UNEC-də BDU-nun 100 illik yubileyi qeyd edilib
UNEC-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 100 illik yubileyi münasibətilə elmi-praktiki konfrans keçirilib.
UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamını və Təhsil nazirinin müvafiq əmrini əsas tutaraq, UNEC rektoru BDU-nun 100 illik yubileyinin keçirilməsi barədə əmr imzalayıb. Yubiley tədbirinin sərəncamdan irəli gələn tapşırıqların icrası çərçivəsində təşkil olunduğunu vurğulayan prorektor, yubiley münasibətlə ali təhsil müəssisələrində silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Sakit Yaqubov BDU-nun inkişaf mərhələlərindən söz açıb. Bildirib ki, Şərqin ilk mütərəqqi təhsil ocaqlarından olan BDU zəngin tarixi keçmişə malikdir. Respublikada fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin əksəriyyətinin, o cümlədən Azərbaycan Tibb Universitetinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin BDU-nun bazasında yaradıldığını bildirən professor Sakit Yaqubov qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti  yüzlərlə görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim və yaradıcı ziyalılar  yetişdirmişdir. Dünya şöhrətli siyasətçisi, ümummilli lider Heydər Əliyevin də məhz bu ali təhsil ocağının məzunu olduğunu diqqətə çatdırıb.
UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının professoru Maarifə Hacıyeva BDU-nun tarixindən söz açıb. BDU-nun regionda ilk universitet, müsəlman Şərqində isə ilk Avropa tipli ali məktəb olduğunu qeyd edən professor, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin həyata keçirdiyi nəhəng tarixi hadisələrdən birinin məhz BDU-nun yaradılması olduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın dövlətçilik tarixi kontekstində AXC-nin təhsil sistemində yeni bir dövrün başlanğıcını qoyduğunu, bu qərarın qəbul edilməsində ölkənin maarifpərvər ziyalılarının bütün təzyiqlərə baxmayaraq, müstəsna fədakarlıq nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının böyük tarixi önəm daşıdığını, bununla xalqın elm, təhsil və mədəniyyətə olan marağının daha da artdığını bildirib. Universitetin inkişafında yeni keyfiyyət mərhələsinin məhz Azərbaycan xalqının ümumimilli lideri, BDU-nun tarix fakültəsinin məzunu Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu deyən professor, ulu öndərin rəhbərliyi dövründə elmimizin, təhsilimizin, mədəniyyətimizin məbədi olan BDU-yə xüsusi həssaslıqla yanaşdığını bildirib.
Tədbirdə “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Hidayət Cəfərov BDU-nun yaranma tarixinə nəzərə salaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk gündən qarşılaşdığı iqtisadi və siyasi problemlərdən söz açıb, lakin buna baxmayaraq AXC-nin xalqın maariflənməsi istiqamətində cox ciddi addımlar atdığını, bütün məktəblərdə təhsilin icbari olması və ana dilində aparılması sahəsində konkret tədbirlər həyata keçiridiyini bildirib. Professor o dövrdə universitetin yaradılması ideyasının meydana cıxmasını şərtləndirən amillərı açıqlayaraq, xalqın inkişafını düşünən qabaqcıl ziyalıların ölkədə təhsil və mədəniyyətin inkişafı istiqamətində göstərdikləri xidmətlərdən bəhs edib.

В UNEC был отмечен 100-летний юбилей БГУ
В UNEC по случаю 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась научно-практическая конференция.
Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов отметил, что руководствуясь Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летнего юбилея Бакинского государственного университета» и приказом министра образования, ректор  UNEC подписал приказ о проведении 100-летия БГУ.
Профессор Сакит Ягубов рассказал об этапах развития БГУ.  Он отметил, что БГУ, являющийся одним из прогрессивных учебных заведений Востока, имеет богатую историю. Отметив, что большинство учебных заведений республики —  Азербайджанский медицинский университет, Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC), Азербайджанский государственный педагогический университет созданы на базе БГУ, довел до внимания, что Бакинский государственный университет подготовил сотни выдающихся ученых, известных общественных деятелей и творческую интеллигенцию. Он подчеркнул, что всемирно известный политик, общенациональный лидер Гейдар Алиев был выпускником именно этого высшего учебного заведения.
Профессор кафедры «Азербайджанский язык» UNEC Маарифа Гаджиева рассказала об истории БГУ. Отметив, что БГУ является первым университетом региона, первым Европейского типа высшей школой мусульманского Востока, подчеркнула, что одним из важных исторических событий, осуществляющих Азербайджанской Народной Республикой, было создание БГУ. Она подчеркнула, что в историческом контексте государственности Азербайджана АНР заложила начало в системе образования новой эпохи, несмотря на все давления интеллигенции страны, она смогла продемонстрировать исключительную самоотверженность.
Профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Низами Сулейманов отметил, что создание Бакинского государственного университета имеет большое историческое значение и повышает интерес народа к науке, образованию и культуре. Говоря о том, что в развитии университета новый этап связан непосредственно с именем и деятельностью общенационального лидера азербайджанского народа, выпускника  Исторического факультета БГУ Гейдара Алиева, профессор отметила, что в период руководства великого вождя проявлялось особое отношение к БГУ, который является храмом науки, образования и культуры.
На мероприятии профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» профессор Хидаят Джафаров проведя экскурс в историю и говоря об экономических и политических проблемах, с которыми столкнулась Азербайджанская Народная Республика с первых дней, отметил, что однако несмотря на это народ предпринял серьезные шаги в направлении просвещения народа, были осуществлены конкретные мероприятия по обязательному образованию и обучению на азербайджанском языке во всех школах.  Говоря о фактах, обуславливающих возникновение идеи о создании университета в тот период, профессор рассказал о заслугах ведущей интеллигенции, проявленных в направлении развития образования и культуры в стране.