“UNEC-100” – Beynəlmiləl universitet
“UNEC-100” İnkişaf strategiyasında universitetin 2030-cu ilədək beynəlmiləl universitetə çevrilməsi strateji məqsədlərdən biri kimi təsbit olunub.
UNEC-in beynəlmiləlləşməsinin daha da genişləndirilməsi məqsədilə strategiyada hədəflər və fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilib. Belə ki, UNEC-də əcnəbi tələbələrin payının artırılması üçün hədəf ölkələrdə UNEC-in imicinin yüksəldilməsi, qəbul ofislərinin açılması, beynəlxalq vasitəçi təhsil şirkətləri ilə effektiv və səmərəli əlaqələrin qurulması, o cümlədən ali məktəblərə qəbul üzrə beynəlxalq statuslu imtahanların nəticələri əsasında tələbə qəbulu imkanlarının genişləndirilməsi nəzərdə tutulub.
Hazırda bakalavr və magistratura pilləsi üzrə dünyanın aparıcı ali təhsil müəssisələri ilə ikili diplom proqramları reallaşdırılan UNEC-də 2030-cu ilədək bu proqramların sayının davamlı artırılması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılır. Strategiyaya görə, UNEC nüfuzlu universitetlərlə bakalavr, magistratura və doktorantura üzrə beynəlxalq ikili diplom proqramların sayını 10-a çatdırmağı və ingilis dilində təhsil proqramlarının sayını davamlı artırmağı hədəf seçib.
UNEC-də kadr potensialının gücləndirilməsi və bu istiqamətdə beynəlxalq təcrübədən istifadə olunması məqsədilə 2030-cu ilə qədər beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirak edən tələbə, müəllim və inzibati işçilərin sayının artırılması da nəzərdə tutulub. Bu məqsədlə effektiv əcnəbi tələbələr ofisinin yaradılması, beynəlxalq mübadilə tələbəsi statusunun müəyyən edilməsi və onlar üçün prosedurların sadələşdirilməsi, beynəlxalq tərəfdaşlarla əlaqələrin effektivliyinin artırılması sənəddə əks olunub. Eyni zamanda əcnəbi tələbə və müəllimlərə Azərbaycan dilini, UNEC-in akademik və inzibati heyət üçün isə xarici dil öyrənmək imkanının yaradılmasına da yer verilib.
Strategiyaya əsasən, ingilis dilində təhsil proqramlarının sayını davamlı artırmaq məqsədilə müasir standartlara cavab verən Xarici Dil Mərkəzinin formalaşdırılması və tələbələr üçün ingilis dilində hazırlıq proqramlarının təklif edilməsi təmin olunacaq.

“UNEC-100” – an international university
UNEC_210918Becoming an international university by 2030 has been identified as one of the strategic goals in the “UNEC-100” Development Strategy.
In order to further enhance the internationalization of UNEC, the directions of targets and activities have been identified in the strategy. So as, in order to increase the share of foreign students in UNEC, enhancement of the image of UNEC in target countries, the opening of reception offices, making effective and efficient relationships with international intermediary education companies, including the increase student enrollment opportunities based on internationally recognized entrance exams to high schools are envisaged.
At present, UNEC is implementing double diploma programs with the world’s leading universities in the bachelor’s and master’s degrees and is continuing to carry out purposeful work in the direction of increase the number of these programs by 2030. According to the strategy, UNEC has chosen a target to increase the number of international double programs on bachelor, master and doctoral degree to 10 with influential universities and to continually increase the number of educational programs in English.
It is also envisaged to increase the number of students, teachers and administrative staff involved in international exchange programs up to 2030 to strengthen personnel potential in UNEC and use of international experience in this area.
For this purpose, the establishment of an effective foreign students’ office, identifying the status of international exchange student and simplifying the procedures for them, and enhancing the effectiveness of relationships with international partnerships are reflected in the document.
At the same time, provision of foreign students and teachers with the opportunity to study the Azerbaijani language, as well as UNEC academic and administrative staff with the opportunity to study foreign languages have been shown here.
Due to the strategy the offers for formation of the Foreign Language Center, meeting the modern standards which is aimed to increase the number of English language education programs continuously and the offers for the English language preparation programs for students, will be provided.