Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İqtisadi və Maliyyə İşləri Şurası (ECOFIN) formatında keçirilən konfrans “Beynəlxalq ticarətin dəyişən qaydaları: proteksionizm qloballaşmaya qarşı” mövzusunda olub.
UNEC-lə yanaşı, Azərbaycanın digər aparıcı ali təhsil müəssisələrindən 70-dən çox yerli və əcnəbi tələbənin iştirak etdiyi konfrans iki gün davam edib.
Simulyasiya konfransında ECOFIN-də “Beynəlxalq ticarətin dəyişən qaydaları: proteksionizm qloballaşmaya qarşı”, Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyində isə (IAEA) çox gərgin olan “Dünya arenasında siyasi təzyiqlər şəraitində nüvə silahı problemləri” mövzusu üzrə debatlar aparılıb.
Hər iki komitədə iki gün ərzində verilən mövzular ətrafında problemlər və onların alternativ həll yolları müzakirə olunub.
Debatların sonunda, Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyində ölkə (xüsusilə də ABŞ, İran, Şimali Koreya və Çin) nümayəndələrinin müxtəlif baxış nöqtələrinin olması səbəbindən heç bir qətnamə qəbul edilməyib. İkinci komitədən fərqli olaraq, İqtisadi və Maliyyə İşləri Şurasında bütün nümayəndələr tərəfindən dəstəklənən qətnamə qəbul edilib. Burada qlobal ticarətin Ümumdünya Ticarət Təşkilatı prinsipləri əsasında aparılması və ticarətdə liberal dəyərlərin saxlanılması əsas prinsip kimi götürülüb.
Konfransın sonunda “Ən yaxşı nümayəndə”, “Ən yaxşı debatçı” və “Ən yaxşı tədqiqat” nominasiyaları üzrə sertifikatlar təqdim olunub.

На 3-й конференции Модели ООН UNEC представлены ECOFIN и IAEA
Конференция на тему «Меняющиеся правила международной торговли: протекционизм против  глобализации» состоялась в формате Совета по экономическим и финансовым вопросам (ECOFIN) Организации объединенных наций (ООН).
Конференция,  в которой приняли участие более 70 местных и иностранных студентов UNEC, а  также других ведущих высших учебных заведений Азербайджана,  продолжалась два дня.
На конференции симуляции прошли дебаты в ECOFIN-е на тему «Меняющиеся правила международной торговли: протекционизм против  глобализации», а в Международном атомном энергетическом агентстве (IAEA)  на тему «Проблемы атомного оружия в мировой арене в условиях политического давления».
В обоих комитетах вокруг тем, представленных в течение двух дней, обсуждались проблемы и альтернативные пути их решения.
В завершении дебатов ввиду наличия в Международном атомном энергетическом агентстве разных точек осмотра представителей стран (в частности США, Иран, Северная Корея и Китай) не было принято резолюции. В отличие от второго комитета в Совете по экономическим и финансовым вопросам при поддержке всех представителей была принята резолюция.   Здесь в качестве основного принципа  были приняты проведение глобальной торговли на основе Всемирной торговой организации и сохранение в торговле либеральных ценностей.
В завершении конференции были представлены сертификаты по номинациям «Лучший представитель», «Лучшие дебаты» и «Лучшее исследование».