UNEC-də imtahanlar jurnalistlərin nəzarəti altında keçirilib
Yanvarın 12-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) KİV nümayəndələri qış imtahan sessiyasının gedişinə nəzarət ediblər. “Bilik şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməlidir” devizi altında keçirilən tədbirdə nüfuzlu mətbuat orqanlarından iyirmidən çox jurnalist iştirak edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” əmrinə əsasən həyata keçirilən görüşdə Tədrisin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarə Edilməsi Mərkəzinin direktoru Raqif Qasımov “ictimai nəzarətçi”ləri imtahan prosesinin gedişi, nəzarət təlimatları ilə tanış edib. Bildirib ki, sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin edilməsi, şəffaflığın qorunması məqsədilə imtahan prosesi ictimaiyyət nümayəndələrinə açıq keçirilir. İmtahan sessiyası dövründə hər həftənin şənbə günü rektorun “Açıq qapı” günləri təşkil edilir. Bundan başqa, bütün tədris binalarında imtahan sessiyası müddətində yarana biləcək neqativ halları dərhal araşdırmaq və müvafiq tədbirlər görmək məqsədilə qərargahlar yaradılıb. Həmçinin universitetin “Qaynar xətt” (146-1-3) xidməti də müraciətləri operativ şəkildə araşdırır. Sonra “ictimai nəzarətçi”lər UNEC-in bütün tədris binalarında keçirilən imtahanlara nəzarət ediblər.
İmtahanlardan sonra jurnalistlər UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüblər. Rektor UNEC-də aparılan islahatlar, universitetin hədəfləri və iş prosesində qarşıya çıxan problemlərdən danışıb. Tələbələrin dərsə davamiyyətinə toxunan rektor bildirib ki, yeni tədris ilində tələbələrin dərsə davamiyyəti barmaq izi ilə yoxlanılacaq. Bununla da tələbələrin dərsə gəlib-gəlməməsini yoxlamağa həsr edilən vaxt dərsə ayrılacaq. Rektor, həmçinin universitetdə eyni ixtisas üzrə fəaliyyət göstərən 10 kafedranın birləşdirilərək 4 kafedra ilə əvəz olunduğunu qeyd edib. Ə.Muradov universitetin “UNEC“ əmtəə nişanının Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən qeydiyyatdan keçdiyini və universitetin patenti olaraq təsdiqləndiyini vurğulayıb.  Bildirib ki, UNEC dünyanın bütün dillərində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin əmtəə nişanı kimi tanınacaq.

UNEC Exams have been held under the control of Journalists
The representatives of Mass Media have controlled the progress of winter exam session of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on January 12.  More than 20 journalists of the prestigious media agencies have taken part in the event held under the motto “Knowledge should be assessed transparently and objective”.
Director of the Center for Assessment of the Quality of Education and Management Ragif Gasimov has made “public inspectors” familiar with the progress of exams and the instructions during the meeting realized on the basis of the Minister of Education Mikayil Jabbarov’s order about the “Organization and implementation of exam session”. He said that aiming to provide the objectivity and to save the transparency in the assessment of the students’ knowledge all necessary conditions for the public representatives’ participation within the session have been created. UNEC Rector will also held “Open Door” days every Saturday during the exam session. “Headquarters” has been created in all academic buildings. University’s “Hotline” (146-1-3) investigates appeals operatively. Afterwards the “public controllers” checked exams held in all academic buildings of UNEC.
After the exams journalists met with UNEC Rector, Professor Adalat Muradov. Rector spoke about the reforms carried out, targets of the university and problems encountered in the process of work. Mentioning about the students’ attendance Rector said that it will be checked by fingerprints in a new academic year. So the time spent to check their attendance will be spent to education. Rector also has talked about the combining 10 Departments into 4 performing at the university on the same majors. Adalat Muradov has also emphasized the “UNEC” trademark was registered by the State Committee on Standardization, Metrology and Patents and approved as the university’s patent. He said that UNEC will be known as the trademark of Azerbaijan State University of Economics over the world and in all languages.