UNEC-də müzakirə: “Azərbaycanda elmin populyarlaşdırılması modeli”
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, millət vəkilləri, rektorlar, ölkənin tanınmış elm, təhsil, mətbuat və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov mövzunun əhəmiyyətindən söz açaraq, cəmiyyətdə fərqli maraq qruplarının sürətlə artmasının elmin populyarlaşdırılmasında yeni yanaşmaları qaçılmaz etdiyini bildirib. Rektor aparılacaq müzakirələrin gənc nəslin elmə marağının artırılmasına, elmə yeni, gənc mütəxəssislərin cəlb edilməsinə təkan verəcəyini bildirib. Eləcə də elmin populyarlaşdırılmasının cəmiyyətin ümumi məlumatlılıq səviyyəsini artıracağını, adi biliklərin intellekləşməsini təmin edəcəyini, kütləvi və fərdi vətəndaş şüurunun reallığı adekvat qəbul etməsində faydalı olacağını deyib. Rektor UNEC-də millət vəkili Etibar Əliyevin sədrliyi ilə Elmin populyarlaşdırılması mərkəzinin yaradıldığını diqqətə çatdıraraq, müzakirələrin mərkəzin fəaliyyətinin üğurlu təşkili baxımından da faydalı olacağından əminliyini ifadə edib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev elmin populyarlaşdırılması istiqamətində mövcud problemlərdən və həlli yollarından danışıb. Nazir elmə marağın orta məktəbdən formalaşdırılmasının, ölkədə ixtisaslaşmış institutların fəaliyyətində səmərəliliyin artırılmasının vacibliyini önə çəkib. Həmçinin cəmiyyətin elmə və alimə verdiyi dəyər, elmi etika, elmi adların verilməsi məsələlərinə də toxunub.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxışında mətbuatın və sosial şəbəkələrin elmin populyarlaşdırılmasındakı rolundan söz açıb. Bu istiqamətdə mənfi tendensiyaların mövcudluğunu və elmlə bağlı maarifləndirmə işlərinin ürəkaçan olmadığını bildirən İ.Həbibbəyli Azərbaycan elminin dünya reytinqlərindəki mövqeyinə də toxunub. O, ölkə alimlərinin akademik profillərinin azlığını və istinad sayının aşağı olmasını elmin populyarlaşdırılmasına mənfi təsir edən amillər kimi qiymətləndirib. Akademik bu sahədə səmərəliliyin artırılması məqsədilə işlərin beynəlxalq reytinq təşkilatlarının prioritetlərinə uyğun aparılmalı olduğunu qeyd edib.
ETN-nin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasov görkəmli alimlərin elmin populyarlaşdırılmasındakı rolundan söz açıb. Akademik populyar dərsliklərin çap olunmasının, xarici ölkələrdə yaşayan alimlərlə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Almaniyanın Münhen Texniki Universitetinin professoru, Əməkdar elm xadimi Məsud Əfəndiyev “Azərbaycanda elmin populyarlaşdırılması modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, elm və təhsil mühitinin yaradılmasının, eləcə də elmə milli yanaşmanın vacibliyindən danışıb.
Millət vəkili, UNEC-in Elmin populyarlaşdırılması mərkəzinin rəhbəri Etibar Əliyev mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, mərkəzdə elmi lüğətlərin hazırlanması, populyar kitabların tərcüməsi, elmi ədəbiyyatların təbliği istiqamətində layihələr reallaşdırılacaq, eləcə də ziyalılarla görüşlər və digər mühüm elmi tədbirlər həyata keçiriləcək. Millət vəkili çıxışında elmin populyarlaşdırılması saytının yaradılmasının vacibliyini də vurğulayıb.
Tədbirdə millət vəkili, AMEA-nın müxbir üzvü Musa Quliyev, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru professor Rasim Əliquliyev, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru professor İlham Məmmədzadə, əməkdar jurnalist professor Qulu Məhərrəmli, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru professor Misir Mərdanov, professor Şahlar Əsgərov çıxış edərək, elmin populyarlaşdırılması istiqamətində fikirlərini bölüşüblər, təkliflər səsləndiriblər. Müzakirələr zamanı elmi nəticələrin cəmiyyətə açıqlanmasının, elmi jurnalistikanın yaradılmasının, Azərbaycan elminin dünyaya inteqrasiyasının əhəmiyyətindən söz açılıb, elmi nailiyyətlərin cəmiyyətə çatdırılmasında mətbuatın rolu vurğulanıb.

Обсуждения в UNEC: «Модель популяризации науки в Азербайджане»
В мероприятии приняли участие министр по науке и образованию Эмин Амруллаев, президент НАНА академик Иса Габиббейли, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, депутаты, ректоры, известные представители науки, образования, прессы и общественности страны.
Говоря о важности темы, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил что быстрое увеличение различных групп интересов в обществе делает неизбежными новые подходы в популяризации науки. Ректор отметил, что проведенные дискуссии дадут толчок повышению интереса молодого поколения к науке, привлечения к науке новых, молодых специалистов.  Он также  отметил, что популяризация науки повысит общий уровень информированности общества, обеспечит интеллектульность обыденных знаний, будет полезным  для адекватного восприятия действительности массового и индивидуального сознания граждан. Обратив внимание на то, что в UNEC под председательством депутата Этибара Алиева создан Центр популяризации науки, ректор выразил уверенность, что обсуждения будут также полезными с точки зрения успешной организации деятельности центра.
Министр по науке и образованию Эмин Амруллаев рассказал о существующих проблемах в популяризации и путях их решения. Министр подчеркнул важность формирования  интереса к науке со средней школы, повышения эффективности в деятельности профильных институтов в стране. Он также затронул вопрос об уважительном отношении общества к науке и ученым, научной этике, присуждению ученых званий.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о роли прессы и социальных сетей в популяризации науки. И.Габиббейли заявил, что в этом направлении наблюдаются негативные тенденции и что образовательная деятельность, связанная с наукой, не вдохновляет, а также коснулся положения азербайджанской науки в мировых рейтингах. В качестве факторов, негативно влияющих на популяризацию науки, он оценил отсутствие академических профилей ученых страны и малое число ссылок. Академик отметил, что для повышения эффективности в этой сфере работа должна вестись в соответствии с приоритетами международных рейтинговых организаций.
Генеральный директор Института нефтехимических процессов академик Вагиф Аббасов отметил роль выдающихся ученых в популяризации науки. Академик подчеркнул о необходимости издания популярных учебников и расширения связей с учеными, проживающими в зарубежных странах.
Профессор Мюнхенского технического университета Германии, заслуженный деятель науки Масуд Эфендиев выступил с презентацией по теме «Модель  популяризации науки в Азербайджане».  Он рассказал о важности создания научной и образовательной среды, а также национального подхода к науке.
Депутат, руководитель Центра популяризации науки UNEC Этибар Алиев дал информацию о деятельности центра. Он отметил, что в центре будут реализованы проекты в направлении подготовки научных словарей, перевода популярных книг, пропаганды научной литературы, а также проведения встреч с интеллигенцией и другие важные мероприятия. Депутат в своем выступлении отметил о важности создания сайта популяризации науки.
На мероприятии выступили депутат, член-корреспондент НАНА Муса Гулиев, генеральный директор Института информационных технологий Расим Алигулиев, генеральный директор Института философии и социологии профессор Ильхам Мамедзаде, заслуженный журналист профессор Гулу Магеррамли, директор Института математики и механики профессор Мисир Марданов, профессор Шахлар Аскеров, которые поделились мнениями о популяризации науки, выдвинули предложения. В ходе дискуссий обсуждалась важность обнародования научных результатов перед обществом, создания научной журналистики, интеграции азербайджанской науки в мир, подчеркивалась роль прессы в доведении научных достижений до общества.