UNEC-də “Gənc Elçilər” proqramı təqdim edilib
Martın 13-də UNEC-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının həyata keçirdiyi “Gənc Elçilər” proqramının təqdimatı olub.
Təqdimatda bildirilib ki, Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq təmsilçilik proqramı olan “Gənc Elçilər” layihəsinin məqsədi ölkəni beynəlxalq arenada layiqli təmsil edə biləcək gənclərdən ibarət xüsusi qrupun formalaşdırılmasıdır. Proqram çərçivəsində gənclərə respublika ilə bağlı siyasi, iqtisadi və mədəni sahədə lazımi biliklər aşılanacaq. Onlar beynəlxalq nəzakət və protokol qaydaları mövzularında maarifləndiriləcəklər. Gənclərin beynəlxalq ələqələr sahəsində nəzəri biliklərinin təcrübəyə köçürülməsi və beynəlxalq tədbirlərdə iştirakının təmin olunması da layihənin hədəfləri sırasındadır.
Proqramın birinci mərhələsi maarifləndirici xarakter daşıyır. Gənclər peşəkarlar tərəfindən müxtəlif mövzularda təlimləndiriləcəklər. Sonra onların təlimlərdə əldə etdikləri bilikləri simulassiya oyunları, diplomatlarla master-klass və görüşlər, digər alətlər vasitəsi ilə təcrübədən keçiriləcək. Bu, proqram çərçivəsində keçiriləcək fəaliyyət və təmsilçilik zamanı reallaşdırılacaq. Sonuncu mərhələdə isə gənc elçilərin əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirlərdə iştirakı proqramın əsas missiyası olan Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq təmsilçiliyinin genişləndirilməsini həyata keçirəcək. Seçim mərhələlərindən uğurla keçən şəxslər proqramda iştirak haqqı qazancaqlar. Proqramın fəaliyyətinin 80%-ində iştirak edən gənclər xüsusi şəhadətnamə və tövsiyə məktubu ilə təltif olunacaqlar.
Proqramın faydaları və meyarlarından danışan təlimçilər layihəyə qatılmaq istəyən tələbələrə seçim formasının müsahibə və müsabiqədən ibarət olduğunu bildiriblər.

The “Young Messengers” Program presented at UNEC
Presentation of the “Young Messengers” Program implemented by the National Board of Youth Organizations of the Republic of Azerbaijan has been made at UNEC with support of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan on March 13.
It was noted that the goal of the “Young Messengers” Program is the formation of a special group capable to represent the country in international arena decently. The youth will be instilled background on policy, economy and culture within the program. They will be enlightened on international courtesy and protocol rules. Transfer of experience and theoretical knowledge in the field of International Relations of youth participation in international events is one of the objectives of the project.
The first phase of the program is educational in nature. The youth trained by professionals on various topics. Then their acquired knowledge in training simulation games, master classes and meetings with diplomats and other tools will be experimented with. It will be held under the program will take place during the action and representation. The last stage, the young ambassadors of major international events in the program’s main mission will be to expand the representation of the youth. Those who pass the selection stage get the right to participate in the program. 80% of the young people who participated in the program in particular will be awarded with a certificate and a letter of recommendation.
Speaking about the benefits of the program and the criteria for selection of trainers, students wishing to participate in the project in the form of an interview and said that the contest.