UNEC 2018/2019-cu tədris ilini elmi nailiyyətlərlə başa vurub
Elmi Şurada UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov “2018-ci ildə UNEC-in elmi fəaliyyəti haqqında” hesabatla çıxış edib. Hesabatda cari ildə UNEC-də həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, respublika daxili və beynəlxalq  qrant layihələri, beynəlxalq və ümumrespublika səviyyəli elmi konfranslar, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallarda dərc olunan elmi məqalələr barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 2018-ci ildə UNEC üzrə impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayı son 3 ildəkindən 1,6 dəfə çox olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, UNEC-in tədqiqatyönümlü universitet statusu alması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər müsbət nəticələr verir. Beynəlxalq reytinq agentliklərinin sıralamasında UNEC-in elmi fəaliyyətlə bağlı mövqeyinin daha da yüksəldiyini deyən rektor, müəllimlərin Web of Science və Scopusda dərc olunan məqalələrinin sayının sürətlə artdığını diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov müəllimlərlə yanaşı, tələbə, magistr və doktorantların da bu istiqamətdə elmi potensialından istifadə olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra iqtisadi məsələlər üzrə prorektor, dosent Mikayıl Zeynalovun “2018-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin maliyyə təsərrüfat fəaliyyətinin nəticələri haqqında” hesabatı dinlənilib. Ötən dövrlərlə müqayisədə UNEC-in büdcəsinin 2, orta aylıq əmək haqqının isə 1,4 dəfəyədək artığı bildirilib. Dövlət ali təhsil müəssisələri arasında UNEC müəllimlərinin əmək haqqının ən yüksək olduğu qeyd edilib.
Hər iki hesabat Elmi Şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.
Elmi Şurada dərslik və dərs vəsaitlərinin yazılması və çapı ilə bağlı yeni meyarların hazırlandığı da bildirilib. Qeyd olunub ki, meyarlara cavab verən dərsliklər universitet hesabına nəşr olunacaq.
Şurada xaricdə tədqiqat aparmaq üçün dəvət almış professor-müəllim heyətinin əmək haqqı qaydaları barədə məlumat verilib. Professor Sakit Yaqubov qaydaların əsas müddəalarını səsləndirib. Yeni qaydalarda UNEC müəllimlərinin nüfuzlu universitetlərdə tədqiqat aparmaq üçün dəvət aldığı zaman, tədqiqat apardığı müddətdə onun əmək haqqının universitet tərəfindən ödəniləcəyi də əks olunub. Müzakirələrdən sonra yeni qaydalar təsdiqlənib.
Şurada bildirilib ki, İqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə magistraturanın tədris planında dəyişikliklər edilib. Dəyişikliyə əsasən, tədris planına “Akademik yazı” fənni əlavə edilib.
Digər yenilik isə UNEC-ə daha çox əcnəbi tələbələrin cəlb olunması ilə bağlı olub. Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin direktoru Sənnur Əliyev bu istiqamətdə həyata keçiriləcək layihənin müddəalarını açıqlayıb.
Elmi Şurada UNEC-də yaradılan Analitik İnformasiya Resursları Mərkəzi, Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi, Enerji İqtisadiyyatı Mərkəzi, UNEC Biznes Məktəbinin İnkişaf İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi, UNEC Multikulturalizm Elmi-Tədqiqat Mərkəzi və Rəqəmsal İqtisadiyyat Mərkəzlərinin əsasnamələri təsdiqlənib.

The last meeting of the Scientific Council in 2018/2019 academic year has been held at UNEC
Professor Sakit Yaqubov, the vice-rector for Science and Innovations of   UNEC, made a report on “Scientific Activity of UNEC in 2018”.
The report also has provided information on current scientific and research works carried out at UNEC, national and international grant projects, international and national level scientific conferences, as well as articles published in journals indexed in prestigious international databases. It was noted that in 2018 the number of articles published in journals of   Impact Factor   by UNEC staff    has risen 1.6 times over the past three years.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said that measures taken by UNEC for getting research-based university status give positive results. Noting that the position of UNEC on scientific activity has increased in the ranking of international rating agencies, the rector noted that the number of articles of lecturers published in the Web of Science and Scopus has increased rapidly. A.Muradov emphasized the importance of using scientific potential of students, masters and PhD students in this direction along with the lecturers’.
Later, Vice-rector for Economic Affairs, Associate Professor Mikail Zeynalov’s report on “The results of financial and economic activity of Azerbaijan State University of Economics in 2018”   was listened. It was noted that compared to previous periods, UNEC budget increased by 2 and the average monthly salary by 1.4 times. It was also said   that UNEC has the highest salary for teachers among state higher educational institutions.
Both reports were unanimously adopted by members of the Scientific Council.
The Scientific Council also stated that new criteria for writing and printing textbooks and training aids   were being   prepared. It was noted that the textbooks that meet the criteria would be published on   the university’s charge.
The board members were informed about the salary rules of the academic staff invited to conduct research abroad. Professor Sakit Yaqubov told   the main principles   of the rules. The new rules also indicate that when UNEC teachers are invited to conduct research at prestigious universities, their salaries will be paid by the university during their research. After the discussions, new rules have been approved.
During the council it was noted   that the curriculum of master′s on Economics and Management specialties was amended. Under the amendment, the subject of  “Academic writing”  has been added to the curriculum.
The other innovation was related to the involvement of more foreign students to   UNEC. Director of the department of International Cooperation Sannur Aliyev has announced the provisions of the project to be implemented in this direction.
The Scientific Council approved the Statutes of the Center for Analytical Information Resources, Center for Econophysics, Energy Economy Center, UNEC Business School Development Economics Research Center, UNEC Multiculturalism Scientific Research Center and Digital Economy Centers.