UNEC-də “Gənc Elçilər” proqramı təqdim edilib
Martın 13-də UNEC-də Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurasının həyata keçirdiyi “Gənc Elçilər” proqramının təqdimatı olub.
Təqdimatda bildirilib ki, Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq təmsilçilik proqramı olan “Gənc Elçilər” layihəsinin məqsədi ölkəni beynəlxalq arenada layiqli təmsil edə biləcək gənclərdən ibarət xüsusi qrupun formalaşdırılmasıdır. Proqram çərçivəsində gənclərə respublika ilə bağlı siyasi, iqtisadi və mədəni sahədə lazımi biliklər aşılanacaq. Onlar beynəlxalq nəzakət və protokol qaydaları mövzularında maarifləndiriləcəklər. Gənclərin beynəlxalq ələqələr sahəsində nəzəri biliklərinin təcrübəyə köçürülməsi və beynəlxalq tədbirlərdə iştirakının təmin olunması da layihənin hədəfləri sırasındadır.
Proqramın birinci mərhələsi maarifləndirici xarakter daşıyır. Gənclər peşəkarlar tərəfindən müxtəlif mövzularda təlimləndiriləcəklər. Sonra onların təlimlərdə əldə etdikləri bilikləri simulassiya oyunları, diplomatlarla master-klass və görüşlər, digər alətlər vasitəsi ilə təcrübədən keçiriləcək. Bu, proqram çərçivəsində keçiriləcək fəaliyyət və təmsilçilik zamanı reallaşdırılacaq. Sonuncu mərhələdə isə gənc elçilərin əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirlərdə iştirakı proqramın əsas missiyası olan Azərbaycan gənclərinin beynəlxalq təmsilçiliyinin genişləndirilməsini həyata keçirəcək. Seçim mərhələlərindən uğurla keçən şəxslər proqramda iştirak haqqı qazancaqlar. Proqramın fəaliyyətinin 80%-ində iştirak edən gənclər xüsusi şəhadətnamə və tövsiyə məktubu ilə təltif olunacaqlar.
Proqramın faydaları və meyarlarından danışan təlimçilər layihəyə qatılmaq istəyən tələbələrə seçim formasının müsahibə və müsabiqədən ibarət olduğunu bildiriblər.

В UNEC состоялась презентация программы «Молодые посланники»
13 марта в UNEC при организационной поддержке Министерства молодежи и спорта Азербайджанской Республики состоялась презентация программы «Молодые посланники», осуществляемой Национальным советом организаций молодежи Азербайджанской Республики
На презентации было отмечено, что целью проекта «Молодые посланники», который является международной программой представительства молодежи Азербайджана, является формирование специальной группы из числа молодежи, способной по достоинству представить страну на мировой арене. В рамках проекта молодым будут прививать необходимые знания в политической, экономической и культурной сферах республики. Они будут осведомлены по темам международной вежливости и правилам протокола. В цели проекта также входит применение молодежью теоретических знаний на практике и обеспечение их участие в международных мероприятиях.
Первый этап программы носит просветительский характер. Специалисты информируют студентов по различным темам. Затем полученные на семинарах знания будут применены на практике путем симуляционных игр, мастер-класса и встреч с дипломатами. Это будет реализовано ходе деятельности и представительства в рамках программы. А на последнем этапе будет осуществлено расширение международного представительства молодежи Азербайджана, которое является основной миссией программы участия молодых посланников в значимых международных мероприятиях. Лица, успешно прошедшие отборочный этап, получат право на участие в программе. Молодежь, принявшая участие в 80% деятельности программы, будет награждена специальным сертификатом и рекомендательным письмом.
Инструкторы, рассказавшие о пользы и критериях программы, оповестили студентов, желающих принять участие в проекте о форме отбора, состоящего из собеседования и конкурса.