UNEC-də differensial əmək haqqı sistemi təkmilləşdirilir
Azərbaycan Dövlət İqtisadi Universitetində (UNEC) tətbiq olunan differensial əmək haqqı sisteminə dəyişiklik və əlavələr edilib. Sistemin daha da təkmilləşdirilməsi məqsədilə edilən dəyişikliklər Differensial Əmək Haqqı Komissiyasının bir illik təcrübəsinə və professor-müəllim heyətindən gələn təkliflərə əsaslanaraq aparılıb. Dəyişiklik və əlavələr iki istiqaməti əhatə edir. Birinci istiqamət qaydalarda redaktə xarakterli, dəqiqləşdirici və izahedici dəyişikliklərdən ibarətdir. İkinci istiqamət isə konkret yenilikləri özündə əks etdirir.
2016-2017-ci tədris ilində UNEC-də tətbiq edilən differensial əmək haqqı sistemilə bağlı qaydalarda edilən yeniliklər aşağıdakılardan ibarətdir:
• Həmmüəllif elmi məqalələrdə ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür. Thomson Reuters indeksli və Scopus indeksli jurnallarda nəşr edilən məqalələr istisna təşkil edir.
• Həmmüəllif elmi kitablarda ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür. Beynəlxalq nüfuzlu nəşriyyatlar tərəfindən nəşr edilmiş kitablar istisna təşkil edir.
• Tədris-metodiki vəsaitlər sırasına “dünya universitetlərində tədris edilən məşhur dərsliklərin tərcüməsi” əlavə edilir.
• Tədris-metodiki vəsaitlər  üzrə ümumi bal müəlliflər arasında bərabər bölünür.
• Tədris-metodiki vəsaitlər hissəsindən “yeni sillabusların hazırlanması” çıxarılır.
• Hər müəllim bir elmi tədbir üzrə yalnız bir fəaliyyətini sistemə daxil edilə bilər.
• Hər hansı bir indeksə daxil olmayan jurnallarda MDB məkanında yalnız Ali Attestasiya Komissiyalarının siyahıları əsas götürülür. Digər dövlətlər üzrə isə universitetlər, dövlət qurumları və beynəlxalq təşkilatların elmi jurnalları əsas götürülür.
• İxtisasa uyğun seminar və treninqlərdə təlimi təşkil edən tərəflərdən ən azı birinin ali təhsil müəssisəsi, dövlət qurumu və beynəlxalq təşkilat olması tələb olunur.
• Elmi tədbirlərdə tədbiri təşkil edən tərəflərdən ən azı birinin ali təhsil müəssisəsi, dövlət qurumu və beynəlxalq təşkilat olması tələb olunur.
• Elmi jurnallar üzrə fəaliyyətlərin təsdiqedici sənədi kimi, bir qayda olaraq,  həmin jurnalların internet saytları qəbul edilir. Bu zaman müəlliflər saytların müvafiq linklərini sistemə daxil etməyə borcludurlar. İnternet səhfələri olmayan jurnallar üzrə isə onların müvafiq hissələrinin surətlərinin çıxarılaraq sistemə yüklənməsi tələb olunur.
• Müəlliflər məlumatları sistemə daxil edərkən digər təsdiqedici internet linklərini (məs. Jurnalın hər hansı indeksdə olmasını təsdiq edən link) də sistemə daxil etməyə borcludurlar. Əks halda daxil edilən məlumatlar etibarsız sayılacaqdır.
Hazırda differensial əmək haqqı sistemi ilə bağlı proqram təminatında müvafiq dəyişikliklər aparılır. Yaxın zamanda proqram təminatı tam hazır vəziyyətə gətirildikdən sonra professor-müəllim heyəti sistemə elmi-pedaqoji fəaliyyətlərilə bağlı məlumatlarını daxil edə biləcəklər.

The Differential Salary System is being improved at UNEC
Changes and amendments have been made to Differential Salary System applied at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The amendments made for further improvement of the system were conducted on the basis of one- year experience of the Differential Salary Commission and proposals from the academic staff. The changes and amendments cover two directions. The first direction consists of modifying, clarifying and explanatory changes. But the second reflects concrete innovations.
The innovations made to the regulations related with the Differential Salary System applied at UNEC in 2016/2017 academic year are as follows:
• The total points given to the co- author scientific articles are divided equally between the authors, except the articles published in the journals indexed by the Thomson Reuters and Scopus.
• The total points given to the co-author scientific books are divided equally between the authors, except the books published by international publishing houses.
• “Translation of famous textbooks taught at the world universities” was included in the list of training- methodological facilities.
• The total point on training- methodological facilities are divided between the authors.
• “Preparation of new syllabuses” is removed from the section “training- methodological facilities”.
• Each teacher will be able to enter the activity on one scientific event only once.
• Only the list of the Higher Attestation Commission is based in publishing articles on the journals of the CIS area which are not indexed. But the scientific journals of the other countries’ universities, state bodies and international organization are based on.
• In the seminars and trainings appropriate with the employees’ major it is necessary that at least one side of the organizers of the event would be the higher educational institution, state body or international organization.
• In scientific events at least one side of the organizers of the event is required to be higher educational institution, state body or the international organization.
• Confirmation document of the activities on scientific journals, as a rule, are the web pages of these journals. In this case the authors are obliged to enter the appropriate links of the sites in the system. If the web pages are not available, the author is required to download the copies of the appropriate parts of them in the system.
• Entering the data in the system they are obliged to enter the other confirmation links (e.g. the link confirming journal’s index) in the system. Otherwise, the information will be considered invalid.
The relevant changes in the network of the Differential Salary System are being currently carried out. The academic staff members will soon be able to enter the information related with their scientific and pedagogical activities after the system will be ready to use.