13 SENTYABR 2019 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) yeni qəbul olunan tələbələr üçün növbəti dəfə ənənəvi “Oriyentasiya günü” keçirilib.
Dünya universitetlərində də hər il ənənəvi təşkil olunan “Oriyentasiya günü”nün məqsədi yeni qəbul olunan tələbələri universitet həyatı ilə tanış etmək, onlara tədris prosesi barədə ətraflı məlumat vermək və əyləncəli, pozitiv gün yaşatmaqdır.
UNEC-in bütün tədris binalarında və Zaqatala filialında təşkil olunan “Oriyentasiya günü”ndə tyutorlar və müəllim mentorlar yeni qəbul olan tələbələrə məlumatlar verib, tələbə könüllülər isə onlara universitetlə tanışlıqda bələdçilik ediblər.
Birinci kurslar üçün universitetin həyətində tələbə təşkilatlarının, Karyera Mərkəzinin, UNEC Startap və “Enactus”un stendləri də quraşdırılıb. Stendlərdə onlara tələbə təşkilatlarının fəaliyyət istiqamətləri və həyata keçirilən layihələr, tələbələrin sosial həyatı barədə ətraflı məlumat verilib. UNEC Startap və Enactus stendlərində isə yeni startap ideyalarının, beynəlxalq yarış və reallaşdırılan layihələrin nümayişi keçirilib, komandaya yeni üzvlər cəlb olunub. UNEC-in Karyera Mərkəzi universitet sıralarına yeni daxil olan tələbələrə karyera quruculuğu ilə bağlı məsləhətlər verərək, mərkəzin fəaliyyətindən söz açıblar, onlara Karyera planlama testi təşkil ediblər.
“Oriyentasiya günü”ndə tələbələr elektron monitorlarda yerləşdirilən dərs cədvəlləri ilə tanış olublar. Elektron monitorlar vasitəsilə daxil olduqları fakültə haqqında, tələbə təşkilatlarının fakültə nümayəndəlikləri, ikinci əlaçı təqaüdü qazanan və fəal tələbələri, eyni zamanda UNEC-in ikili diplom proqramları barədə məlumatlar əldə ediblər.
Tədbirdə UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvlərinin ifasında musiqilər səsləndirilib, birinci kurslar üçün əyləncəli və intellektual oyunlar, idman yarışları keçirilib. Prezident təqaüdçüləri tədbir zamanı Radio UNEC-in canlı yayımında universitet barədə fikirlərini bölüşüblər.
Qeyd edək ki, UNEC-ə 2019/2020-ci tədris ilində 4799 tələbə qəbul olunub, onların 3273 nəfəri bakalavr, 1526-si isə magistrdir.

UNEC hosted “Day of Orientation” for freshmen
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has hosted a traditional “Day of Orientation” for newly enrolled students.
The purpose of the annual “Orientation Day”, which is traditionally held at world universities, is to introduce university life to newly enrolled students, to give them more information about the educational process and to have a fun, positive day.
During the Orientation Day, organized at all UNEC academic buildings and at Zagatala branch, the tutors and mentors provided information to newly enrolled students, while student volunteers guided them at the university.
For freshmen, the stands of student organizations, Career Center, UNEC Startap and Enactus are also installed in the courtyard of the university. They were provided with detailed information on the activities of student organizations and projects implemented and the students’ social life. At the UNEC Startap and Enactus stands, new start-up ideas, show of   international competitions and projects   implemented have been held and new members were involved to   the team. UNEC Career Center gave advice on career planning to newly enrolled students and spoke about the center’s activities and organized a Career Planning Test for them.
On “Orientation Day”, students were introduced to the lesson schedules posted on electronic monitors. On the electronic monitors they received information about the faculty they have entered, student body faculty representations, about the active students acquiring the second excellent student scholarship, as well as UNEC’s dual degree programs.
The event featured music performed by UNEC Creative Center members, there were entertaining and intellectual games and sports competitions for freshmen. During the event president scholars shared their thoughts about the university on the live broadcast   of Radio UNEC.
It should be noted that 4799 students entered UNEC during the 2019/2020 academic year, 3273 of them are bachelors and 1526 are masters.