Facebook üzərindən canlı yayımlanan ilk müzakirə “Ermənistan işğalının Azərbaycana vurduğu zərər: metodologiya və ilkin qiymətləndirmə” mövzusunda olub.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovun moderatorluğu ilə keçirilən müzakirələrdə millət vəkili Mahir Abbaszadə, Türkiyənin Atatürk Universitetinin professoru Kerem Karabulut, İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri Hüseyn Hüseynov və UNEC İAETİ-nun dosenti Fərhad Mikayılov iştirak ediblər.
Rektor erməni işğalçılarının sentyabrın 27-də hərbi təxribata başladığını və 44 gün davam edən Vətən müharibəsinin Azərbaycan ordusunun şanlı qələbəsi ilə yekunlaşdığını diqqətə çatdırıb. 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında olan torpaqlarımızın demək olar ki, hamısının azad edildiyini bildirən rektor, hazırda qarşıda duran ən önəmli məsələlərdən birinin də işğal nəticəsində ölkəmizə dəymiş zərərin qiymətləndirilməsi olduğunu deyib. Bildirilib ki, Birinci Qarabağ müharibəsi və Vətən müharibəsi zamanı, eləcə də münaqişə dövründə Azərbaycana dəymiş maddi, iqtisadi zərərlərlə yanaşı, ekoloji və sosial sahələrə, eləcə də insan həyatı və sağlamlığına vurulan zərərlər araşdırılmalı və qiymətləndirilməlidir. Rektor işğal nəticəsində zərərlərlə bağlı mənfi təsir hesablanan zaman qaçırılmış imkanlar, sosial psixoloji itkilərin nəzərə alınmasının vacibliyini də vurğulayıb.
Sonra dosent Fərhad Mikayılov işğal nəticəsində Azərbaycana dəymiş
zərərin qiymətləndirilməsinin metodoloji əsaslarını və riyazi modellərini açıqlayıb. O, araşdırma zamanı işğal nəticəsində dəymiş zərərin maddi, mənəvi, psixoloji istiqamətlərdə aparıldığını və qiymətləndirmədə beynəlxalq təcrübənin nəzərə alındığını diqqətə çatdırıb.
Atatürk Universitetinin professoru Kərəm Karabulut Qarabağla bağlı ilkin araşdırmalarını açıqlayıb, ortaya çıxa biləcək zərərlər və diqqət olunacaq məqamlar barədə məlumat verib. Onun hesablamalarına görə, Ermənistanın Azərbaycana vurduğu ümumi zərərin 1 trilyon 150 milyard dollar miqdarında olduğunu deyib. Təzminatın ödənilməsinin beynəlxalq təcrübəyə əsasən aparıla biləcəyini vurğulayıb. Qarabağın yeraltı və yerüstü sərvətlərinin zənginliyinə diqqət çəkən professor, bu ərazinin ölkə iqtisadiyyatında önəmli payının olduğunu bildirib.
Millət vəkili Mahir Abbaszadə mövzunun aktuallığını vurğulayaraq, zərərin qiymətləndirilməsində beynəlxalq təcrübədəki yanaşmalara diqqət çəkib. O, Ermənistanın törədiyi iqtisadi, ekoloji, sosial cinayətlərin yalnız Azərbaycana qarşı deyil, bəşəriyyətə qarşı törədildiyini deyib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin şöbə müdiri Hüseyn Hüseynov isə Ermənistanın işğalı nəticəsində Azərbaycana dəyən sosial-iqtisadi zərərlər barədə təqdimatla çıxış edib. O, 600-dən çox sənaye və kənd təsərrüfatı, 700-dən çox səhiyyə müəssisəsinin, 700-ə yaxın məktəbin, eləcə də milli mədəni irs nümunələri, məscidlərimiz dağıdıldığını və meşə ərazilərinin məhv edildiyini diqqətə çatdırıb.

Обсуждения в UNEC: Методология и первичная оценка ущерба, нанесенного армянской оккупацией Азербайджану
16 НОЯБРЯ 2020 | VIEWS:
488
В UNEC дан старт «Обсуждениям Карабаха».
Первое обсуждение, транслируемое в прямом эфире через  Facebook, состоялось на тему «Ущерб, нанесенный Азербайджану армянской оккупацией: методология и первичная оценка».
В обсуждениях, проходящих под модераторством ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова, приняли участие депутат Махир Аббасзаде, профессор университета Турции имени Ататюрк Керем Карабулут, заведующий отделом Министерства экономики  Гусейн Гусейнов и доцент НИИЭИ UNEC Фархад Микаилов.
Ректор довел до внимания, что армянские оккупанты начали военную провокацию 27 сентября и война, длившаяся 44 дня, закончилась славной победой Азербайджанской армии. Говоря о том, что земли, находящиеся под оккупацией около 30 лет можно сказать, что полностью освобождены, ректор отметил, что сейчас одним из важнейших задач является оценка ущерба, нанесенного нашей стране в результате оккупации.  Было отмечено, что следует исследовать  и оценить ущерб, нанесенный  Азербайджану во время Первой Карабахской войны и Отечественной войны, а также в период конфликта, не только в экономической сфере, но и в экологической и социальной, а также ущерб человеческой жизни и здоровью. Ректор подчеркнул важность учета упущенных возможностей в результате оккупации, учитывая социально-психологические потери.
Затем доцент Фархад Микаилов раскрыл основы методологии оценки и математические модели ущерба,  нанесенного Азербайджану в результате оккупации. Он отметил, что во время исследования он изучал ущерб в результате оккупации в материальном, моральном и психологическом направлении, и при оценке был учтен международный опыт.
Профессор университета Ататюрк Керем Карабулут рассказал о первичном исследовании, дал информацию о возможных  потерях и важных моментах, на которые нужно обратить внимание. По его расчетам, общий ущерб, нанесенный Азербайджану Арменией составляет 1 триллион 150 миллиардов долларов. Он подчеркнул, что выплата компенсации может производиться в соответствии с международной практикой. Обратив внимание на подземные и надземные богатства Карабаха, профессор отметил, что эта территории в экономике страны имеет важное значение.
Депутат Махир Аббасзаде подчеркнул актуальность темы, обратил внимание на подходы в международной практике в оценке ущерба.  Он отметил, что экономические, экологические, социальные преступления, совершенные  Арменией, это преступления не только против Азербайджана, но и против всего человечества.
Заведующий отделом Министерства экономики Гусейн Гусейнов выступил с презентацией по поводу социально-экономического ущерба, понесенного Азербайджаном в результате армянской оккупации.  Он обратил внимание, что было уничтожено более 600 промышленного и сельского хозяйства, более 700 учреждений здравоохранения, а также образцы национально-культурного наследия, мечети и лесные массивы.