UNEC-də Ali Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Standartları ilə əlaqədar növbəti təlim keçirilib
Oktyabrın12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə “Bolonya prosesi və keyfiyyət təminatı üzrə Avropa standartları və təlimatları” mövzusunda təlimlərin 2-ci mərhələsi təşkil olunub.
Təlimlər “Ali təhsil sisteminin Avropa ali təhsil məkanının tələblərinə daha da uyğunlaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə dəstək göstərilməsi” adlı tvinninq layihəsi çərçivəsində həyata keçirilib. Təlim iştirakçıları ali təhsil müəssisələrində keyfiyyət təminatının təşkili ilə bağlı ətraflı məlumatlandırılıblar.
Azərbaycanın Avropa təhsil məkanına uğurlu inteqrasiyası və ali təhsil sistemində həyata keçirilən islahatlara yardım göstərilməsi məqsədilə təhsil proqramları, onların hazırlanması, tələbələr, tədris və təlim resursları, dəstək xidmətləri ilə əlaqədar standartlar müzakirə edilib.
Təlimdə Azərbaycanın ali təhsil müəssisələrinin keyfiyyət şöbələrinin ekspertləri ilə yanaşı, Finlandiya və Estoniyalı ekspertlər də iştirak ediblər.
Sonda iştirakçılara sertifikat təqdim edilib.
Qeyd: İki il müddəti olan TVİNNİNQ layihəsinin fəaliyyət planı keyfiyyətin artırılması üzrə Boloniya prosesinə uyğun olaraq ali təhsil sahəsində islahatların aparılması, ali təhsil müəssisələri üçün akkreditasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi, Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında siyasi dialoq və getdikcə artmaqda olan beynəlxalq əməkdaşlıq və mobillik məsələlərini əhatə edir.

The Next Training on Quality Assurance Standards in Higher Education held at UNEC
The 2nd stage of the trainings on “Bologna Process and the European Standards and Instructions on Quality Assurance” was held at Azerbaijan State University of Economics with financial support of the European Union.
The trainings were implemented within the TWINNING Project on “Supporting the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan for further Adaptation of the Higher Education System to the European Higher Education Area”. The attendees of the training were in detail informed about the administration of the quality assurance in higher education.
Standards in connection with the curricula, their development, students, teaching and training resources and support services with the aim to assist the reforms held in higher education system of Azerbaijan and its successful integration to the European education area were discussed.
In addition to the quality departments experts of Azerbaijan’s higher education institutions, specialists from Finland and Estonia have also attended the training.
Note: The action plan of the two- year TWINNING Project covers the reforms in the spheres of higher education to improve the quality in accordance with the Bologna Process, improvement of accreditation system for higher education institutions and political dialogue between the European Union and Azerbaijan and the growing international cooperation and mobility issues.