“Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda nəzərdə tutulan keyfiyyət göstəricilərinin Avropa təhsil sistemlərinin standartlarına uyğunlaşdırılmasını təmin edən ACCA akkreditasiyasının əldə edilməsi nəticəsində MBA proqramının “Mühasibat uçotu” ixtisaslaşması üzrə təhsil alan magistrləri ACCA kvalifikasiyası üzrə bütün fundamental fənlərdən (F1-F9) azad olunurlar.
ACCA akkreditasiyasının fundamental hissəsinin fənlərindən (F1-Biznesdə mühasib, F2-İdarəetmə uçotu; F3-Maliyyə uçotu, F4-Biznes hüququ, F5-Performansın idarəedilməsi, F6-Vergitutma, F7-Maliyyə hesabatı F8-Audit, F9-Maliyyə menecmenti) azad olmaq və bu kvalifikasiyanı əldə etmək üçün əmək bazarında fəaliyyət göstərən beynəlxalq institutlarda və peşəkar təlim mərkəzlərində ən azı 2 il vaxt və kifayət qədər investisiya tələb olunur.
UNEC Biznes Məktəbi ACCA akkreditasiyasını əldə etməklə, öz magistrantlarına ACCA sertifikatını qazanmaq üçün sərf olunan əlavə vaxt itkisindən və xərclərdən azad olunmaq imkanı yaradır. Qeyd edək ki, yerli və transmilli şirkətlər, maliyyə institutları, müstəqil audit firmaları və konsaltinq xidməti göstərən şirkətlər həmin magistrlərə işə qəbul prosesində qeyd-şərtsiz üstünlük verirlər.
ACCA haqqında: İngiltərədə yaradılan ACCA kvalifikasiyası maliyyə, uçot və audit sahələri üzrə beynəlxalq əmək bazarının tələblərini özündə əks etdirən peşəkar bilikləri, bacarıq və yenilikləri, o cümlədən iş etikasına və idarəetməyə xüsusi önəm verən beynəlxalq səviyyəli statusa malikdir.

22 FEBRUARY 2023 | VIEWS:
The major of «Accounting» of UNEC’s MBA program has been re-accredited for 5 years by ACCA, a member of the International Federation of Accountants (IFAC).
As a result of obtaining the ACCA accreditation, which ensures the adaptation of the quality indicators provided for in the “State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azerbaijan” to the standards of the European education systems, the masters majoring in the “Accounting” of  the MBA program are exempted from all fundamental subjects (F1-F9) according to the qualification of the ACCA organization.
Exemption from the subjects of the fundamental part of ACCA accreditation (F1-Accountant in Business, F2-Management Accounting; F3-Financial Accounting, F4-Business Law, F5-Performance Management, F6-Taxation, F7-Financial Reporting F8- Auditing, F9-Financial Management) and to obtain this qualification requires at least 2 years of time and sufficient investment in international institutes and professional training centers operating in the labor market.
By obtaining ACCA accreditation, UNEC Business School enables its graduate students to be freed from the additional time and expense required to obtain ACCA certification. It should be noted that local and multinational companies, financial institutions, independent audit firms, and companies providing consulting services give unconditional preference to those masters in the recruitment process.
About ACCA: The UK-based ACCA qualification has international status with a focus on business ethics and management, as well as professional knowledge, skills, and innovations that reflect the demands of the international labor market in finance, accounting, and auditing.