UNEC-də İndoneziya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi ilə birgə zəngin proqramlı tədbir keçirilib
04 MAY 2019 | VIEWS:
UNEC-də İndoneziya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyi ilə birgə təşkil edilmiş zəngin proqramlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbirdə cənab səfir, professor Hossan Bey Fanani (Dr Hossan Bey Fananie), Dialoq və Əməkdaşlıq Uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun sədri Elşad İskəndərov və digər qonaqlar iştirak etmişlər. Tədbir Azərbaycan diplomatiyasının 100 illiyi və bu il Qoşulmama Hərəkatının, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının üzv dövlətlərinin vətəndaşlarının Azərbaycanda təhsil qrantı hesabına təhsil almaq hüququ qazanmasına həsr edilmişdir.
Tədbirdə çıxış edərkən Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi işlər üzrə səfiri, Dialoq və Əməkdaşlıq Uğrunda İslam Konfransı Gənclər Forumunun sədri Elşad İskəndərov çıxış edərkən, millət sözünün bir etnik termin olaraq formalaşması barədə danışmışdır. Natiq Azərbaycan tarixinin müxtəlif səhifələrinə, o cümlədən, atropatena dövlətinin, Urmiya gölünün Şimal Şərqində  Azərbaycanın formalaşması, ərəb xilafəti, Ağ qoyunlu dövlətinin yaranması, Çar Rusiyası kimi səhifələrinə toxunmuşdur. E.İskəndərov sovet dövründə Azərbaycan xalqının öz milli mənliyini qorumaq uğrunda mübarizəsi barədə məlumat vermiş, tələbələrin suallarını cavablandırmışdır.
Cənab səfir Hossan Bey Fanani tədbirdə çıxış edərək, İndoneziyanın Asiya ölkələri arasında iqtisadi inkişafa görə ön sıralarda olduğunu vurğuladı. Səfir İndoneziya və Azərbaycanın qardaşlıq münasibətləri, Jakarta və Bakının qardaş şəhərlər olması, ölkələr arasında ikitərəfli münasibətlərin xüsusi əhəmiyyəti barədə danışmışdır. Azərbaycan mədəniyyətini, adət-ənənələrini çox sevdiyini bildirən səfir, milli təamlara xüsusi rəğbət bəslədiyini bildirdi. Azərbaycana olan sevgisini etiraf edən səfir tələbələrin suallarını cavablandırdı.
Zəngin proqramla davam edən tədbirdə cənab səfir H.Fanani, Azərbaycanın xalq mahnısı “Sarı gəlini”, Nəbi Xəzrinin sözlərinə bəstələnmiş və dillər əzbəri olan əzəmətli “Azərbaycan” mahnısını, Polad Bülbüloğlunun “Gəl ey səhər” mahnısını pianinoda ifa etdi.

В UNEC совместно с посольством Республики Индонезии в Азербайджане состоялось мероприятие с богатой программой
04 МАЯ 2019 | VIEWS:
В UNEC состоялось мероприятие с богатой программой, организованное совместно с посольством Республики Индонезии в Азербайджане.
В мероприятии приняли участие господин посол, профессор Хюснан Бей Фанани (Dr Hossan Bey Fananie), председатель Молодежного форума Исламской конференции за диалог и сотрудничество Эльшад Искендеров и другие гости. Мероприятие было посвящено 100-летию азербайджанской дипломатии и получению права на образование в Азербайджане за счет гранта граждан государств-членов Движения неприсоединения, Организации исламского сотрудничества.
Выступая на мероприятии посол Министерства иностранных дел Азербайджана по особым поручениям, председатель Молодежного форума Исламской конференции за диалог и сотрудничество Эльшад Искендеров отметил о формировании слова нации как этнического термина. Он рассказал о разных страницах истории, в том числе о государстве Атропатена, формировании Азербайджана на Северо-востоке озера Урмии, об арабском халифате, возникновении государства Ак-Коюнлу, Царской России.  Э.Искендеров затронул вопрос о борьбе азербайджанского народа за сохранение своего достоинства в советский период, ответил на вопросы студентов.
Выступая на мероприятии, господин посол Хюснан Бей Фанани подчеркнул, что Индонезия в экономическом развитии находится в первых рядах среди стран Азии. Посол рассказал о братских отношениях между Индонезией и Азербайджаном, Джакарте и Баку, являющихся городами-побратимами, особом значении двусторонних отношений между странами. Посол отметил, что  с большой любовью относится к культуре, традициям Азербайджана, а также испытывает особую симпатию к национальной кухне. Выразив свое отношение к Азербайджану, посол ответил на вопросы студентов.
На мероприятии, которое продолжалось с богатой программой, посол Х.Фанани исполнил на пианино азербайджанскую народную песню «Сары гелин», величественную песню, написанную на слова Наби Хазри,  «Азербайджан» и песню Полада Бюль-Бюль оглы «Гел ей сахер».