UNEC-də Əlilliyi Olan Şəxslərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilən konfrans keçirilib
13 OKTYABR 2023 | VIEWS:
UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Əlilliyi Olan Şəxslərin Hüquqlarının Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş konfrans keçirilib.
Konfransın açılışında UNEC İnklüziv Təhsil Mərkəzinin direktoru Sevinc Məhsimova çıxış edərək, mərkəzin fəaliyyəti, görülən işlər və gələcək hədəflərdən, eləcə də inklüziv mədəniyyətin inkişafının cəmiyyətimizin ümumi rifahında rolundan bəhs edib.
Sonra Ombudsman aparatının Əliliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tanrıverdiyeva, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Əlillik şöbəsinin əməkdaşı Esmira Əliyeva, Vəkillər kollegiyasının üzvü Xəyalə Cəfərova, UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili şöbəsinin müdiri Nərgiz Hacıyeva, Müstəqil Həyat İB sədri Aydın Xəlilov, Psixosen Online Psixoloji dəstək platformasının təsisçilərindən Murad Mirzəyev və İntiqam Babayev çıxış edərək, öz sahələri üzrə bilik və təcrübələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər. Çıxış edənlər əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə səmərəli inteqrasiyasının, inklüziv cəmiyyət üzrə qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin Azərbaycana gətirilməsinn, eləcə də təhsil müəssisələrinin potensialının artırılmasına davamlı dəstəyin göstərilməsinin önəmini vurğulayıblar.

В UNEC прошла конференция, посвященная Международному дню защиты прав людей с ограниченными возможностями
При организационной поддержке Центра инклюзивного образования UNEC состоялась конференция, посвященная Международному дню защиты прав людей с ограниченными возможностями.
На открытии конференции директор Центра инклюзивного образования UNEC Севиндж Махсимова рассказала о деятельности центра, проделанной работе и будущих целях, а также о роли развития инклюзивной культуры в общем благосостоянии нашего общества.
Затем выступили Айтен Танривардиева, заведующая сектором защиты прав лиц с ограниченными возможностями аппарата Омбудсмена, Эсмира Алиева, сотрудник отдела инвалидности Министерства труда и социальной защиты населения, Хаяла Джафарова, член коллегии адвокатов, Наргиз Гаджиева, руководитель отдела организации научной деятельности UNEC, Айдын Халилов, председатель ОО «Müstəqil Həyat», основатели онлайн-платформы психологической поддержки Psychosen Мурад Мирзаев и Интигам Бабаев, которые поделились своими знаниями и опытом в своих областях с участниками мероприятия. Выступившие подчеркнули важность эффективной интеграции людей с ограниченными возможностями в общество, привнесения в Азербайджан передового международного опыта инклюзивного общества, а также оказания постоянной поддержки в повышении потенциала образовательных учреждений.