İqtisadi elmi tədqiqatlar sahəsində dünyanın ən nüfuzlu mərkəzlərindən biri UNEC-lə əməkdaşlıqda maraqlıdır
17 DEKABR 2019 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Sahibkarlığın inkişafında vergi siyasəti: beynəlxalq təcrübə və Azərbaycan nümunəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdən öncə seminarda əsas məruzəçi olan Rusiyanın Y.T.Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutunun aparıcı elmi işçisi İlya Sokolov UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüb. Görüşdə hər iki elm müəssisəsi arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Birgə elmi tədqiqatların aparılması, layihələrin həyata keçirilməsi, konfransların təşkili istiqamətində fikir mübadiləsi aparılaraq, əməkdaşlıq memorandumunun imzalanmasına dair razılıq əldə olunub.
Sonra UNEC-in professor-müəllim heyətinin, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmilərinin, dövlət qurumlarının rəhbərlərinin, biznes nümayəndələri və elm adamlarının iştirakı ilə dəyirmi masa işinə başlayıb.
UNEC-in Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə olunması departamentinin direktoru, Professor Zahid Məmmədov əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığının ali təhsil müəssisələri qarşısında duran vacib məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib. O, müvafiq istiqamətdə elm-təhsil-biznes vəhdətinin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayaraq, UNEC-də elmin və iqtisadiyyatın müxtəlif istiqamətləri üzrə elmi tədqiqat mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
Y.T.Qaydar adına İqtisadi Siyasət İnstitutunun aparıcı elmi işçisi İlya Sokolov seminarda geniş məruzə ilə çıxış edib. O, alkoqollu içkilərin satışı ilə bağlı tətbiq olunan vergi siyasəti, kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə, dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlıqda beynəlxalq təcrübədən danışıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin Vergi siyasəti Baş İdarəsinin rəisi Samirə Musayeva isə  çıxışında ölkədə vergilər sahəsində həyata keçirilən islahatlardan danışıb. Mikro və makro sahibkarlığın inkişafında vergilərlə bağlı tətbiq olunan stimullaşdırıcı tədbirlər, KOS subyektlərinə dövlət dəstəyi, onların klasterləşdirilməsi barədə ətraflı məlumat verib. Nazirlik rəsmisi kölgə iqtisadiyyatı ilə mübarizə məqsədilə vergi siyasətində konkret istiqamətlərin müəyyən edildiyini bildirib, həyata keçirilən islahatların, həm də sahibkarların inzibatçılıq yükünün azaldılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Auditorlar Palatasının sədri prof. Vahid Novruzov, Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti prof. Məmməd Musayev, Bakı Tekstil Fabrikinin direktoru, Qadın Sahibkarlar Assosiasiyasının sədri Səkinə Babayeva elmi seminarın böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib, maraqlı təkliflərlə çıxış ediblər.
Tədbirdə “Carlsberg Azerbaijan” şirkətinin baş direktoru Vyaçeslav Malçev təqdimatla çıxış edərək, təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb. Həmçinin Azərbaycan hökumətinin iqtisadi əməkdaşlıq sahəsində atdığı addımları yüksək qiymətləndirərək, dövlət və özəl sektorlar arasında səmərəli əlaqələrin qurulduğunu bildirib.
Elmi seminar müzakirələrlə davam edib. Dövlət orqanlarının yeni məcəllələrinin hazırlanmasında elmi müəssisələrin yaxından iştirakının vacibliyi, vergi hüquqpozmalarında beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, startap layihələrinə güzəştli vergilərin tətbiqi və digər təkliflər səsləndirilib.

One of the world’s most influential centers in economic scientific research is interested in cooperation with UNEC
17 DECEMBER 2019 | VIEWS:
A scientific seminar on “Tax policy in the development of entrepreneurship: international experience and the example of Azerbaijan” has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC)
Before the event, Ilyas Sokolov, a leading research officer   at the Russian Institute of Economic Policy named after Y.T.Gaidar, met with the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov. The sides discussed opportunities for cooperation between the two scientific institutions. The sides exchanged views on joint research, implementation of projects, and organization of conferences, agreed to sign a memorandum of cooperation.
Then a round table was held with the participation of   the academic staff of UNEC, officials of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, heads of government agencies, business representatives and scientists.
Zakhid Mammadov,   director of the UNEC department for Organization and Management of Scientific Activities   noted that the training of personnel that meets the requirements of the labor market   is   one of the most important issues facing higher education institutions. He emphasized the importance of the scientific-educational-business unity in the relevant field, noting that   scientific research centers in various fields of science and economy operate at UNEC.
Ilya Sokolov, a leading research officer   of   the Institute of Economic Policy named after T.Y.Qaidar made a wide report. He spoke about the tax policy on the sale of alcohol beverages, the struggle   against the shadow economy, and international experience in cooperation between the public and private sectors.
Samira Musayeva, chief of the Tax Policy department of the Ministry of Economy, spoke about the tax reforms in the country. She provided detailed information on tax incentives in the development of micro and macro business, state support for SMEs, their clustering. The ministry official said that specific areas of tax policy have been identified to struggle against the shadow economy and emphasized   that the ongoing reforms also serve as the reduction of administrative burden on entrepreneurs.
Chairman of the Chamber of Auditors prof. Vakhid Novruzov, President of the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) prof. Mammad Musayev, director of the Baku Textile Factory, chairman of the Association of Women Entrepreneurs Sakina Babayeva said that the seminar was of great importance and made interesting proposals.
At the event, General Director of Carlsberg Azerbaijan Vyacheslav Maltsev delivered   speech with a presentation about the activities of the company he represents. He also highly appreciated the steps taken by the Government of Azerbaijan in economic cooperation and said that effective relations had been established between the public and private sectors.
The event continued with discussions. The importance of close involvement of scientific institutions in the development of new codes of state bodies,  study of international experience in tax offenses, application of discounted taxes on startup projects and  other suggestions were sounded.