stan_foto_emintex.e.n., dos. Əfəndiyev Emin Musa oğlu
Dosent Əfəndiyev Emin Musa oğlu 1943-cü il yanvar ayının 31-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1965-ci ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun maşınqayırma fakültəsini bitirərək, mühəndis-mexanik ixtisasına yiyələnmişdir. Hərbi xidmətdən sonra “Bakelektroştamp” zavodunda və “Neftemaş” konstruktor bürosunda çalışmışdır. O, 1969-cu ildən Azərbaycan Politexnik İnstitutunda fəaliyyətə başlamış, 1975-ci ildə həmin institutun nəzdində aspiranturanı bitirdikdən sonra namizədlik dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri namizadi alimlik dərəcəsi almışdır.
1976-1977-ci illərdə Rumıniyada Neft və qaz institutunda 10 aylıq elmi ixtisaslaşma keçirmişdir. 1978-1980-ci illərdə Azərbaycan Politexnik İnstitutunda Elmi-Tədqiqat sektorunun müdiri işləmişdir.
1980-ci Az.TU-nun ildən “Maşınqayırma texnologiyası”, sonra “Metrologiya və standartlaşdırma” kafedrasında dosent vəzifəsində çalışmışdır. O, 2004-cü ildən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “standartlaşdırma və sertifikasıya”  kafedrasında dosent vəzifəsində işləyir. 2006-2009 illəri Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında Dövlət Attestasiya Komissiyasının sədri olmuşdur.
Dosent Əfəndiyev E.M.  90 elmi əsərlərin, o cümlədən 1 dərsliyin, 5 dərs vəsaitinin, 4 monografiyanın, 2 ixtiranin, 15 tədris proqramının və 63 elmi məqalələrin müəllifidir. Onun 1 məqələsi  Jenevrada İSO-nun mərkəzi jurnalında, qalanları Moskvada, Samarada və Bakı şəhərində çap olunmuşdur.
2006-cı ildə İSO 9001-2000 standartı əsasında keyfiyyət menecment sistemi tədbiqi və daxili audit təlim proqramı keçərək Certificate of Ziqon Caspian Concultinq sertifikatını almışdır.
2010-cu ildə Avropa Şurası Metroloji Cəmiyyətinin Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi ilə birlikdə keçirdiyi seminarın iştirakçısı olmuş və Certificate of attendance sertifikatını almışdır.
2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin K-560/1 saylı əmri ilə təhsilin inkişafında xidmətinə, gənc nəslin təlim-tərbiyəsi sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə görə və 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə fəxri fərmanla təltif edilmişdir.
Dosent Əfəndiyev E.M. hal-hazırda  “standartlaşdırma və sertifikasiya”  kafedrasında elmi-pedaqoji fəaliyyətini davam etdirir.

к.тех.н., доц. Эфендиев Эмин Муса оглы
Доцент Эфендиев Эмин Муса оглы родился 31 января 1943 года в городе Баку в интеллигентной семье.  В 1965 году окончив факультет машиностроения Азербайджанского политехнического института, овладел специальностью инженера-механика.   После окончания воинской службы работал на заводе «Бакэлектроштамп» и конструкторском бюро «Нефтемаш». С 1969 года приступил к трудовой деятельности в Азербайджанском политехническом институте. В 1975 году после окончания аспирантуры при указанном институте, защитил кандидатскую диссертацию и получил ученую степень кандидата технических наук.
В 1976-1977 годах в Румынии в Нефтегазовом институте провел десятимесячную научную специализации. В 1978-1980 годах работал в Азербайджанском политехническом институте на должности заведующего Научно-исследовательским сектором.
С 1980 года работал на кафедре «Технология машиностроения», потом «Метрология и стандартизация»  АТУ на должности доцента. С 2004 года работает на кафедре «Стандартизация и сертификация» Азербайджанского государственного экономического университета на должности доцента. В 2006-2009 годах был председателем Государственной аттестационной комиссии в Азербайджанской государственной нефтяной академии.
Доцент Эфендиев Э.М. является автором 90 научных трудов, в том числе 1 учебника, 4 монографий, 2 изобретений, 15 учебных программ и 63 научных статей. Одна его статья была опубликована в Женеве в центральном журнале İSO, остальные в Москве, Самаре и Баку.
В 2006 году на основе стандарта İSO 9001-2000 пройдя программу обучения применения системы качественного менеджмента и внутренний аудит, получил сертификат Certificate of Ziqon Caspian Concultinq.
В 2010 году был участником семинара, проведенного Метрологическим обществом Европейского совета совместно с Государственным комитетом по Стандартизации, метрологии и патенту Азербайджанской Республики и получил сертификат Certificate of attendance.
В 2017 году по приказу Министерства образования Азербайджанской Республики K-560/1 за заслуги в развитии образования, высокие достижения в учебно-воспитательной сфере молодежи и в честь 5 октября – Международного дня учителей был награжден Почетной грамотой.
Доцент Эфендиев Э.М. в настоящее время продолжает научно-педагогическую деятельность на кафедре «Стандартизация и сертификация».