UNEC-də debat: “Elmi jurnalların beynəlxalq platformada indeksləşməsinə doğru”
UNEC-də keçirilən Elm festivalı çərçivəsində “UNEC dövri elmi nəşrləri: müəllifdən oxucuya doğru və ya “qapalı” nəşrdən beynəlxalq arenaya doğru addım” adlı debat təşkil olunub.
Elm üzrə prorektor professor Sakit Yaqubovun moderatorluğu ilə keçirilən debatda rektorun müşaviri dosent Elşən Bağırzadə, Mühəndislik və tətbiqi elmlər kafedrasının müdiri professor Rövnəq Rzayev, UNEC Biznes Məktəbinin direktoru dosent Nazim Hacıyev, Tədqiqat Mərkəzlərinin işinin əlaqələndirilməsi və təşkili şöbəsinin müdiri Rəna Hüseynova, Laboratoriyaların işinin təşkili mərkəzinin direktoru Tural Nağıyev və İAETİ-nun böyük elmi işçisi Salman Nəcəfov iştirak ediblər.
Debat zamanı UNEC-də nəşr olunan elmi jurnalların mövcud durumu, beynəlxalq elmi platformalarda indeksləşən yüksək impakt faktorlu jurnallar sırasında yer alması istiqamətində nəzərdə tutulan layihələr müzakirə olunub. Müzakirələrdə Türkiyə və Avropa təcrübəsinin UNEC-də tətbiqinin zəruriliyi vurğulanıb. Jurnalların texniki təminatının (veb saytın yaradılması, resenzentlər haqqında məlumatın yerləşdirilməsi, məqalələrə açıq girişin təmin olunması və s.) və digər məsələlərin vacibliyi qeyd olunaraq, jurnalların vahid bazasının yaradılması təklifi səsləndirilib.

Debate at UNEC: “Towards Indexing of Scientific Journals on an International Platform”
A debate entitled “UNEC periodical scientific publications: from author to the reader or a step from “closed” publication to the international arena” was organized within the framework of the Science festival held at UNEC.
The debate which was moderated by the vice-rector for scientific affairs Professor Sakit Yagubov was attended by the Rector’s Advisor Associate Professor Elshan Bagyrzadeh, Head of the Department of Engineering and Applied Sciences Professor Rovnag Rzayev, the director of UNEC Business School Associate Professor Nazim Hajiyev, Head of the Department of Coordination and Organization of the work of Research centers Rena Huseynova, Director of the Center for organizing the work of laboratories Tural Nagiyev and senior researcher of SRIES Salman Najafov.
During the debate, the current situation of the scientific journals published in UNEC, and the projects planned for inclusion among the high-impact factor journals indexed in international scientific platforms were discussed. In the discussions, the necessity of applying Turkish and European experience in UNEC was emphasized. Noting the importance of technical support of journals (creating a website, posting information about reviewers, providing open access to articles, etc.) and other issues, a proposal was made to create a single database of journals.