narimantex.e.d. Məmmədov Nəriman Rəhim oğlu
1962-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu Kənd təssərüfatı proseslərinin mexanikləşdirilməsi ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirmiş və 1964-cü ilədək Azərbaycan Elmi-Tədqiqat Kənd Təsərrüfatının Mexanikləşdirilməsi və Elektrikləşdirilməsi İnstitutunda kiçik və baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1965-1968-ci illərdə Moskva şəhərində yerləşən Dövlət Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Maşın-Traktor parkının Təmiri və İstismarı İnstitutunda aspiranturada oxumuş və oranı müvəffəqiyyətlə bitirərək texnika elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır.
1968-ci ilin mart ayında ümumittifaq bölgüsü əsasında Minsk şəhərində yerləşən Ümumittifaq Elmi-Tədqiqat Heyvandarlıq və Quşçuluq Ferma və Komplekslərinin Maşın və Avadanlıqlarının Quraşdırılması, İstismarı və Təmiri İnstitutunda şöbə müdiri vəzifəsinə göndərilmiş və həmin vəzifədə 1980-ci ilin mart ayına qədər işləmişdir.
1972-1980-ci illərdə SSRİ “Dövlətkəndtexnika” Komitəsinin kənd təsərrüfatı obyektlərinin maşın və avadanlıqlarının yığılması və quraşdırılması üzrə Baş texnoloqu vəzifəsini icra etmişdir. Bu dövrdə doktorluq dissertasiyasını başa çatdırmış və müdafiə edərək texnika elmləri doktoru alimlik dərəcəsi almişdır.
1980-1981-ci illərdə Azərbaycana dəvət olunmuş və “Azərkəndtexlayihə” İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
1982-ci ilin yanvar ayından 1986-cı ilin yanvar ayınadək Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin Kənd təsərrüfatı və yeyinti sənayesi şöbəsində bölmə müdiri, şöbə müdirinin müavini, 1986-1987-ci illərdə Azərbaycan SSR Dövlət Aqrar-Sənaye Komitəsi Sədrinin müavini, 1988-1990-ci illərdə Azərbaycan KP Yevlax şəhər komitəsinin birinci katibi, 1991-1992-ci illərdə Aqrar-Sənaye Komitəsinin Elektromexanikləşdirmə Tresti müdirinin müavini vəzifələrində çalışmışdır.
1993-1996-ci illərdə  Azərbaycan Texniki Universitetinin “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrasının professoru işləmiş, 1996-cı ilin sentyabr ayından Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq-Kommersiya İnstitutunun “Standartlaşdırma və sertifikasiya” kafedrasında, sonra isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində  çalışıb.
08.12.2021-ci ilə kimi UNEC-in “Standartalşdırma və sertifikasiya” kafedrasının məsləhətçi-professoru olub.
240-dan çox elmi əsərlərin, o cümlədən 5 ixtiranın, 7 monoqrafiyanın, 4 dövlət və sahə standarlarının, 12 dərslik və dərs vəsaitlərinin, 10 metodiki göstərişlərin, 19 tədris proqramlarının, 51 elmi-istehsalat xarakterli kitabların, albom və broşuraların və 130-dan çox elmi məqalələrin müəllifidir. Bu əsərlərdən 154-ü Moskva və Minsk şəhərlərində, qalanları isə Bakı şəhərində nəşr olunmuşdur.
2007-ci ildən Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən “Yeyinti məhsullarının standartlaşdırması” üzrə Texniki Komitənin Sədr müavini olub.

Родился 10 мая 1936 года в селе Мискинли Шамкирского района.
В 1962 году окончил с дипломом отличия Азербайджанский институт сельского хозяйства по специальности Механизация сельскохозяйственных процессов и до 1964 года работал на должности младшего и старшего научного сотрудника в Азербайджанском научно-исследовательском институте механизации и электризации сельского хозяйства.
В 1965-1968 годах учился в аспирантуре Государственного общесоюзного научно-исследовательского института по ремонту и эксплуатации машинно-тракторного парка в городе Москве, который завершил успешно и получил ученую степень кандидата технических наук.
С марта 1968 года на основе общесоюзного распределения был направлен на должность начальника отдела в Общесоюзный научно-исследовательский институт по установке, эксплуатации и ремонту животноводческих и птицеводческих ферм и комплексов.
В 1972-1980 годах исполнял обязанности главного технолога по сбору и установке машин и оборудования сельскохозяйственных объектов комитета “Dövlətkəndtexnika” СССР. В этот период завершил докторскую диссертацию, защитив которую получил ученую степень доктора технических наук.
В 1980-1981 годах был приглашен в Азербайджан и назначен на должность директора института “Azərkəndtexlayihə”.
С января 1982 года по январь 1986 года работал на должности заместителя начальника отдела Сельского хозяйства и пищевой промышленности Центрального комитета Азербайджанской коммунистической партии, в 1986-1987 годах заместителем председателя Государственного аграрно-промышленного комитета Азербайджанской ССР, в 1988-1990 годах первым секретарем комитета Азербайджанской КП города Евлах, в 1991-1992 годах заместителем директора Треста электрической механизации Аграрно-промышленного комитета.
В 1993-1996 годах работал на должности профессора кафедры «Метрология и стандартизация» Азербайджанского технического университета. С сентября 1996 года работал на кафедре «Стандартизация и сертификация» Бакинского государственного товароведно-коммерческого института, затем в Азербайджанском государственном экономическом университете.
В настоящее время является консультантом-профессором кафедры «Стандартизация и сертификация».
Автор свыше 240 научных трудов, в том числе 5 изобретений, 7 монографий, 4 государственных и отраслевых стандартов, 12 учебников и учебных пособий, 10 методических указаний, 19 учебных программ, 51 научно-производственного характера книги, альбомов и брошюр и свыше 130 научных статей. Из числа научных трудов 154 были опубликованы в Москве и Минске, остальные в Баку.
С 2007 года является заместителем председателя Технического комитета по «Стандартизации пищевых продуктов», действующего при Государственном комитете стандартизации, метрологии и патенту Азербайджанской Республики.
С 2010 года является действительным членом Международной академии наук по исследованию Тюркского мира.