UNEC-də Çinin Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universiteti ilə birgə COP29-a həsr olunan seminar keçirilib
19 SENTYABR 2024 | VIEWS:
UNEC-də Çin Xalq Respublikasının Hebei İqtisadiyyat və Biznes Universiteti (HUEB) ilə birgə COP29-a həsr olunan beynəlxalqseminar keçirilib.
“Çin-Azərbaycan yaşıl və aşağı karbon davamlı inkişaf əməkdaşlığı” mövzusuna həsr olunan seminarın açılışında BRI Beynəlxalq Yaşıl İnkişaf Koalisiyasının (BRIGC) Baş İnkişaf Direktoru Zhang Jianyu, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini Elkiyar Ziyadov və UNEC Biznes Məktəbinin direktoru dosent Nazim Hacıyev çıxış ediblər.
Çıxışlarda Azərbaycanın COP29-a evsahibliyi hüququ qazanmasının beynəlxalq aləmdə ölkəmizə göstərilən dərin etimadın bariz nümunəsi olduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan özünü həm də qlobal səviyyədə iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə aparan dövlət kimi tanıda bilib.
Açılışdan sonra məruzəçilər yaşıl və aşağı karbon siyasəti ilə bağlı təcrübəni bölüşüblər və təqdimatlarla çıxış ediblər.
BRIGC-in Baş İnkişaf Direktoru Zhang Jianyu Çinin karbon ticarəti sisteminin effektivliyi və perspektivlərindən danışıb. Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Ekoloji siyasət şöbəsinin müdiri Faiq Mütəllimov Azərbaycanın milli prioritetlərinin əsas hədəflərdən olan yaşıl iqtisadiyyata keçid istiqamətində görülən işlərdən söz açıb.
Çinin MEE Sosial Təbliğat Ofisinin direktoru Yang Jun ətraf mühit təhsili və təbliğatı barədə, EXIM Bankın meneceri Ye Lingfeng Çinin yaşıl maliyyə siyasəti, PowerChina Azərbaycanın nümayəndəsi cənab Vucongbao Çinin yaşıl enerji sənayesi siyasəti, HUEB-nin əməkdaşı Sun Tianhe isə Şimali Çinin qrunt sularının istismarının kompleks idarə edilməsi istiqamətində təcrübəni iştirakçılarla bölüşüb.
Beynəlxalq seminar təqdimatlardan sonra mövzu ilə bağlı müzakirələrlə davam edib.

В UNEC совместно с Китайским Хэбэйским университетом экономики и бизнеса прошел семинар, посвященный COP29
19 СЕНТЯБРЯ 2024 | VIEWS:
В UNEC совместно с Хэбэйским университетом экономики и бизнеса (HUEB) Китайской Народной Республики состоялся международный семинар, посвященный COP29.
На открытии семинара, посвященного «Китайско-азербайджанскому сотрудничеству в области зеленого и низкоуглеродного устойчивого развития», выступили главный директор по развитию Международной коалиции зеленого развития BRI (BRIGC) Чжан Цзяньюй, заместитель председателя правления Агентства развития экономических зон Элькияр Зиядов и директор Школы бизнеса UNEC доцент Назим Гаджиев.
В выступлениях было подчеркнуто, что право Азербайджана на проведение COP29 является наглядным примером глубокого доверия, оказанного нашей стране в международном мире. Было отмечено, что Азербайджан смог признать себя государством, борющимся с изменением климата на глобальном уровне.
После открытия спикеры поделились опытом зеленой и низкоуглеродной политики и выступили с презентациями.
Директор по развитию BRIGC Чжан Цзяньюй рассказал об эффективности и перспективах китайской системы торговли выбросами углерода. Начальник управления экологической политики Министерства экологии и природных ресурсов Фаиг Муталлимов рассказал о проделанной работе в направлении перехода к зеленой экономике, что является одной из основных целей национальных приоритетов Азербайджана.
Директор офиса социального развития Китая Ян Цзюнь рассказал об экологическом образовании и пропаганде, менеджер EXIM Bank Е Линфэн о зеленой финансовой политике Китая, г-н Уцунбао, представитель PowerChina в Азербайджане о зеленой энергетической политике Китая, а сотрудник HUEB Сунь Тяньхэ поделился своим опытом с участниками о комплексном управлении эксплуатацией подземных вод в Северном Китае.