examination session at ASUE
On May 27 education experts and representatives of NGO observed examination session at Azerbaijan State University of Economics.
Honored scientist, Professor Shahlar Asgarov, Head of the Public Union Education Center “XXI Century” Etibar Aliyev, Anti- corruption coordinator of Information and Cooperation Network of NGO Alimammad Nuriyev, “Multimedia” Information Systems Technologies Center Director, President of Azerbaijan Internet Forum Osman Gunduz, Chairman of Society for young scientists, post- graduate students and graduate students, ANAS Youths’ Intellectual Development Center Director Ilgar Orujov and Chairman of the Social Initiatives Support Public Union Huseyn Ibrahimov participated in the process.
Professor Shahlar Asgarov: The examination process of ASUE has been organized in accordance with the progressive and liberal values. Positively appreciating the applied innovations in both written and test exams, Professor drew to attention that the students were much released: “I asked them questions about the exam; they were satisfied”.
Head of the Public Union Education Center “XXI Century” Etibar Aliyev pointed that, investigating the higher educational systems we observe that, in many countries of the globe Higher Schools and Research Centers in Economy are at the leading edge: Because of the success of a strong state and a society based on the economics. A good school of economics is very important for the preparation of high – level personnel. Great attention is paid not only to training, but also to the development of science at ASUE.
Talking to students, we understood that they highly appreciate the transparency of examination session. Our observations in the examination hall give us ground to say that, the applied new exam systems, as well as the organization of written exams and control mechanism create opportunities to get successful results.
Anti- corruption coordinator of Information and Cooperation Network of NGO Alimammad Nuriyev said positive thoughts about the unbiased assessment of students’ knowledge, improvement of scientific environment and student- instructor relationship: “I am sure that, due to ASUE’s growing scientific and educational potential strong economic schools will be established in Azerbaijan. I am satisfied with the transparency of the exam process in this higher institution. Training and exam experience of ASUE should be learned and this experience should be applied to other higher institutions.
President of the Internet Forum Osman Gunduz highly appreciated the innovations made in ASUE. Especially noting the flexibility, quality and security of the program “Promotey” O. Gunduz stressed the importance of applying the method in other universities.
Chairman of Society for young scientists, post- graduate students and graduate students Ilgar Orujov highlighted the innovations made in the educational system as the reforms calculated for the future of Azerbaijan. At the same time, highly appreciating the involvement of the young teaching staff to ASUE I. Orujov noted that, the decision will be a stimulus for the youth studying abroad to return to their Motherland: “The innovations will be brought by the youth. Benefitting from the experience of senior scientists, it is very important to promote the youth”.