UNEC-də “Respublika İnnovasiya Müsabiqəsi”nin təqdimatı
Noyabrın 8-də UNEC-də Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi ilə BMT-nin Azərbaycan nümayəndəliyinin birgə keçirdiyi “Respublika İnnovasiya Müsabiqəsi”nin təqdimatı olub.
UNEC-in Elm və İnnovasiyalar Mərkəzinin direktoru, professor Sakit Yaqubov Azərbaycanın BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Sammitində 2016-2030-cu illər üçün təsdiqlənən 17 dayanıqlı inkişaf məqsədi və 169 hədəfi özündə birləşdirən yeni qlobal Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) qoşulduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, qarşıya qoyulan məqsəd dayanıqlı inkişafın iqtisadi, sosial və ekoloji aspektlərini əhatə etməklə, Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinə əsaslanır və növbəti inkişaf istiqamətlərini müəyyənləşdirir. S.Yaqubov bu istiqamətdə UNEC-də həyata keçirilən kompleks tədbirlərdən danışaraq, görülən işlərin iqtisad elminin və təhsilin inkişafına, beynəlxalq aləmdə ölkəmizi layiqli təmsil edə biləcək elmi mərkəzin yaradılmasına istiqamətləndiyini qeyd edib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin Dayanıqlı İnkişaf şöbəsinin müdiri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov BMT-nin 2030-cu ilədək Dayanıqlı inkişaf üzrə gündəliyinin məqsədlərini təşviq etmək, eyni zamanda “Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış İnkişaf konsepsiyası”nın və “Kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin icrasına dəstək olmaq üçün innovasiya müsabiqəsinin elan olunduğunu bildirib. H.Hüseynov müsabiqənin tələbə və təqdiqatçılar üçün təşkil edildiyini bildirərək, ilk görüşün UNEC-də keçirilməsinin təsadüfi olmadığını diqqətə çatdırıb. O, ölkənin iqtisadi elmi potensialının əsasən UNEC-də cəmləndiyini və bu ali təhsil ocağının Azərbaycan iqtisadiyyatının formalaşmasında çox böyük rola malik olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin Elektron xidmətlərin inkişafı və sosial innovasiyalar şöbəsinin müdiri Ceyhun Salmanov dünyada baş verən müasir inkişaf meyilləri, iqtisadiyyatın davamlı inkişafının təmin edilməsi, rəqabətqabiliyyətliliyinin və ixrac potensialının artırılması, ətraf mühitin mühafizəsinin gücləndirilməsi baxımından innovasiyaların mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Dayanıqlı inkişafın təmin olunması məqsədilə qəbul edilən strateji sənədlərin mühüm hədəflərindən birinin də məhz innovasiyaların təşviqi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibliyinin sosial-iqtisadi məsələləri üzrə eksperti Elnur İbrahimov Respublika İnnovasiya Müsabiqəsinin məqsədi və əhəmiyyəti barədə təqdimatla çıxış edib. O, müsabiqənin iqtisadi, sosial, ekoloji sahələr üzrə aparıldığı qeyd edərək, qəbul şərtləri və tələblər barədə UNEC tələbələrinə ətraflı məlumat verib.

Директор Центра науки и инноваций UNEC, профессор Сакит Ягубов довел до внимания, что Азербайджан присоединился к Целям устойчивого развития (ЦУР), включающим 17 целей и 169 задач по устойчивому развитию, утвержденным на Саммите устойчивого развития ООН на период 2016-2030 годы. Он отметил, что поставленная цель охватывая экономические, социальные и экологические аспекты устойчивого развития, обоснуется Целями развития тысячелетия и определяет очередные направления развития. Говоря о комплексе мероприятий, осуществленных в этом направлении в UNEC, С,Ягубов отметил, что проделанные работы были направлены на развитие экономической науки и образования, создание научного центра, способного по достоинству представить нашу страну на международной арене.
Руководитель секретариата национального координационного совета по устойчивому развитию Гусейн Гусейнов для стимулирования целей повестки дня ООН по Устойчивому развитию до 2030 года, а также поддержки концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и исполнения «Стратегической дорожной карты относительно производства потребительских товаров на уровне малого и среднего предпринимательства», объявил об инновационном конкурсе. Г.Гусейнов отметил об организации конкурса для студентов и исследователей, не случайностью первой встречи в UNEC. Он отметил, что экономический научный потенциал страны сосредоточен в основном в UNEC , который играет большую роль в формировании экономики Азербайджана.
Начальник отдела Развития электронных услуг и социальных инноваций Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Джейхун Салманов отметил о важном значении инноваций с точки зрения обеспечения устойчивого развития экономики, повышения конкурентоспособности и экспортного потенциала, усиления охраны окружающей среды. Он довел до внимания, что одной из важных целей стратегических документов, принятых в целях обеспечения устойчивого развития, является стимулирование инноваций.
На мероприятии эксперт по социально-экономическим вопросам Национального координационного совета по устойчивому развитию Эльнур Ибрагимов выступил с презентацией по цели и значении Республиканского инновационного конкурса. Подчеркнув, что конкурс проводится в экономической, социальной, экологической сферах, дал студентам UNEC информацию об условиях и требованиях приема.