UNEC-də qış imtahan sessiyası ilə bağlı sonuncu “Açıq qapı” günü keçirilib
UNEC-də 2019/2020-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası ilə bağlı sonuncu – 4-cü “Açıq qapı” günü keçirilib. Rektor, professor Ədalət Muradov bu dəfə də İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri ilə birgə müraciətləri dinləyib.
Qəbulda İctimai Nəzarət Şurasının üzvlərindən BDU-nun Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin dekanı, professor Hikmət Əlizadə,  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının üzvü, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov və “525-ci qəzet”in  əməkdaşı Sevinc Qarayeva, həmçinin universitetin aidiyyatı struktur bölmələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
“Açıq qapı”da rektora müxtəlif məsələlərlə bağlı müraciətlər ünvanlanıb. İki nəfər UNEC-də işləmək istədiyini bildirib. Rektor Ədalət Muradov bu müraciətlərə çox isti yanaşıb. Hətta onlardan birinə elə növbəti semestrdən UNEC-in Zaqatala filialında, Türk dünyası iqtisad fakültəsində ixtisasına uyğun fənn tədris etməyi təklif edib.
Təhsil haqqı borcunun ödənilməsinə görə möhlət istəyən tələbənin müracəti də müsbət həllini tapıb. Rektor bildirib ki, ümumiyyətlə, bu məsələ ilə bağlı UNEC-də fakültə dekanlarına tam səlahiyyət verilib. Yəni, dekanlar maddi baxımdan sıxıntı yaşayan tələbələrin təhsil haqlarını hissə-hissə ödəmələrinə icazə barədə qərar verə bilirlər.
Xəstəliyi ilə bağlı dərslərə gələ bilməyən və qaib limitini aşdığına görə imtahana buraxılmayan qiyabi 5-ci kurs tələbəsinin güzəşt istəyinə də rektor tərəfindən müsbət cavab verilib.
Qəbulda imtahan sessiyası, daha doğrusu tələbənin biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı yalnız bir şikayət olub. Rektor Ədalət Muradov həmin müraciətin apelyasiya komissiyası tərəfindən obyektiv və qaydalara uyğun araşdırılmasını tapşırıb və müvafiq struktur bölmələrinin rəhbərlərinə göstəriş verib ki, buna ciddi nəzarət etsinlər.
Bu “Açıq qapı” günündə də imtahan prosesi ilə bağlı, demək olar ki, şikayətlərin olmaması İctimai Nəzarət Şurası üzvləri tərəfindən müsbət qiymətləndirilib. Şuranın üzvü, Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov deyib ki, “Açıq qapı”da imtahanlar, tədris prosesi, müəllimlərlə bağlı şikayətlərin artıq olmaması son illər UNEC-də davamlı görülən işlərin, həyata keçirilən islahatların nəticəsidir. “Müraciətlərdən əsas görünən odur ki, gənc, yüksək təhsilli, savadlı kadrlar UNEC-də işləməyə can atırlar. Bu isə universitetdə yaradılmış sağlam mühitə görədir”, – deyə Sahib Məmmədov əlavə edib.
Qeyd edək ki, UNEC-də  2019/2020-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyası əyani təhsil alanlar üçün yanvarın 31-də bitib. Növbəti həftə qiyabi təhsil alanların imtahanları başlayacaq.

The last “Open Door Day” related to the winter exam session has been held at UNEC
UNEC held the last “Open Door Day” on the winter exam session of the 2019/2020 academic year. Rector, Professor Adalat Muradov listened to appeals with members of the Public Supervisory Board again.
Among the members of the Public Supervisory Board, Professor Hikmet Alizade, Dean of the Faculty of Social Sciences and Psychology of BSU, member of the Council of State Support to NGOs under the President of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Executive Committee of Citizens’ Labor Rights Protection League Sahib Mammadov, and Sevinj Garayeva, as well as the heads of the relevant departments of the university have attended the reception.
Appeals on various issues were addressed to the rector on the “Open day”. Two people said they wanted to work at UNEC. Rector Adalat Muradov reacted very warmly to these appeals. He even offered one of them the following semester to teach a subject on his major at the faculty of Turkish World Economy at UNEC’s Zagatala branch of   UNEC.
The appeal of a student who wanted to postpone the payment of his tuition fee has been resolved positively. The rector said that, in general, deans of the faculties were given full authority at UNEC in this regard. In other words, the deans could decide whether to allow students with financial hardship to pay their tuition in installments.
The rector also gave a positive answer to a request for a concession from a 5th-year student who were not allowed to take part at an exam for exceeding limit of absence  mark and were not be able to attend classes due to illness.
There was only one complaint regarding the exam session, or rather the assessment of the student’s knowledge. Rector Adalat  Muradov instructed the appeals commission to examine the appeal objectively and in accordance with the rules and instructed the heads of the relevant departments to take strict control of the appeal.
Almost having   no complaints about the exam process were positively assessed by the members of the Supervisory Board were positively assessed on this Open Door Day. The member of the board, chairman of the Executive Committee of Citizens’ Labor Rights Protection League Sahib Mammadov said that no more complaints about lecturers, teaching process, exams on “Open Day” are the results of the ongoing work and reforms at UNEC in recent years. “The main thing from the appeals is that young, highly educated, knowledgeable people are eager to work at UNEC. This is due to the healthy environment at the university”, Sahib Mammadov added.
It should be noted that the winter exam session for the 2019/2020 academic year at UNEC ends on January 31 for students for full-time education. Examinations will start next week for students getting correspondent education.