Təhsil ekspertləri və QHT nümayəndələri ADİU-da imtahan sessiyasının gedişini izləyiblər
Mayın 27-də təhsil üzrə ekspertlər və QHT nümayəndələri Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (ADİU) yaz imtahan sessiyasinin gedişini izləyiblər.
Prosesdə əməkdar elm xadimi, professor, təhsil üzrə ekspert Şahlar Əsgərov, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyev, Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə QHT-lərin Məlumat və Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin koordinatoru Əliməmməd Nuriyev, “Multimedia” İnformasiya Sistemləri Texnologiyaları Mərkəzinin direktoru, Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz, Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədri, AMEA Gənclərin İntellektual İnkişaf Mərkəzinin direktoru İlqar Orucov və Sosial Təşəbbüslərə Dəstək İctimai birliyinin sədri Hüseyn İbrahimov iştirak ediblər.
Professor Şahlar Əsgərov:  ADİU-da imtahan prosesi çox  proqressiv və lideral dəyərlər istiqamətində təşkil edilib. İstər test, istərsə də yazılı imtahanlarda tətbiq edilən yenilikləri müsbət dəyərləndirən professor, tələbələrin çox sərbəst olduqlarına diqqət çəkib: “Onlara imtahan prosesi ilə bağlı suallar verdim, sistemdən çox məmnun idilər”.
“XXI əsr” Təhsil Mərkəzi İctimai Birliyinin rəhbəri Etibar Əliyevbildirdi ki, biz ali məktəb sistemlərini tədqiq edərkən görürük ki, dünyanın bir çox ölkələrində İqtisadiyyat sahəsində Ali məktəblər və Tədqiqat mərkəzləri aparıcı mövqe tuturlar: “Çünki güclü dövlət və cəmiyyət daha çox iqtisadiyyat elminin uğurlarına söykənir. Yüksək səviyyəli kadrların hazırlanması üçün mütləq yaxşı iqtisadiyyat məktəbi lazımdır. ADİU-da təkcə tədris yox, həm də elmin inkişafına böyük diqqət yetirilir.
Tələbələrlə söhbət edərkən, gördük ki, onlar imtahan prosesinin şəffaflığını yüksək qiymətləndirirlər. İmtahan zallarındakı müşahidələrimiz bizə onu söyləməyə əsas verir ki,  tətbiq edilən yeni imtahan sistemi, eyni zamanda yazılı imtahanların təşkili,həmçinin nəzarət mexanizmitələbələrin uğurlu nəticələr göstərmələrinə imkan yaradır”.
Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə üzrə QHT-lərin Məlumat və Əməkdaşlıq Şəbəkəsinin koordinatoru Əliməmməd Nuriyev ADİU-da tələbələrin biliklərinin obyektiv qiymətləndirilməsi, elmi mühitin gücləndirilməsi, tələbə-müəllim münasibətlərinin yaxşılaşdırılması haqqında müsbət fikirlər səsləndirdi: “Əminəm ki, ADİU-nun artan elm və təhsil potensialı hesabına Azərbaycanda böyük iqtisadiyyat məktəbləri yaradılacaq. Bu ali məktəbdə imtahan prosessindəki şəfafflıq məni qane etdi. ADİU-nun tədris və imtahan təcrübəsi öyrənilməli və bu təcrübənin digər ali məktəblərə də tətbiqinə çalışılmalıdır”.
İnternet Forumunun prezidenti Osman Gündüz ADİU-da aparılan innovasiyaları yüksək qiymətləndirib. Test imtahanlarında istifadə edilən “Promotey” proqramının çevikliyini, keyfiyyətini və təhlükəsizliyini xüsusi vurğulayan O.Gündüz bu metodun digər universitetlərdə də tətbiqinin vacibliyini qeyd edib.
Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyətinin sədriİlqar Orucovtəhsil sistemindəki yeniliklərinAzərbaycanın gələcəyinə hesablanmış islahatlar olduğunu vurğulayıb. Eyni zamanda ADİU-ya gənc müəllimlərin cəlb olunmasını da yüksək qiymətləndirən İ.Orucov, bu qərarın xaricdə təhsil alan gənclərin vətənə qayıtmaları üçün stimul olacağını qeyd edib: “Yenilikləri gənclik gətirəcək. Qocaman elm xadimlərinin təcrübəsindən yararlanmaqla, gənclərin önə çəkilməsi çox vacıbdır”.

Эксперты в сфере образования и представители НПО наблюдали за ходом экзаменационной сессии в UNEC
27 мая эксперты в сфере образования и представители НПО наблюдали  за ходом весенней экзаменационной  сессии в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC).
В процессе наблюдения приняли участие заслуженный деятель науки, проф., эксперт в сфере образования Шахлар Асгеров, руководитель общественного объединения Образовательный центр «XXI век» Этибар Алиев,  координатор Сети информации и сотрудничества НПО по борьбе с коррупцией Алимамед Нуриев, директор Центра технологий информационных систем «Мультимедиа», президент Азербайджанского интернет-форума Осман Гюндуз, председатель Общества молодых ученых, аспирантов и магистров, директор Центра интеллектуального развития молодежи НАН АР Ильгар Оруджев и председатель общественного объединения Поддержка социальных инициатив Гусейн Ибрагимов.
Профессор Шахлар Асгеров: «…Экзаменационный процесс в UNEC был организован на основе очень прогрессивных и  либеральных  ценностей». Оценивая положительно, будь то применение новшеств в организации тестов, а также письменных экзаменов,  профессор отметил самостоятельность студентов.  «Я задал им вопрос в связи с процессом экзамена,  на что они ответили,  что очень довольны системой».
Руководитель общественного объединения «Образовательный центр XXI век» Этибар Алиев отметил, что  во время изучения вузовской системы мы видим, что во многих странах в области экономики ведущие позиции занимают высшие школы и исследовательские центры.  «Потому, что сильное государство  и общество опирается  больше всего на успехи экономической науки. Для подготовки высококвалифицированных кадров  обязательно нужна  хорошая экономическая  школа. В UNEC  уделяется большое внимание не только преподаванию, но также развитию науки.
В то время разговора со студентами, мы обнаружили, что они ценят прозрачность экзаменационного процесса. Наши наблюдения в залах, где проходят экзамены, дают основание говорить, что применяемая новая экзаменационная система, а также организация письменных экзаменов и механизм контролирования дает возможность студентам показывать  хорошие результаты.
Координатор Сети информации и сотрудничества НПО по борьбе с коррупцией Алимамед Нуриев дал положительные комментарии по поводу объективной оценки знаний студентов, усиления научной среды, улучшения отношений между студентами и преподавателями. «Я уверен, что за счет растущего научного и образовательного потенциала UNEC, в Азербайджане будут созданы большие  экономические школы. Я доволен прозрачностью  экзаменов в этом вузе. Образовательный и экзаменационный опыт UNEC нужно изучить  и постараться применить в других вузах».
Президент Азербайджанского интернет-форума Осман Гюндуз высоко оценил проводимые в UNEC инновации. Особо подчеркнув гибкость, качество и защищенность программы «Прометей, используемой на тестовых экзаменах, О.Гюндуз отметил важность применения этого метода и в других университетах.
Председатель Общества молодых ученых, аспирантов и магистров, директор Центра интеллектуального развития молодежи НАН АР Ильгар Оруджев подчеркнул, что новшества в системе высшего образования являются реформами, нацеленными в будущее Азербайджана. Высоко оценивая привлечение молодых преподавателей в UNEC, он отметил, что это будет стимулом для возвращения на родину молодежи, получившей образование за рубежом. «Инновации будут привносить молодые. Очень важным является продвижение молодых, с использованием опыта именитых научных деятелей».