UNEC-də e-pulların perspektivləri müzakirə olunub
UNEC-də “Elektron pullar: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
UNEC Tədqiqat Fondunun təşkil etdiyi elmi seminarda fondun prezidenti Fərhad Əmirbəyov elektron iqtisadiyyatın idarəetmə, biznes və sosial sahələrin, eləcə də cəmiyyətin inkişafı üçün yeni təməl olduğunu bildirib. O, qlobal dünyada iqtisadiyyatın əsas trendlərindən sayılan e-maliyyənin iqtisadi inkişafın dinamikasında, məhsuldarlığın artırılmasında, yeni bazar və sənaye sahələrinin yaranmasında, davamlı inkişafın təmin edilməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
Rusiyanın rəqəmsal iqtisadiyyat və e-maliyyə üzrə tanınmış eksperti, “Bəşəriyyət” Beynəlxalq Fondunun prezidenti, hüquq elmləri doktoru Ruslan Makarov “Elektron pullar: mövcud vəziyyət və inkişaf perspektivləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, e-pul anlayışı, onun funksiyası, dünyada yayılması barədə geniş məlumat verib. R.Makarov alternativ valyuta növlərindən bəhs edərək, kriptovalyuta və e-pul vahidlərinin yaradılması, istifadəsi və digər müsbət xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verib. Regional e-pulun yaradılmasının məqsəd və vəzifələrindən danışan R.Makarov onların müxtəlif şəhərlərdə tətbiqinin qısa müddətdə güclü iqtisadi inkişafa nail olunduğu haqqında nümunələr göstərib. O, eyni zamanda, e-pulların müxtəlif dövlətlərdə tətbiqinin müsbət nəticələrindən bəhs edib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, iqtisadiyyat tamamilə başqa bir xarakter almağa başlayıb və bu cür iqtisadiyyat xidmətin yeni növlərinin tətbiqini tələb edir. Elektron pulların xüsusiyyətlərindən danışan rektor onun tətbiqinin nəticələrinin araşdırılmasının vacib olduğunu qeyd edib. O deyib ki, elektron pulların faydası haqqında dünyada əsasən bank və kompüter mütəxəssisləri danışsa da Azərbaycanda bu təşəbbüsü UNEC alimləri ələ almalı və e-pulun əhəmiyyətini əsaslandıran təkliflər hazırlamalıdırlar. Ehtiyac yaranarsa, e-pul məsələsində UNEC ekspertləri hökümətə müvafiq məsləhətlər verə bilərlər” – deyə Ə.Muradov vurğulayıb. Rektor ilk addım olaraq “UNEC ekspert” jurnalının növbəti sayının elektron pullara və kriptovalyutalara həsr ediləcəyini, Azərbaycanda e-pulların tətbiqinin fayda və perspektivləri, həmçinin təhlükəli tərəflərinin təhlil ediləcəyini bildirib.

В UNEC обсуждались перспективы электронных денег
В UNEC состоялся семинар на тему «Электронные деньги: современное состояние и перспективы развития».
На организованном Фондом исследования UNEC научном семинаре президент фонда Фархад Амирбеков  отметил, что электронная экономика является новым фундаментом для развития управления, бизнеса  и социальной сферы, а также общества.  Он отметил о важной роли в глобальном мире считающимся основным трендом экономики электронных финансов в динамике экономического развития, росте плодотворности, создании новых рынков и промышленных сфер, обеспечении устойчивого развития.
Известный российский эксперт по цифровой экономике и электронных финансов, президент Международного фонда “Человечество”, доктор юридических наук Руслан Макаров выступил с докладом по теме «Электронные деньги: современное состояние и перспективы развития». Он дал подробную информацию о понятии электронных денег, функциях, распространении в мире. Говоря об альтернативных видах валюты, Р.Макаров дал подробную информацию о создании, использовании и других положительных особенностях единиц криптовалюты и электронных денег.  Затронув вопрос о целях и задачах создания электронных денег, Р.Макаров рассказал об их применении в разных городах, достигающих мощного экономического развития. В то же время он рассказал о положительных результатах применения электронных денег в разных государствах.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что экономика начала получать совершенно другой характер и такая экономика требует новые виды услуг. Говоря об особенностях электронных денег, ректор отметил о важности исследования результатов применения. Он отметил, что если в мире о пользе электронных денег говорят в основном специалисты банка и по компьютерам, в Азербайджане эту инициативу должны взять в руки ученые UNEC и разработать предложения, обосновывающие значение электронных денег. При необходимости по вопросу электронных денег эксперты UNEC могут дать соответствующие советы правительству. Как первый шаг ректор отметил о посвящении очередного журнала «Эксперт UNEC» вопросам электронных денег и криптовалюты, подчеркнул о перспективах применения электронных денег в Азербайджане, а также анализе опасных сторон.