525-ci qəzet: UNEC-də növbəti “Açıq qapı” günü
“Açıq qapı” da UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov “525-ci qəzet”in baş redaktoru, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Rəşad Məcid və tanınmış hüquqşünas, “Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun prezidenti Əliməmməd Nuriyevlə birgə tələbə və valideynləri qəbul edərək, onların müraciətlərini dinləyib.
Müraciətlər əsasən qış imtahan sessiyası ilə bağlı olub. Tələbələr sərbəst şəkildə, çəkinmədən imtahan sessiyasında üzləşdikləri çətinliklər barədə rektora məlumat veriblər. Müraciətləri diqqətlə dinləyən rektor tələbələrə cavab olaraq məsələlərin araşdırılacağını və nəticə haqqda onlara məlumat veriləcəyini bildirib. Ə.Muradov vurğulayıb ki, hər bir tələbənin müraciəti ayrı-ayrılıqda obyektiv araşdırılır. Tələbənin haqlı olduğu təsdiqləndiyi təqdirdə məsələ onun xeyrinə həll olunur.
Tələbələrin yaradılan bu şəraitə, problemlərinin həllində göstərdiyi köməkliyə görə Ədalət Muradova öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
Ə.Muradov qeyd edib ki, tələbə haqlı olduğu zaman onu dəstəkləməyə hazırdır: “Əgər tələbə haqlıdırsa onun yanındayam. Mən tələbələrimi öz övladlarım kimi sevirəm”.
Sonra rektor tərəfindən bəzi müraciətlərin yerindəcə araşdırılaraq, vaxtında və təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi məqsədilə struktur bölmələrə tapşırıqlar verilib.
“525-ci qəzet”in baş redaktoru Rəşad Məcid deyib ki, “Açıq qapı” da tələbələrə öz problemlərini çəkinmədən danışmaq, haqlarını tələb etmək üçün şərait yaradılır: “Mən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin tələbələrini belə təsəvvür etmirdim. Bu gün tələbələr artıq öz problemlərini deyə bilirlər və haqlarını tələb edirlər. Ən maraqlısı odur ki, tələbə kənar şəxs olmadan öz sözünü deyir. Bu, yaradılan şərait, yeni mühitlə bağlıdır. Çünki tələbə inanır ki, onu eşidəcəklər və onun müraciəti obyektiv həllini tapacaq. Bu hal məni çox sevindirdi”.
“Konstitusiya” Araşdırmalar Fondunun prezidenti Əliməmməd Nuriyev isə bildirib ki, “Açıq qapı” da tələbələr cəsarətlə problemlərindən söz açırlar: “Bu gün biz “Açıq qapı” da daxil olan müraciətləri dinlədik və çox maraqlı araşdırmamız oldu. Artıq tələbə sözünü cəsarətlə, açıq şəkildə deyir, haqqını müdafiə etməyi bacarır. Tələbə indi birincilik uğrunda mübarizə aparır, qiymətlərinin yüksəldilməsi, savadının, bacarığının daha da artırılması ilə bağlı müraciətlər edir. Hiss edirəm ki, UNEC-də dünyagörüş də dəyişib. Universitetdə vətəndaşı diqqətlə dinləməyin, məsələyə ətraflı yanaşmanın şahidi olduq. UNEC təhsildə yeni tendensiyanın başlanğıcını qoyur. Düşünürəm ki, gördüklərimiz tədrisin keyfiyyətinə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərən amil olacaq”.
Qeyd edək ki, sessiya dövründə tələbələrin biliyinin obyektiv qiymətləndirilməsi və şəffaflığın təmin edilməsi məqsədilə UNEC-də bir sıra yeniliklər tədbiq edilib. Bu il ilk dəfə olaraq rektor “Açıq qapı”-da tələbə, valideyn və digər vətəndaşların müraciətlərini QHT, KİV, ictimaiyyət nümayəndələri ilə birgə dinləyir. UNEC-də “Açıq qapı” günləri imtahan sessiyasının sonuna kimi davam edəcək. Görüşlər hər həftənin şənbə günü saat 10:00-12:00-da keçirilir. Yanvarın 21 və 28-də keçiriləcək növbəti “Açıq qapı”da da QHT, ictimaiyyət nümayəndəsi və jurnalistin iştirakı tam sərbəstdir.
UNEC-də tətbiq edilən yeniliklərdən biri də “Qaynar xətt” (146-1-3) xidmətinin QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələrinə həvalə edilməsidir. Xidmətə daxil olan bütün müraciətlər QHT, KİV və ictimaiyyət nümayəndələri tərəfindən dinlənilir, araşdırılır.
Tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunması, imtahan prosesində ictimaiyyətin və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının vacibliyini əsas tutaraq bu il jurnalistlər “nəzarətçi” qismində imtahanlara cəlb olunub. İmtahan sessiyası ictimaiyyətə açıq keçirildiyindən jurnalistlər sərbəst şəkildə imtahanları izləyə bilərlər. Bu da UNEC-də imtahanların şəffaf və düzgün keçirilməsində xəbər verir.
Sessiya dövründə ilk dəfə olaraq QHT nümayəndələri tələbələr arasında sessiya ilə bağlı anonim sorğu keçirəcəklər.
Sorğunun nəticələri imtahanların təşkili və tələbə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı real vəziyyəti ortaya çıxaracaq. Qarşıya çıxan problemlərin həlli üçün müvafiq addımlar atılacaq.

525-я газета: В UNEC очередной «День открытых дверей»
14 января в Азербайджанском государственном экономическом университете  (UNEC) состоялся очередной «День открытых дверей»
В «День открытых дверей» ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов вместе с журналистом, главным редактором  «525-й газеты», секретарем Союза писателей Азербайджана, членом правления Совета прессы Рашадом Меджидом, и известным юристом, президентом Фонда исследований «Конституция» Алимамедом Нуриевым принял и выслушал обращения студентов и родителей.
Обращения в основном были связаны с зимней экзаменационной сессией. Студенты совершенно свободно, не стесняясь информировали ректора о проблемах, с которыми столкнулись на экзаменационной сессии. Внимательно выслушав  каждого студента, ректор отметил, что обращения будут рассмотрены и студентам дадут знать о результатах. Ректор .А.Мурадов подчеркнул, что объективно рассматривается обращение каждого студента. В случае если подтвердится правота студента, вопрос будет решен в его пользу.
Студенты выразили признательность ректору Адалату Мурадову за предоставленные им условия, оказанную помощь в решении проблем.
А.Мурадов отметил, что в случае правоты студента он готов поддержать  его: «Если студент прав я рядом с ним. Я люблю студентов как своих детей».
Затем ректор,  рассмотрев некоторые обращения на месте с целью своевременного и безотложного принятия мер, дал поручения структурным подразделениям.
Главный редактор “525-й газеты” Рашад Меджид отметил, что в «День открытых дверей» студентам созданы условия для объяснения  проблем, защиты своих прав: «Я не представлял студентов Экономического университета такими. Сегодня уже студенты спокойно могут говорить о своих проблемах и требовать  права. Это связано с созданными условиями, новой обстановкой. Потому что студент верит, что его обращение будет выслушано и объективно решено».
Президент Фонда исследований «Конституция» Алимамед Нуриев отметил, что студенты смело говорят о своих проблемах: «Сегодня мы  выслушали поступившие обращения и сделали очень интересные выводы. Студент смело и открыто говорит свое слово, может защищать свои права.  Сегодня студент борется за первенство, и в связи улучшением своих оценок и повышением знаний и способностей обращается с вопросами.  Чувствую, что в UNEC изменилось мировоззрение. Мы стали свидетелями того, как в университете внимательно выслушивают гражданина, подробно решают его проблемы.  UNEC ставит начало новой тенденции в образовании. Считаю, что увиденное нами станет фактором, в значительной степени влияющим на качество  обучения».
Следует отметить, что в течение сессии  в целях объективной оценки  знаний студентов и обеспечения прозрачности в UNEC применен ряд новшеств. Впервые в этом году на «Дне открытых дверей» ректор выслушивает студентов, родителей и других граждан с участием представителей НПО, СМИ и общественности. В  UNEC «Дни открытых дверей» будут продолжаться до конца экзаменационной сессии.  Встречи будут проводиться каждую субботу с 10:00 до 12:00 часов.  Очередной «День открытых дверей» состоится 21 и 28 января, участие представителей НПО, общественности свободное.
Одним из новшеств, применяемых в UNEC является и то, что служба «Горячая линия» (146-1-3)  предоставлена представителям НПО, СМИ и общественности. Все обращения, поступившие на службу, выслушиваются и рассматриваются представителями НПО, СМИ и общественности.
Принимая за основу обеспечение объективности в оценке знаний студентов, сохранение прозрачности, важность участия в процессе экзаменов представителей общественности,  в этом году журналисты привлечены к экзаменам  в качестве координаторов. Ввиду того, что экзаменационная сессия проводится открыто для общественности, журналисты спокойно могут наблюдать за процессом экзаменов, что говорит о прозрачности и объективности проведенных в UNEC экзаменов.
Впервые в течение сессии представители НПО среди студентов проведут анонимный опрос.
Результаты опроса представят реальную картину об организации экзаменов и оценки знаний студентов. Для решения возникших проблем будут предприняты соответствующие шаги.