UNEC-də konfrans: “Müstəqil Azərbaycan 25 ildə – iqtisadi baxış”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Dövlət Müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyi münasibətilə konfrans keçirilib. Konfransda UNEC-in professor-müəllim heyəti, tələbələrlə yanaşı, millət vəkilləri Vahid Əhmədov və Əli Məsimli də iştirak edib.
Tədbir Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra “Azərbaycanın dövlət müstəqilliyi əbədidir, sarsılmazdır, dönməzdir” adlı videoçarx təqdim edilib.
Dövlət Müstəqilliyi Günü münasibəti ilə Azərbaycan xalqını, UNEC-in professor-müəllim heyətini, tələbələri təbrik edən rektor, professor Ədalət Muradov müstəqillik tarixinə qısa nəzər salıb. Bildirib ki, Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir, çünki azad və müstəqil dövlətin vətəndaşlarıdır. Sevinirik ki, Ulu Öndər tərəfindən tərəfindən qorunub saxlanılan dövlət müstəqilliyi onun sadiq davamçısı cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən daha da möhkəmlənib.
Milli Məclisin deputatı, müstəqillik aktına imza atan deputatlardan olan Vahid Əhmədov şanlı tarixə qısa nəzər salaraq, azadlığın əldə edilməsi yolunda xalqın mübarizəsindən danışıb. Bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev də daxil olmaqla, 43 deputat SSRİ-nin dağılması ilə əlaqədar səs verdi, sonradan tale elə gətirdi ki, 1991-ci ilin 18 oktyabrında Azərbaycan müstəqilliyinin tanınması ilə bağlı Konstitusiya Aktı qəbul edildi və Azərbaycan müstəqil dövlət kimi fəaliyyət göstərməyə başladı.
Müstəqil yeni iqtisadi modelin formalaşması mərhələsindən danışan millət vəkili müstəqilliyin qorunub saxlanılması yolunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyata keçirdiyi iqtisadi islahatlardan, xüsusən müəllifinin Ulu Öndər olduğu “ Əsrin müqaviləsi”ndən danışaraq, layihənin yalnız iqtisadi deyil, həm də geosiyasi əhəmiyyətindən söz açıb.
UNEC-in kafedra müdiri, professor Ümidvar Əliyev “Yüksək iqtisadi artım mərhələsi” mövzusunda çıxış edib.2003-2013-cü illərdə əldə edilən iqtisadi nailiyyətlərdən, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi uğurlu sosial-iqtisadi siyasətdən danışıb.
Milli Məclisin deputatı, UNEC-in fəxri məzunu Əli Məsimli “İqtisadi diversifikasiya mərhələsi” adlı məruzəsində postneft dövrünə qədəm qoyan Azərbaycanda davamlı iqtisadi artımı təmin etmək məqsədi ilə görüləcək işlərdən danışıb. Bildirib ki, ölkənin malik olduğu insan resursları, zəngin yeraltı və yerüstü ehtiyatlar, eyni zamanda əlverişli geopolitik mühit hesabına ölkədə dayanıqlı iqtisadiyyatı təmin etmək mümkündür. Ə.Məsimli iqtisadi artımı təmin etmək məqsədilə qeyri-neft sektoruna diqqətin daha da artırılmasına, xüsusən regionlarda ixracyönümlü iri müəssisələrin yaradılmasına, bununla da Azərbaycan brendinin formalaşdırılmasına ehtiyac olduğunu bildirib və təkliflər irəli sürüb.
Tədbir diskussiyalarla davam edib. UNEC-in iqtisadçı alimləri orta və uzun müddətli dövrdə iqtisadi artımı təmin etmək məqsədi ilə iqtisadi konsepsiyanın, yeni iqtisadi modelin hazırlanması, iqtisadiyyatın klasterləşməsinin vacibliyindən danışıblar.

Conference held at UNEC: “Independent Azerbaijan in 25 years- Economic View Point”
A conference on the occasion of the 25th anniversary of restoration of State Independence has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Members of Parliament Vahid Ahmadov and Ali Masimli attended the conference along with the teaching staff and students of UNEC.
Event started with the National Anthem of Azerbaijan. Afterwards, a video on “The Independence of Azerbaijan is eternal, invincible and irreversible” was demonstrated.
Congratulating Azerbaijan people, UNEC’s teaching staff and the students on the occasion of the State Independence Day, Rector, Professor Adalat Muradov had a brief look at the history of independence. He said that Azerbaijani people are lucky that they are citizens of a free and independent state. We are pleased that the state independence protected by the Great Leader is further strengthened by his loyal follower President Ilham Aliyev.
Having a brief glance at a glorious history of freedom, Member of Parliament Vahid Ahmadov who signed the act of independence, spoke about the people’s struggle to achieve independence. According to him, 43 deputies, including the Great Leader Heydar Aliyev voted for the collapse of USSR and later on October 18 1991 the Constitutional Act to in recognition of the independence was passed and Azerbaijan began to operate as an independent state.
Speaking about the stage of the formation of a new economic model, member of Parliament mentioned the economic reforms implemented by the National Leader Heydar Aliyev in the way of preserving the independence, especially the “Contract of Century” the author of which was the Great Leader and underlined not only economic, but also geo- political significance of the project.
Head of UNEC’s Department, Professor Umudvar Aliyev made a speech on “Phase of High Economic Growth”. He talked about the economic achievements gained in 2003-2013 and successful socio- economic policy held by the President Ilham Aliyev.
Member of Parliament, Honorary Alumnus of UNEC Ali Masimli spoke about the work to be done to ensure sustainable economic growth in Azerbaijan which entered the post oil period in his report on “Phase of Economic Diversification”. He said that it is possible to ensure stable economy in the country due to human resources, rich underground and aboveground resources, as well as favorable geo- political environment. A.Masimli noted that there is a need to increase attention to non-oil sector, especially export- oriented large-scale enterprises in the regions and thus to form Azerbaijan brand to provide economic growth and made proposals.
Event proceeded with discussions. UNEC’s economist scholars talked about the necessity of economic conception, development of new economic model and clustering of economy within the medium and long term.
In the end, Members of Parliament Vahid Ahmadov and Ali Masimli answered the participants’ questions.