“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda nəzərdə tutulan keyfiyyət göstəricilərinin Avropa təhsil sistemlərinin standartlarına uyğunlaşdırılmasını təmin edən ACCA akkreditasiyasının əldə edilməsi nəticəsində MBA proqramının “Mühasibat uçotu” ixtisaslaşması üzrə təhsil alan magistrləri ACCA kvalifikasiyası üzrə bütün fundamental fənlərdən (F1-F9) azad olunurlar.
ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin fənlərindən (F1-Biznesdə mühasib, F2-İdarəetmə uçotu; F3-Maliyyə uçotu, F4-Biznes hüququ, F5-Performansın idarəedilməsi, F6-Vergitutma, F7-Maliyyə hesabatı F8-Audit, F9-Maliyyə menecmenti) azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək üçün əmək bazarında fəaliyyət göstərən beynəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb olunur.
UNEC Biznes Məktəbi ACCA akkreditasiyasını əldə etməklə, öz magistrantlarına ACCA sertifikatını qazanmaq üçün sərf olunan əlavə vaxt itkisindən və xərclərdən azad olunmaq imkanı yaradır. Qeyd edək ki, yerli və transmilli şirkətlər, maliyyə institutları, müstəqil audit firmaları və konsaltinq xidməti göstərən şirkətlər həmin magistrlərə işə qəbul prosesində qeyd-şərtsiz üstünlük verirlər.
ACCA haqqında: İngiltərədə yaradılan ACCA kvalifikasiyası maliyyə, uçot və audit sahələri üzrə beynəlxalq əmək bazarının tələblərini özündə əks etdirən peşəkar bilikləri, bacarıq və yenilikləri, o cümlədən iş etikasına və idarəetməyə xüsusi önəm verən beynəlxalq səviyyəli statusa malikdir.

Школа бизнеса UNEC получила аккредитацию ACCA
Специализация по «Бухгалтерскому учету» программы MBA UNEC вновь аккредитована на 5 лет в организации ACCA, которая является членом международной ассоциации бухгалтеров (IFAC).
В результате получения аккредитации ACCA, обеспечивающей соответствие стандартам системы Европейского образования, предусмотренной в “Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике”, магистры, получающие образование по специализации “Бухгалтерский учет” программы MBA, освобождаются от всех фундаментальных дисциплин (F1-F9) квалификации организации ACCA.
Для освобождения от фундаментальных дисциплин аккредитации ACCA (F1-Бухгалтер в бизнесе, F2-Управленческий учет; F3-Финансовый учет, F4-Право бизнеса, F5-Управление производительностью, F6-Налогообложение, F7-Финансовый отчет, F8-Аудитt, F9-Финансовый менеджмент) и получения этой квалификации требуется не менее 2 лет времени и достаточных инвестиций в международные институты и центры профессионального обучения, действующие на рынке труда.
Получив аккредитацию ACCA, Бизнес-школа UNEC освобождает своих выпускников от дополнительных затрат времени и средств, необходимых для получения сертификата ACCA. Следует отметить, что местные и транснациональные компании, финансовые институты, независимые аудиторские фирмы и компании, оказывающие консалтинговые услуги, отдают безусловное предпочтение именно этим магистрам при приеме на работу.
Об ACCA: Созданная в Англии квалификация ACCA имеет статус международного уровня с особым акцентом на трудовую этику и управление, а также профессиональные знания, навыки и инновации, отражающие требования международного рынка труда в сферах финансов, бухгалтерского учета и аудита.