UNEC 2018/2019-cu tədris ilini elmi nailiyyətlərlə başa vurub
Elmi Şurada UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov “2018-ci ildə UNEC-in elmi fəaliyyəti haqqında” hesabatla çıxış edib. Hesabatda cari ildə UNEC-də həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri, respublika daxili və beynəlxalq  qrant layihələri, beynəlxalq və ümumrespublika səviyyəli elmi konfranslar, eləcə də nüfuzlu beynəlxalq bazalarda indeksləşən jurnallarda dərc olunan elmi məqalələr barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, 2018-ci ildə UNEC üzrə impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrin sayı son 3 ildəkindən 1,6 dəfə çox olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, UNEC-in tədqiqatyönümlü universitet statusu alması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər müsbət nəticələr verir. Beynəlxalq reytinq agentliklərinin sıralamasında UNEC-in elmi fəaliyyətlə bağlı mövqeyinin daha da yüksəldiyini deyən rektor, müəllimlərin Web of Science və Scopusda dərc olunan məqalələrinin sayının sürətlə artdığını diqqətə çatdırıb. Ə.Muradov müəllimlərlə yanaşı, tələbə, magistr və doktorantların da bu istiqamətdə elmi potensialından istifadə olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Sonra iqtisadi məsələlər üzrə prorektor, dosent Mikayıl Zeynalovun “2018-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin maliyyə təsərrüfat fəaliyyətinin nəticələri haqqında” hesabatı dinlənilib. Ötən dövrlərlə müqayisədə UNEC-in büdcəsinin 2, orta aylıq əmək haqqının isə 1,4 dəfəyədək artığı bildirilib. Dövlət ali təhsil müəssisələri arasında UNEC müəllimlərinin əmək haqqının ən yüksək olduğu qeyd edilib.
Hər iki hesabat Elmi Şura üzvləri tərəfindən yekdilliklə qəbul olunub.
Elmi Şurada dərslik və dərs vəsaitlərinin yazılması və çapı ilə bağlı yeni meyarların hazırlandığı da bildirilib. Qeyd olunub ki, meyarlara cavab verən dərsliklər universitet hesabına nəşr olunacaq.
Şurada xaricdə tədqiqat aparmaq üçün dəvət almış professor-müəllim heyətinin əmək haqqı qaydaları barədə məlumat verilib. Professor Sakit Yaqubov qaydaların əsas müddəalarını səsləndirib. Yeni qaydalarda UNEC müəllimlərinin nüfuzlu universitetlərdə tədqiqat aparmaq üçün dəvət aldığı zaman, tədqiqat apardığı müddətdə onun əmək haqqının universitet tərəfindən ödəniləcəyi də əks olunub. Müzakirələrdən sonra yeni qaydalar təsdiqlənib.
Şurada bildirilib ki, İqtisadiyyat və idarəetmə ixtisasları üzrə magistraturanın tədris planında dəyişikliklər edilib. Dəyişikliyə əsasən, tədris planına “Akademik yazı” fənni əlavə edilib.
Digər yenilik isə UNEC-ə daha çox əcnəbi tələbələrin cəlb olunması ilə bağlı olub. Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin direktoru Sənnur Əliyev bu istiqamətdə həyata keçiriləcək layihənin müddəalarını açıqlayıb.
Elmi Şurada UNEC-də yaradılan Analitik İnformasiya Resursları Mərkəzi, Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi, Enerji İqtisadiyyatı Mərkəzi, UNEC Biznes Məktəbinin İnkişaf İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzi, UNEC Multikulturalizm Elmi-Tədqiqat Mərkəzi və Rəqəmsal İqtisadiyyat Mərkəzlərinin əsasnamələri təsdiqlənib.

UNEC завершил 2018/2019 учебный год научными достижениями
На Ученом совете проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов выступил с отчетом «О научной деятельности UNEC в 2018 году». В отчете была дана информация о научно-исследовательских работах, осуществляемых в текущем году в UNEC, внутриреспубликанских и международных грант проектах, научных конференциях международного и общереспубликанского уровня, а также научных статьях, опубликованных в журналах, индексирующих в престижных международных базах. Было отмечено, что число статей, опубликованных в  2018 году,  было в 1,6 раза больше чем за  последние 3 года.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что мероприятия, осуществляемые в направлении получения UNEC статуса исследовательского университета, дает положительные результаты. Говоря о том, что в ряду международного рейтингового агентства позиции UNEC в научной деятельности еще больше поднялись, ректор довел до внимания, что число статей преподавателей, опубликованных в Web of Science и Scopus, стремительно увеличилось. А.Мурадов подчеркнул о значении использования в этом направлении потенциала не только преподавателей, но и студентов, магистров и докторантов.
Затем был заслушан отчет проректора по экономическим вопросам, доцента Микаила Зейналова «О результатах финансово-хозяйственной деятельности Азербайджанского государственного экономического университета в 2018 году». Было отмечено, что в сравнении  с предыдущими годами бюджет UNEC поднялся в 2 раза, а средняя заработная плата 1,4 раз.  Было отмечено, что заработная плата преподавателей UNEC самая высокая среди государственных высших учебных заведений.
Оба отчета единогласно были приняты членами Ученого совета.
На Ученом совете было отмечено о подготовке новых критерий относительно разработки и публикации учебников и учебных пособий. Также было отмечено, что учебники, отвечающие выдвинутым критериям, будут опубликованы за счет университета.
На Ученом совете была дана информация о правилах заработной платы профессорско-преподавательского состава, получившего приглашение для проведения исследования за рубежом. Профессор Сакит Ягубов озвучил основные положения правил. Согласно новым правилам в случае получения преподавателями UNEC приглашения для проведения исследования в престижных университетах их заработная плата в течение проведения исследования будет оплачиваться университетом. Состоялось обсуждение новых правил, после чего они  были утверждены.
На совете было отмечено, что в учебном плане магистратуры по специальностям Экономики и Управления внесены изменения. Согласно изменениям в  учебный план добавлена дисциплина «Академическое письмо».
Другое новшество связано с привлечением в UNEC все больше иностранных студентов. Директор Департамента международного сотрудничества Саннур Алиев обнародовал положения проектов, реализуемых в этом направлении.
На Ученом совете были утверждены положения созданных в UNEC Аналитического центра информационных ресурсов, Центра исследования эконофизики, Центра энергетической экономики, Исследовательского центра развития экономики Школы бизнеса UNEC, Научно-исследовательского центра мультикультурализма и Центра цифровой экономики UNEC.