27 mart – Elm Gününə həsr edilmiş Elm festivalı 1-28 mart tarixinədək davam edəcək. Festival çərçivəsində konfrans, kitab sərgisi, dəyirmi masalar, elmi-praktiki seminarlar, açıq elmi-populyar mühazirələr, debatlar, master klasslar, Nobel mükafatçılarının elmi fəaliyyəti haqqında məlumatlandırmalar, treninqlər olmaqla 33 tədbir keçiriləcək.
Elm festivalının açılışında UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov və AMEA-nın müxbir üzvü, “Zadə irsi və süni intellekt” Assosiasiyasının prezidenti, tanınmış ziyalı, professor Rafiq Əliyev iştirak ediblər.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Elm Festivalının keçirilməsinin əsas məqsədinin elmin populyarlaşması olduğunu bildirib. Rektor UNEC-də elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən və yeni hədəflərdən söz açıb. “UNEC Professoru”, “Gənc professorlar” layihəsi, “tədqiqatçı-müəllim” statusundan bəhs edən rektor, UNEC-in dünya səviyyəli universitet sırasına çıxmaq sahəsində böyük potensialının olduğunu, bu potensialın üzə çıxarılması üçün zəruri addımların davam etdiriləcəyini deyib.
Rektor elmin dəyərindən də söz açıb: “Prosesləri dəyişə bilməyən, cəmiyyətin davranışına təsir edə bilməyən elm gücsüzdür. Universitetlər elmin populyaşdırılması istiqamətində maarifləndirmə mərkəzi missiyasını öz üzərinə götürməlidir. Elmin nəticələri haqqında ictimaiyyət məlumatlandırılmalıdır”.
Tədbirin fəxri qonağı, tanınmış ziyalı, professor Rafiq Əliyev elmin populyarlaşmasının, gənc nəslə ötürülməsinin, elmə gənclərin daha çox cəlb olunmasının vacibliyindən danışıb. Professor elmin bəşəriyyətin inkişafındakı rolundan, eləcə də bəşəriyyətə vura biləcəyi zərərlərindən bəhs edərək, elmi əxlaqın vacibliyini önə çəkib.
Böyük maraqla dinlənilən çıxışlardan sonra professor Rafiq Əliyev sualları cavablandırıb.
Tədbir “Elm və sosial-iqtisadi inkişaf: Yeni cağırışlar, imkan və perspektivlər” mövzusunda plenar iclası ilə davam edib.
Plenarda Elm üzrə prorektor professor Sakit Yaqubov “Elm, texniki tərəqqi və iqtisadiyyat”, tədris üzrə prorektor dos. Gəray Musayev “Elm və təhsilin vəhdəti”, beynəlxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektor Neman Muradlı “Universitetlərdə beynəlxalq elmi əməkdaşlıq: imkanlar və perspektivlər”, Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru professor Zahid Məmmədov “Müasir universitetlərdə elmi fəaliyyət: yeni cağırışlar və mürəkkəb vəzifələr” mövzularında çıxış ediblər.

Science Festival kicks off at UNEC: 33 events will be held
Science Festival dedicated to 27 March -Science Day will last from March 1-28. Within the festival, 33 events will be held, including a conference, a book exhibition, round tables, scientific-practical seminars, open scientific-popular lectures, debates, master classes, information about the scientific activities of Nobel laureates.
Rector of UNEC Professor Adalat Muradov and corresponding member of ANAS, President of the Association “Zade Heritage and Artificial Intelligence”, well-known intellectual, Professor Rafig Aliyev attended the opening of the science festival.
UNEC Rector Professor Adalat Muradov said that the main purpose of the Science Festival is the popularization of science. The rector spoke about the measures taken at UNEC for the development of science and new goals. Speaking about the status of “UNEC Professor”, “Young Professors” project, “Researcher-teacher”, the rector said that UNEC has great potential to become a world-class university, and necessary steps will be taken to realize this potential.
The rector also spoke about the value of science: «Science, which cannot change the processes and influence the behaviour of the society, is weak. Universities should take on the mission of raising awareness in the direction of popularizing science. The public should be informed about the results of science».
The honorary guest of the event, well-known intellectual, Professor Rafig Aliyev spoke about the importance of popularizing science, passing it on to the younger generation, attracting more young people to science. He spoke about the role of science in the development of mankind, as well as the harm it can do to humanity, and stressed the importance of scientific ethics.
After the speeches, Professor Rafig Aliyev answered the questions.
The event continued with a panel discussion on “Science and socio-economic development: new challenges, opportunities and prospects.”
The opening of the science festival was broadcast live on the official Facebook page of UNEC.
Science Festival dedicated to March 27 -Science Day will last from March the 1st to the 28th of March.