UNEC-də BDU-nun 100 illik yubileyi qeyd edilib
UNEC-də Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 100 illik yubileyi münasibətilə elmi-praktiki konfrans keçirilib.
UNEC-in Elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov bildirib ki, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamını və Təhsil nazirinin müvafiq əmrini əsas tutaraq, UNEC rektoru BDU-nun 100 illik yubileyinin keçirilməsi barədə əmr imzalayıb. Yubiley tədbirinin sərəncamdan irəli gələn tapşırıqların icrası çərçivəsində təşkil olunduğunu vurğulayan prorektor, yubiley münasibətlə ali təhsil müəssisələrində silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Professor Sakit Yaqubov BDU-nun inkişaf mərhələlərindən söz açıb. Bildirib ki, Şərqin ilk mütərəqqi təhsil ocaqlarından olan BDU zəngin tarixi keçmişə malikdir. Respublikada fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrinin əksəriyyətinin, o cümlədən Azərbaycan Tibb Universitetinin, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC), Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin BDU-nun bazasında yaradıldığını bildirən professor Sakit Yaqubov qeyd etdi ki, Bakı Dövlət Universiteti  yüzlərlə görkəmli alim, tanınmış ictimai xadim və yaradıcı ziyalılar  yetişdirmişdir. Dünya şöhrətli siyasətçisi, ümummilli lider Heydər Əliyevin də məhz bu ali təhsil ocağının məzunu olduğunu diqqətə çatdırıb.
UNEC-in “Azərbaycan dili” kafedrasının professoru Maarifə Hacıyeva BDU-nun tarixindən söz açıb. BDU-nun regionda ilk universitet, müsəlman Şərqində isə ilk Avropa tipli ali məktəb olduğunu qeyd edən professor, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin həyata keçirdiyi nəhəng tarixi hadisələrdən birinin məhz BDU-nun yaradılması olduğunu vurğulayıb. Azərbaycanın dövlətçilik tarixi kontekstində AXC-nin təhsil sistemində yeni bir dövrün başlanğıcını qoyduğunu, bu qərarın qəbul edilməsində ölkənin maarifpərvər ziyalılarının bütün təzyiqlərə baxmayaraq, müstəsna fədakarlıq nümayiş etdirdiklərini vurğulayıb.
“Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Nizami Süleymanov Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının böyük tarixi önəm daşıdığını, bununla xalqın elm, təhsil və mədəniyyətə olan marağının daha da artdığını bildirib. Universitetin inkişafında yeni keyfiyyət mərhələsinin məhz Azərbaycan xalqının ümumimilli lideri, BDU-nun tarix fakültəsinin məzunu Heydər Əliyevin adı və fəaliyyəti ilə bağlı olduğunu deyən professor, ulu öndərin rəhbərliyi dövründə elmimizin, təhsilimizin, mədəniyyətimizin məbədi olan BDU-yə xüsusi həssaslıqla yanaşdığını bildirib.
Tədbirdə “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Hidayət Cəfərov BDU-nun yaranma tarixinə nəzərə salaraq, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin ilk gündən qarşılaşdığı iqtisadi və siyasi problemlərdən söz açıb, lakin buna baxmayaraq AXC-nin xalqın maariflənməsi istiqamətində cox ciddi addımlar atdığını, bütün məktəblərdə təhsilin icbari olması və ana dilində aparılması sahəsində konkret tədbirlər həyata keçiridiyini bildirib. Professor o dövrdə universitetin yaradılması ideyasının meydana cıxmasını şərtləndirən amillərı açıqlayaraq, xalqın inkişafını düşünən qabaqcıl ziyalıların ölkədə təhsil və mədəniyyətin inkişafı istiqamətində göstərdikləri xidmətlərdən bəhs edib.

UNEC celebrates the 100th anniversary of BSU
Scientific-practical conference devoted to the 100th anniversary of Baku State University (BSU) has been  held at UNEC.
Professor Sakit Yagubov, Vice-Rector for Science and Innovations of UNEC, said that the rector of UNEC signed an order to celebrate  the 100th anniversary of BSU, proceeding from the order of the President of the Republic of Azerbaijan and the relevant order of the Minister of Education on “About the celebration of  100th Anniversary of Baku State University”.  The pro-rector underlined that the jubilee event was organized as a part of the implementation of the orders and noted that  a number of events had been  held at the  university on the occasion of the anniversary.
Professor Sakit Yaqubov spoke about the stages of development of BSU. He said that BSU, one of the first advanced educational institutions in the East, has a rich history. The professor Sakit Yaqubov who  said that the majority of higher education institutions operating in the country, including  Azerbaijan Medical University, Azerbaijan State University of Economics  (UNEC), Azerbaijan State Pedagogical University, were  established on the basis of BSU, noted that Baku State University has educated hundreds of outstanding scholars, public figures and creative intelligentsia. He also brought it to the attention that  the world-famous politician, national leader Heydar Aliyev was  a graduate of this university.
Professor of “The Azerbaijani language” department of  UNEC Maarifa Hajiyeva spoke about the history of BSU. The professor who said that BSU was the first university in the region and the first  high school of European type in the Muslim East, noted that one of the great historical events implemented by  Azerbaijan Democratic Republic was  establishment of  BSU. He underlined that ADR has launched a new era in the education system of Azerbaijan in the context of the history of statehood, and the educated intellectuals of the country had shown unusual dedication despite all the pressure.
Professor of the department of “The Humanities”  Nizami Suleymanov said that the establishment of  Baku State University is of great historical  importance, thus  the people’s interest in science, education and culture is increasing. The professor who said that  new quality stage in the development of the university is connected with the name and activity of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, a graduate of BSU history faculty, noted that  he was particularly sensitive to BSU, the temple of our science, education and culture during the leadership of the great leader.
Professor of the department of “The Humanities” Hidayat Jafarov spoke about the economic and political problems faced by the People’s Republic of Azerbaijan from the first day, considering the history of BSU. But he also noted that, however, ADR  had taken significant steps towards educating the people, and had taken concrete measures to ensure that all schools were compulsory and maintained their mother tongue. The professor outlined the factors that led to the emergence of the idea of establishing a university at that time, and spoke about the services provided by advanced intellectuals in the development of education and culture in the country.