UNEC-də “Milli Dirçəliş Günü” qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Milli Dirçəliş Günü” qeyd edilib. Kommersiya, Maliyyə və mühasibatlıq, Texnologiya və Dizayn, Əmtəəşünaslıq və Türk Dünyası İşlətmə fakültələrində keçirilən tədbirlərdə Azərbaycan xalqının Milli azadlıq mübarizəsində ümumxalq hərəkatının önəmli yer tutduğuqeyd edilərək, hadisələrin müstəqilliyimizə aparan yolda mühum rol oynadığı bildirilib.
Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri, professor Hidayət Cəfərov tarixə nəzər salaraq bildirib ki, mənəvi əsaslarını və başlanğıcını XX əsrin 60-cı illərindən götürən bu tarix sonralar Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi uzaqgörənliyi və müdrikliyi ilə dönməz xarakter alaraq, müstəqil Azərbaycan müasir inkişaf yoluna qədəm qoyub.
İqtisadiyyat və Sənaye fakültəsində keçirilən tədbirdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olasının 92 illiyinə həsr edilən fakültə daxili “İqtisadi biliklər” olimpiadasının qalibləri və iştirakçılarına, Ulu Öndərin iqtisadi irsinin öyrənilməsi məqsədilə fakültənin Tələbə Elmi Cəmiyyətinin konfransında təqdimatlarla çıxış edən və qalib olan tələbələrə, həmçinin ən yüksək ortalama bal ilə qrup birincisi olan tələbələrə diplom və sertifikatlar təqdim edilib.

Azerbaijan State University of Economics (UNEC) celebrates the “National Revival Day”
The “National Revival Day” was celebrated at the Azerbaijan Stat1 University of Economics. The national movement was emphasized to occupy an important place in Azerbaijan people’s struggle for national liberation the events played an important role on the road to our independence during the meetings held at the Schools of Commerce, Finance Accounting, Technology Design, Commodity Research and Turkic World of Business Administration.
Having a glance to the history Head of the Department Azerbaijan History, Professor Hidayat Jafarov noted that the history based on beginning of the 60s of the XX century later took the irreversible character with the political foresight and wisdom of the National Leader Heydar Aliyev and Azerbaijan has entered the path of modern development. Celebrating the participants of the event with the notable day Deputy Dean, senior teaching staff of the Department Economic Law Sabuhi Tanriverdiyev noted during the event held at the School of Economy and Industry that the celebration of the holiday each time has become the triumph of the struggle for the protection of our democracy and sovereignty.
In the end of the event the participants and winners of inter- faculty Olympiad “Economic knowledge” dedicated to the 92nd Anniversary of the National Leader Heydar Aliyev’s Birthday, the participants and winners of the conference by the Student Scientific Society held to study the Great Leader’s Economic Heritage and students with the highest GPA of the groups were awarded with certificates and diplomas.