UNEC-də Məzun Günü keçirilib
Bakı Kristall Zalda keçirilən təntənəli mərasimdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Məzun Gününün açılışında çıxış edən rektor professor Ədalət Muradov bu il UNEC-dən 3493-ü bakalavr, 2032-si magistr olmaqla, 5525 tələbənin məzun olduğunu deyib. Rektor məzunları təbrik edərək, onları qarşıda yeni sınaqların gözlədiyini bildirib, bu parlaq gənclərin bütün sınaqların öhdəsindən layiqincə gələrək, uğur qazanacaqlarından əminliyini ifadə edib.
Məzun Günündə iştirak edən Milli Məclis sədrinin müavini Fəzail İbrahimli Məzun Gününün ulu öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə təsadüf etməsini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib. Millət vəkili ümummilli liderin təhsil və gənclərə olan qayğısından danışaraq, məzunlara vətəninə, millətinə layiqli vətəndaş olmağı tövsiyə edib.
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin Prezidenti Rövşən Nəcəf bir zamanlar təhsil aldığı universitetdə Fəxri məzun kimi iştirak etməkdən qürur duyduğunu bildirib. O, tələbəlik illəri ilə bağlı xoş xatirələrini bölüşərək, məzun olan gəncləri təşəbbüskar olmağa çağırıb.
Çıxışdan sonra Rövşən Nəcəfə bakalavr diplomunun əlavəsi təqdim olunub. Bütün qiymətlərinin “Əla” olduğu diplom əlavəsini alan Rövşən Nəcəf duyğulu anlar yaşayıb.
Sonra UNEC-in Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramının məzunu olan12 tələbəyə həmin universitetin diplomları təqdim olunub. Fransa Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət işləri üzrə müşaviri Çarlz Denier məzunları təbrik edərək, UNEC ilə Fransa universitetləri arasındakı əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib.
Məzun Günündə UNEC-i bakalavr səviyyəsi üzrə ən yüksək ortalama (99,43) ilə bitirən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin (ISE) tələbəsi Ayan Nəbiyeva çıxış edərək, valideynlərinə və müəllimlərinə təşəkkürünü bildirib.
Məzunların andiçmə mərasimindən sonra UNEC bayrağı III kursu ən yüksək ortalama ilə bitirən (99.26) Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbəsi Sübhan Əlizadəyə təhvil verilib.
Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra Məzun Günü əyləncəli proqram ilə davam edərək, məzunlara unudulmaz anlar yaşadıb.

Graduation Day is held at UNEC
State officials, MPs, foreign guests, and public representatives have taken  part in the ceremony held in the Baku Crystal Hall, along with the university’s management, teaching staff, graduates, and parents.
The National Anthem was played at the event, and the memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
Speaking at the opening of the Graduation Day, the rector Professor Adalat Muradov, said that 5525 students graduated from UNEC this year, including 3493 bachelor and 2032 master students. The rector congratulated the graduates and said that new challenges await them, and expressed his confidence that these bright young people will successfully cope with all challenges and make a success.
The Deputy Chairman of the Milli Majlis, Fazail Ibrahimli, who participated in the Graduation Day, considered the fact that the Graduation Day coincided with the 100th anniversary of the great leader Heydar Aliyev as a significant event. Speaking about the national leader’s concern for education and youth, the deputy advised the graduates to become worthy citizens of their country and nation.
Rovshan Najaf, President of the State Oil Company of Azerbaijan, said that he was proud to attend the university where he once studied as an Honorary graduate. He shared his fond memories of his student years and urged the graduating youth to be enterprising.
After the speech, Rovshan Najaf was presented with a supplement to his bachelor’s diploma. Rovshan Najaf, who received the diploma supplement with all grades “Excellent”, experienced emotional moments.
Then 12 students who graduated from UNEC’s double degree program with the Montpellier University of France were presented with diplomas of that university. Charles Denier, adviser on cooperation and cultural affairs of the Embassy of the French Republic in Azerbaijan, congratulated the graduates and highly appreciated the cooperation between UNEC and French universities.
On the Graduation Day, Ayan Nabiyeva, a student of the International School of Economics (ISE), who graduated from UNEC with the highest GPA  (99.43) at the bachelor’s level, gave a speech and thanked her parents and teachers.
After the oath swearing ceremony of the graduates, the UNEC flag was handed over to Subhan Alizadeh, a student of the International School of Economics, who graduated from the III course with the highest GPA (99.26).
After the traditional “hat throwing” ceremony, the Graduation Day continued with an entertaining program, giving the graduates unforgettable moments.