30 APREL 2019 | VIEWS:
Bu gün UNEC-də “UNEC 100” İnkişaf Strategiyası çərçivəsində həyata keçirilən işlərə həsr edilmiş iclas keçirilmişdir.
Rektor, professor Ədalət Muradov struktur bölmələrinin rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə Strategiya çərçivəsində elmi fəalyyət üzrə işlər müzakirə edilmişdir.
Ə.Muradov böyük elmi potensiala sahib olan UNEC-in tədqiqatlarının fəaliyyətimizin əsas meyarı kimi qiymətləndirilməli olduğunu vurğuladı. Tədqiqatçı alimlərə xüsusi diqqət ayrılacağı, UNEC-in elmi fəaliyyətinin SWOT təhlilinin aparılacağını qeyd etdi.
Elmi fəaliyyət sahəsində UNEC hədəfləri sırasında magistr və doktorantların hazırlanması mexanizmini mütərəqqi dünya təcrübəsinə uyğunlaşdırmaq, UNEC-də dünya səviyyəli Beyin Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur. UNEC-in hədəfində qrant və sifarişli elmi tədqiqatların maliyyə tutumunun universitet büdcəsində xüsusi çəkisinin qaldırılması, “Web of Science”, Scopus platformalarında alimlərin çap etdirdiyi məqalələrinin sayının artırılması, UNEC-in elmi jurnallarının bu platformalara daxil edilməsi qeyd edilmişdir.
Tədbirdə Elmi fəaliyyətin təşkili və idarəedilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov hesabatla çıxış etmişdir. O, İinkişaf strategiyası çərçivəsində elmi fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsi istiqamətində departametin üzərinə düşən vəzifələrdən, görülən işlərdən danışmışdır.
Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Həmid Həmidov çıxış edərək, fəaliyyət sahəsində atılan addımlara toxunmuş, xarici ölkə vətəndaşı olan doktorantların UNEC-ə cəlb edilməsi, doktorantura sahəsində işin təkmilləşdirilməsi məsələsinə toxundu.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor  Yadulla Həsənli çıxışında, AMEA-nın elan etdiyi qrant müsabiqəsində qalib gəlmiş ETİ-nin cari ildə də layihəyə davam edəcəyini, elmi qrantların əldə edilməsi sahəsində görülən işlərdən danışdı.
UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, dosent Nazim Hacıyev çıxışında 2012-ci ildən başlayaraq, çap olunan “The Journal of Economoc Sciences: Theory and Practice” jurnalına olan elmi istinadların sayının 56% artdığını, yaxın vaxtlarda nəşrin Scopus platformasına daxil ediləcəyini bildirdi.

Implementation of the “UNEC 100” Development Strategy was started
At the event attended by the   heads of structural divisions, rector, Professor Adalat Muradov discussed   the work on the scientific activity within the strategy.
A.Muradov emphasized that the UNEC research, which has a great scientific potential, should be regarded as a key criterion for our activity. He noted that special attention would be paid to researchers, and SWOT analysis of UNEC’s scientific activities would be conducted.
There has been intended   to adapt the training of masters and PhD students to the progressive world experience, to create a world-class Brain Center at   UNEC   in line with   UNEC targets   in the field of scientific activity. It was noted that the goal of the UNEC is to increase the financial capacity of scholarships and ordered research in the university budget, increase the number of articles of scientists published in Web of Science, Scopus platforms, and the inclusion of UNEC journals in these platforms.
Professor Zakhid Mammadov, director of the department of   Organization and Management of scientific activities, made a report. He spoke about   the department′s duties, work done in the direction of   improvement and development of scientific activity within the framework of the Development Strategy.
Assistant Professor Hamid Hamidov, head of the doctoral studies department, touched upon the steps to be taken in the field of activity, involving of PhD students into UNEC that  are   citizens of   foreign countries, improvement of the works in   doctoral studies.
Professor Yadulla Hasanli, director of the Economic Research Institute under UNEC, said that the ERI, which had won the grant competition announced by ANAS, would continue to work on the project this year, and spoke about the work done in the field of obtaining scientific grants.
Director of UNEC Business School, Associate Professor Nazim Hajiyev said in his speech that since 2012, the number of scientific references to “The Journal of Economoc Sciences: Theory and Practice” had risen by 56%, and it   would be soon included in the Scopus platform.