“UNEC Azərbaycan elminə böyük töhfələr verən və innovativ universitetdir”
UNEC-də dünya şöhrətli riyaziyyatçı alim, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Məsud Əfəndiyevlə görüş keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov beynəlxalq miqyasda tanınan və Azərbaycan vətəndaşı olaraq elmi tədqiqatlarını davam etdirən  dəyərli alimi UNEC-də görməkdən qürur duyduğunu ifadə edib. Almaniyanın Münhen şəhərində yerləşən Helmholtz Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin Dinamik sistemlər şöbəsinin müdiri, professor Məsud Əfəndiyevin yeganə azərbaycanlı alim olaraq beynəlxalq “Humboldt” mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Rektor UNEC-in elmi-tədqiqatyönümlü universitetə transformasiyası istiqamətində görülən işlərdən söz açıb. İlk hədəflərdən birinin tədqiqat aparmaq potensialı olan mütəxəssislərin müəyyən edilməsi olduğunu vurğulayan Ə.Muradov yeni tədris ilindən müəllimlərin təsnifatlandırılmasının aparılacağını diqqətə çatdırıb.  Professor-müəllim heyətinin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması məsələsinə toxunan rektor Azərbaycanda ilk dəfə olaraq məhz UNEC-də Differensial Əmək Haqqı Sisteminin tətbiq oldunduğunu bildirib. Sistemin tətbiqindən sonra UNEC-in nüfuzlu elmi jurnallarda nəşrlərinin sayının ilbəil artmasına və dünya elm məkanına uğurla inteqrasiyasına görə “Web of Science”  üzrə ölkənin ən dinamik inkişaf edən universiteti mükafatını qazandığını qeyd edib. Ə.Muradov SOCAR-ın sifarişi ilə dünyada ilk dəfə olaraq “Azeri light” neftinin dünya bazar qiymətinin proqnozlaşdırılması ilə bağlı UNEC-in reallaşdırdığı uğurlu qrant layihəsini də alimin diqqətinə çatdırıb.
UNEC-i Azərbaycan elminə böyük töhfələr verən və innovativ universitet adlandıran professor Məsud Əfəndiyev bu ali təhsil müəssisəsinin son illər əldə etdiyi uğurları daim izlədiyini və bundan qürur duyduğunu bildirib: “UNEC-in innovativ yanaşması, vizyonu xaricdə yaşayan, elmi və təhsili sevən hər azərbaycanlı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir və biz alimlər üçün bu, çox önəmlidir. UNEC infrastrukturu və elmi mühitinə görə, mənim aləmimdə Azərbaycanın ən örnək universitetlərindəndir”. Hər bir universitetin təhsilin səviyyəsi və alimlərinin elmi  fəaliyyəti ilə tanındığını diqqətə çatdıran alim, UNEC-in çoxsaylı elmi tədbirlərə, o cümlədən Türk dünyasının tanınmış Nobel mükafatçısı Aziz Sancar kimi alimlərin iştirakı ilə beynəlxalq konfranslara ev sahibliyi etməsini yüksək qiymətləndirib.
Tanınmış riyaziyyatçı-alim tədbir iştirakçıları ilə elmi-tədqiqatların aparılması, nüfuzlu elmi jurnallarda məqalələrin çap edilməsi və qrant layihələrin hazırlanması istiqamətində təcrübəsini də bölüşüb. Elmi mühitin formalaşmasında nüfuzlu universitetlərin bir-biri ilə əlaqələrini genişləndirməsi, birgə konfrans və layihələr reallaşdırmasının vacibliyini bildirib.
Görüşdə professor M.Əfəndiyev müəllimləri maraqlandıran sualları cavablandırıb, “UNEC-100” İnkişaf Strategiyasının elmin inkişafı ilə bağlı planının hazırlanmasına dəstək göstərilməsi barədə təklifi məmnuniyyətlə qəbul edib.
Dünyanın aparıcı jurnalların redaksiya heyətinin üzvü və baş redaktoru olan Məsud Əfəndiyevin baş redaktorluğu ilə UNEC-də Web of Science bazasına daxil ediləcək, texniki və texnoloji ixtisaslar üzrə elmi jurnalın təsis edilməsi barədə razılıq əldə olunub. Eyni zamanda alim həmin istiqamət üzrə təhsil alan UNEC-in bir doktorantına elmi rəhbərlik etməyi də öz üzərinə götürüb. M.Əfəndiyev UNEC-in müəllimlərinin Almaniyada tədqiqat aparmaları üçün dəstək göstəriləcəyini də bildirib.

«UNEC инновационный университет, вносящий большой вклад в науку Азербайджана»
В UNEC состоялась встреча со всемирно известным математиком, ученым, доктором физико-математических наук, профессором Месудом Эфендиевым.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов выразил чувство гордости по поводу состоявшейся в UNEC встречи с уважаемым ученым, всемирно известным деятелем науки и будучи гражданином Азербайджана, продолжающим свои исследования. Заведующий отделом Динамических систем Хелмхолтского научно-исследовательского института, находящего в городе Мюнхене, профессор Месуд Эфендиев, являясь единственным ученым-азербайджанцем, был удостоен международной премии Гумбольдта.
Ректор затронул вопрос о проделанных работах в направлении трансформации UNEC в университет научно-исследовательского профиля. Подчеркнув, что одним из первых целей является выявление специалистов, владеющих потенциалом проведения исследований, ректор отметил, что с нового учебного года будет проведена классификация преподавателей.  Касаясь вопроса стимулирования научной деятельности профессорско-преподавательского состава, ректор отметил, что впервые в Азербайджане в UNEC применена система Дифференциальной заработной платы. После применения указанной системы,  увеличивая из года в год число изданий в престижных журналах и успешной интеграции в мировое научное пространство, UNEC получил награду самого динамично развивающегося университета страны по “Web of Science”. А.Мурадов также довел до внимания ученого, что UNEC  успешно реализовал грант на проект в связи с прогнозированием впервые в мире по заказу SOCAR цены нефти «Azeri light» на мировом рынке.
Назвав UNEC инновационным университетом, который вносит большой вклад в науку Азербайджана, Месуд Эфендиев отметил успехи, достигнутые высшим учебным заведением за последние годы и в связи с этим выразил чувство гордости: «Инновационный подход UNEC имеет большое значение для каждого азербайджанца, который любит науку и образование, и это очень важно для нас ученых. По инфраструктуре и научной среде UNEC в моем представлении является самым образцовым университетом Азербайджана». Говоря о том, что каждый университет признается по уровню образования и научной деятельности ученых, деятель науки высоко оценил UNEC, выступившего в качестве принимающей стороны многочисленных научных мероприятий, в том числе международной конференции с участием такого известного ученого Тюркского мира, лауреата Нобелевской премии как Азиза Саджара.
Известный ученый-математик поделился с участниками мероприятия опытом проведения научных исследований, публикации статей в престижных научных журналах и разработкой грантов на проекты. Было отмечено о важности расширения отношений между престижными университетами в формировании научной среды, реализации совместных конференций и проектов.
На встрече профессор М.Эфендиев ответил на интересующие преподавателей вопросы, положительно принял предложение об оказании поддержки в разработке плана Стратегии развития “UNEC-100” в вопросах развития науки.
Было достигнуто соглашение об учреждении научного журнала по техническим и технологическим специальностям, который будет включен в базу Web of Science в UNEC под главной редакцией Месуда Эфендиева, являющегося членом редакционной коллегии и главным редактором ведущих журналов мира. В то же время ученый взял на себя научное руководство одного докторанта UNEC, обучающегося в этом направлении. М.Эфендиев отметил, что преподавателям UNEC будет оказана поддержка в проведении исследований в Германии.