UNEC-də konfrans: “Müstəqil Azərbaycan 25 ildə – iqtisadi baxış”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Dövlət Müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi münasibətilə konfrans keçirilib. Konfransda UNEC-in professor-müəllim heyəti, tələbələrlə yanaşı, millət vəkilləri Vahid Əhmədov və Əli Məsimli də iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi əbədidir, sarsılmazdır, dönməzdir” adlı videoçarx təqdim edilib.
Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibəti ilə Azərbaycan xalqını, UNEC-in professor-müəllim heyətini, tələbələri təbrik edən rektor, professor Ədalət Muradov müstəqillik tarixinə qısa nəzər salıb. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir, çünki azad və müstəqil dövlətin vətəndaşlarıdır. Sevinirik ki, Ulu Öndər tərəfindən tərəfindən qorunub saxlanılan dövlət müstəqilliyi onun sadiq davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən daha da möhkəmlənib.
Milli Məclisin deputatı, müstəqillik aktına imza atan deputatlardan olan Vahid Əhmədov şanlı tarixə qısa nəzər salaraq, azadlığın əldə edilməsi yolunda xalqın mübarizəsindən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev də daxil olmaqla, 43 deputat SSRİ-nin dağılması ilə əlaqədar səs verdi, sonradan tale elə gətirdi ki, 1991-ci ilin 18 oktyabrında Azərbaycan müstəqilliyinin tanınması ilə bağlı Konstitusiya Aktı qəbul edildi və Azərbaycan müstəqil dövlət kimi fəaliyyət göstərməyə başladı.
Müstəqil yeni iqtisadi modelin formalaşması mərhələsindən danışan millət vəkili müstəqilliyin qorunub saxlanılması yolunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatlardan, xüsusən müəllifinin Ulu Öndər olduğu “ Əsrin müqaviləsi”ndən danışaraq, layihənin yalnız iqtisadi deyil, həm də geosiyasi əhəmiyyətindən söz açıb.
UNEC-in kafedra müdiri, professor Ümidvar Əliyev “Yüksək iqtisadi artım mərhələsi” mövzusunda çıxış edib.2003-2013-cü illərdə əldə edilən iqtisadi nailiyyətlərdən, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu sosial-iqtisadi siyasətdən danışıb.
Milli Məclisin deputatı, UNEC-in fəxri məzunu Əli Məsimli “İqtisadi diversifikasiya mərhələsi” adlı məruzəsində postneft dövrünə qədəm qoyan Azərbaycanda davamlı iqtisadi artımı təmin etmək məqsədi ilə görüləcək işlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkənin malik olduğu insan resursları, zəngin yeraltı və yerüstü ehtiyatlar, eyni zamanda əlverişli geopolitik mühit hesabına ölkədə dayanıqlı iqtisadiyyatı təmin etmək mümkündür. Ə.Məsimli iqtisadi artımı təmin etmək məqsədilə qeyri-neft sektoruna diqqətin daha da artırılmasına, xüsusən regionlarda ixracyönümlü iri müəssisələrin yaradılmasına, bununla da Azərbaycan brendinin formalaşdırılmasına ehtiyac olduğunu bildirib və təkliflər irəli sürüb.
Tədbir diskussiyalarla davam edib. UNEC-in iqtisadçı alimləri orta və uzun müddətli dövrdə iqtisadi artımı təmin etmək məqsədi ilə iqtisadi konsepsiyanın, yeni iqtisadi modelin hazırlanması, iqtisadiyyatın klasterləşməsinin vacibliyindən danışıblar.

Конференция в UNEC: “25-летие независимости Азербайджана – экономический взгляд»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в честь 25-летия установления государственной независимости состоялась конференция. В работе конференции наряду с профессорско-преподавательским составом и студентами UNEC приняли участие депутаты Вахид Ахмедов и Али Масимли.
Мероприятие началось с озвучиванием  Азербайджанского государственного гимна. Затем был продемонстрирован видео ролик «Независимость Азербайджана вечна, нерушима, необратима».
Поздравив профессорско-преподавательский состав, студентов UNEC по случаю Дня государственной независимости, ректор, профессор Адалат Мурадов сделал небольшой экскурс  в прошлое.  Он отметил, что азербайджанский народ счастлив, так как  является гражданином  свободного и независимого государства. Отрадно, что государственная независимость, защищенная Великим вождем, еще больше укрепляется верным продолжателем господином Президентом Ильхамом Алиевым.
Депутат Милли Меджлиса, подписавший акт независимости Вахид Ахмедов вспоминая славную историю, рассказал о борьбе народа на пути завоевания независимости. Он отметил, что 43 депутата, в том числе Великий лидер Гейдар Алиев проголосовали за распад СССР, потом судьба сложилась так, что 18 октября 1991 года в связи с признанием независимости был принят Акт  конституции и Азербайджан как независимое государство приступило к деятельности.
Депутат,  говоря об этапе формирования новой экономической модели независимости отметил об экономических реформах, осуществляемых Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым на пути сохранения независимости, особенно затронув вопрос «Контракта века», автором которого является Великий вождь, отметил  не только об экономическом, но и геополитическом значении проекта.
Заведующий кафедрой UNEC, профессор Умудвар Алиев выступил на тему «Высокая фаза экономического роста». Он отметил об экономических достижениях  2003-2013 года, успешной социально-экономической политике, осуществляемой Президентом Ильхамом Алиевым.
Депутат Милли Меджлиса, почетный выпускник  UNEC Али Масимли в докладе «Экономическая фаза диверсификации» отметил о предстоящих работах в целях обеспечения устойчивого экономического роста в Азербайджане, вступившего в постнефтяной период.  Он отметил, что за счет человеческих ресурсов, которым обладает страна, богатых подземных и надземных  запасов, в то же время выгодной геополитической среды возможно обеспечение в стране устойчивой экономики. А.Масимли отметил, что с целью обеспечения экономического роста необходимо больше уделять внимания не нефтяному сектору, особенно создания в регионах крупных экспортного направления предприятий, этим необходимость формирования бренда Азербайджана.
Мероприятие продолжалось дискуссиями. Ученые-экономисты  UNEC с целью обеспечения экономического роста в течение среднего и длительного периода отметили о важности разработки экономической концепции, новой экономической модели, кластеризации экономики.