Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinin dəvəti ilə UNEC-də olan səfir qlobal və regional reallıqlar kontekstində Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərindən danışıb.
C.Bağcı tarixi zəfərlə nəticələnən Vətən müharibəsinin Cənubi Qafqazda yaratdığı yeni reallıqlardan söz açıb. O, Azərbaycanın mühüm strateji mövqeyinin geosiyasi baxımdan bir çox dünya dövlətlərinin diqqət mərkəzində olduğunu, Türkiyənin də maraq dairəsinə daxil olan Cənubi Qafqaz bölgəsinin hazırda mühüm və strateji bir coğrafi əraziyə çevrildiyini bildirib.
Fakültə dekanı professor Mehmet Yüce isə Türk dünyasının elm, təhsil və iqtisadi sahədəki əlaqələrindən söz açıb.

Ambassador of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagci meets with UNEC students
At the invitation of the faculty of the Turkic World of Economics, the ambassador at UNEC spoke about Turkey-Azerbaijani relations in the context of global and regional realities.
C.Bagcı spoke about the new realities created by the Patriotic War, which resulted in a historic victory, in the South Caucasus. He said that Azerbaijan’s important strategic position is at the center of attention of many world states from a geopolitical point of view, and the South Caucasus region, which is also in Turkey’s sphere of interest, has now become an important and strategic geographical area.
The dean of the faculty, Professor Mehmet Yuce, talked about the relations of the Turkish world in the fields of science, education, and economy.
After the speeches, which the students listened to with great interest, their questions were answered.