UNEC-də qış imtahan sessiyası ilə bağlı sonuncu “Açıq qapı” günü keçirilib
UNEC-də 2019/2020-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası ilə bağlı sonuncu – 4-cü “Açıq qapı” günü keçirilib. Rektor, professor Ədalət Muradov bu dəfə də İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri ilə birgə müraciətləri dinləyib.
Qəbulda İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərindən BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin dekanı, professor Hikmət Əlizadə,  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının üzvü, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov və “525-ci qəzet”in  əməkdaşı Sevinc Qarayeva, həmçinin universitetin aidiyyatı struktur bölmələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
“Açıq qapı”da rektora müxtəlif məsələlərlə bağlı müraciətlər ünvanlanıb. İki nəfər UNEC-də işləmək istədiyini bildirib. Rektor Ədalət Muradov bu müraciətlərə çox isti yanaşıb. Hətta onlardan birinə elə növbəti semestrdən UNEC-in Zaqatala filialında, Türk dünyası iqtisad fakültəsində ixtisasına uyğun fənn tədris etməyi təklif edib.
Təhsil haqqı borcunun ödənilməsinə görə möhlət istəyən tələbənin müracəti də müsbət həllini tapıb. Rektor bildirib ki, ümumiyyətlə, bu məsələ ilə bağlı UNEC-də fakültə dekanlarına tam səlahiyyət verilib. Yəni, dekanlar maddi baxımdan sıxıntı yaşayan tələbələrin təhsil haqlarını hissə-hissə ödəmələrinə icazə barədə qərar verə bilirlər.
Xəstəliyi ilə bağlı dərslərə gələ bilməyən və qaib limitini aşdığına görə imtahana buraxılmayan qiyabi 5-ci kurs tələbəsinin güzəşt istəyinə də rektor tərəfindən müsbət cavab verilib.
Qəbulda imtahan sessiyası, daha doğrusu tələbənin biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı yalnız bir şikayət olub. Rektor Ədalət Muradov həmin müraciətin apelyasiya komissiyası tərəfindən obyektiv və qaydalara uyğun araşdırılmasını tapşırıb və müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərlərinə göstəriş verib ki, buna ciddi nəzarət etsinlər.
Bu “Açıq qapı” günündə də imtahan prosesi ilə bağlı, demək olar ki, şikayətlərin olmaması İctimai Nəzarət Şurası üzvləri tərəfindən müsbət qiymətləndirilib. Şuranın üzvü, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov deyib ki, “Açıq qapı”da imtahanlar, tədris prosesi, müəllimlərlə bağlı şikayətlərin artıq olmaması son illər UNEC-də davamlı görülən işlərin, həyata keçirilən islahatların nəticəsidir. “Müraciətlərdən əsas görünən odur ki, gənc, yüksək təhsilli, savadlı kadrlar UNEC-də işləməyə can atırlar. Bu isə universitetdə yaradılmış sağlam mühitə görədir”, – deyə Sahib Məmmədov əlavə edib.
Qeyd edək ki, UNEC-də  2019/2020-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası əyani təhsil alanlar üçün yanvarın 31-də bitib. Növbəti həftə qiyabi təhsil alanların imtahanları başlayacaq.

В UNEC в связи с зимней экзаменационной сессией проведен последний «День открытых дверей»
В UNEC в связи с зимней экзаменационной сессией 2019/2020 учебного года проведен последний — 4 «День открытых дверей». Ректор, профессор Адалат Мурадов в очередной раз выслушал обращения вместе с членами Совета общественного контроля.
В приеме приняли участие член Совета общественного контроля декан факультета Социальных наук и психологии БГУ, профессор Хикмет Ализаде, член Совета государственной поддержки негосударственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики, председатель Исполнительного комитета  Лиги защиты трудовых прав граждан Сахиб Мамедов и сотрудник «525-й газеты» Севиндж Гараева, а также руководители соответствующих структурных подразделений университета.
В «День открытых дверей» ректору были адресованы обращения по различным вопросам. Два человека изъявили желание работать в UNEC. Ректор Адалат Мурадов откликнулся на эти обращения  положительно. Даже одному из них ректор предложил со следующего семестра преподавать в Закатальском филиале UNEC, на факультете Экономики тюркского мира соответственно своей специальности.
Также нашли положительное решение обращения студентов, которые попросили отсрочку в связи с оплатой обучения.  Ректор отметил, что в связи с этим вопросом в UNEC деканам факультета предоставлены все полномочия. То есть, студентам, испытывающим материальное затруднение, деканы могу дать разрешение на оплату по частям.
Ректор дал положительный ответ на обращение студента 5 курса заочного обучения, не допущенного на экзамен по причине превышения лимита из-за пропуска занятий  по болезни.
На приеме в связи с сессией, точнее оценкой знаний студента поступило всего одно обращение. Ректор Адалат Мурадов дал поручение в связи с объективным и соответственно правилам рассмотрением апелляционной комиссией данного обращения и дал указание соответствующим структурным подразделениям по поводу его серьезного контроля.
В очередной раз в «День открытых дверей» можно сказать, что не было жалоб по поводу экзаменационного процесса, что получило положительную оценку со стороны членов Совета общественного контроля.  Член совета, председатель Исполнительного комитета Лиги защиты трудовых прав граждан Сахиб Мамедов отметил, что отсутствие на «Дне открытых дверей» жалоб по поводу экзаменов, учебного процесса, жалоб на преподавателей является результатом непрерывной работы и  реформ, осуществляемых  в UNEC в последние годы.   «Главное в обращениях, стремление молодых, образованных, грамотных кадров работать в UNEC. А это связано с созданной в университете здоровой обстановкой»,- добавил Сахиб Мамедов.
Следует отметить, что в UNEC зимняя экзаменационная сессия  2019/2020 учебного года для студентов, получающих очное образование,  завершилась 31 января. Со следующей недели начнутся экзамены для лиц, получающих заочное образование.