30 APREL 2019 | VIEWS:
Bu gün UNEC-də “UNEC 100” İnkişaf Strategiyası çərçivəsində həyata keçirilən işlərə həsr edilmiş iclas keçirilmişdir.
Rektor, professor Ədalət Muradov struktur bölmələrinin rəhbərlərinin iştirak etdiyi tədbirdə Strategiya çərçivəsində elmi fəalyyət üzrə işlər müzakirə edilmişdir.
Ə.Muradov böyük elmi potensiala sahib olan UNEC-in tədqiqatlarının fəaliyyətimizin əsas meyarı kimi qiymətləndirilməli olduğunu vurğuladı. Tədqiqatçı alimlərə xüsusi diqqət ayrılacağı, UNEC-in elmi fəaliyyətinin SWOT təhlilinin aparılacağını qeyd etdi.
Elmi fəaliyyət sahəsində UNEC hədəfləri sırasında magistr və doktorantların hazırlanması mexanizmini mütərəqqi dünya təcrübəsinə uyğunlaşdırmaq, UNEC-də dünya səviyyəli Beyin Mərkəzinin yaradılması nəzərdə tutulmuşdur. UNEC-in hədəfində qrant və sifarişli elmi tədqiqatların maliyyə tutumunun universitet büdcəsində xüsusi çəkisinin qaldırılması, “Web of Science”, Scopus platformalarında alimlərin çap etdirdiyi məqalələrinin sayının artırılması, UNEC-in elmi jurnallarının bu platformalara daxil edilməsi qeyd edilmişdir.
Tədbirdə Elmi fəaliyyətin təşkili və idarəedilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov hesabatla çıxış etmişdir. O, İinkişaf strategiyası çərçivəsində elmi fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi və inkişaf etdirilməsi istiqamətində departametin üzərinə düşən vəzifələrdən, görülən işlərdən danışmışdır.
Doktorantura şöbəsinin müdiri, dosent Həmid Həmidov çıxış edərək, fəaliyyət sahəsində atılan addımlara toxunmuş, xarici ölkə vətəndaşı olan doktorantların UNEC-ə cəlb edilməsi, doktorantura sahəsində işin təkmilləşdirilməsi məsələsinə toxundu.
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor  Yadulla Həsənli çıxışında, AMEA-nın elan etdiyi qrant müsabiqəsində qalib gəlmiş ETİ-nin cari ildə də layihəyə davam edəcəyini, elmi qrantların əldə edilməsi sahəsində görülən işlərdən danışdı.
UNEC Biznes Məktəbinin direktoru, dosent Nazim Hacıyev çıxışında 2012-ci ildən başlayaraq, çap olunan “The Journal of Economoc Sciences: Theory and Practice” jurnalına olan elmi istinadların sayının 56% artdığını, yaxın vaxtlarda nəşrin Scopus platformasına daxil ediləcəyini bildirdi.

В мероприятии с участием ректора, профессора Адалата Мурадова, руководителей структурных подразделений в рамках Стратегии обсуждались работы в сфере научной деятельности.
А.Мурадов подчеркнул, что исследования, проводимые в UNEC, который имеет большой потенциал, должны оцениваться как основной критерий деятельности. Он отметил, что особое внимание будет уделено ученым-исследователям, анализу SWOT научной деятельности UNEC.
В ряду задач в сфере научной деятельности UNEC предусмотрены соответствие механизма подготовки магистров и докторантов прогрессивному мировому опыту, создание в UNEC Центра мозга мирового уровня. В качестве целей UNEC были отмечены повышение удельного веса финансовой емкости грантов и заказных научных исследований в бюджете университета, увеличение числа статей, публикуемых учеными в платформах “Web of Science”, Scopus, включение журналов UNEC в эти платформы.
На мероприятии директор Департамента организации и управления научной деятельности, профессор Захид Мамедов выступил с отчетом. Он рассказал о входящих в обязанности департамента задачах в направлении совершенствования и развития научной деятельности в рамках стратегии, и о проделанных работах.
В своем выступлении заведующий отделом докторантуры, доцент Гамид Гамидов затронул вопрос о предпринятых шагах в сфере научной деятельности, привлечении граждан зарубежных стран в UNEC, совершенствовании работ в сфере докторантуры.
Директор Научно-исследовательского института экономических изысканий при UNEC, профессор Ядулла Гасанли в своем выступлении рассказал о проекте НИИ, победившем на конкурсе гранта, объявленного НАНА, который будет продолжать проект в текущем году, проделанных работах в направлении завоевания научных грантов.
Директор Школы бизнеса UNEC, доцент Назим Гаджиев отметил, что начиная с 2012 года ссылки в научный журнал “The Journal of Economoc Sciences: Theory and Practice” увеличились до 56%, и что в скором времени публикации будут включены в платформу Scopus.