UNEC-də Ulu Öndərin neft strategiyasına həsr olunan tədbir keçirilib
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə UNEC-də təşkil olunan növbəti görüş Ələt Azad İqtisadi Zonasının Səlahiyyətli Qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərovla keçirilib.
UNEC kollektivi ilə görüşdə Valeh Ələsgərov ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə apardığı uğurlu neft siyasəti barədə önəmli məqamları açıqlayıb. O, “Əsrin müqaviləsi”nin ərsəyə gəlməsi, Neft Fondunun yaradılması, neftin hasil edilməsi və dünya bazarına ixracı siyasəti, neftdən əldə olunan gəlirlərin istifadəsi, eləcə də ölkəmizin güclü dövlət kimi formalaşmasının təminatı olan bu mühüm layihənin işlənməsi və idarəedilməsində Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən söz açıb. “Əsrin müqaviləsi”nin ölkə üçün həm siyasi, həm də iqtisadi əhəmiyyət daşıdığını bildirən V.Ələsgərov bu layihənin reallaşdırılmasında ən mühüm faktorun məhz Heydər Əliyev şəxsiyyəti, fenomeni olduğunu deyib. V.Ələsgərov Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Heydər Əliyevin ölkəyə qayıtması ilə başladığını, bu dahi şəxsiyyətin atdığı hər bir addımın Azərbaycanın suverenliyinin təmin edilməsinə yönəldiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov maraqlı və dəyərli çıxışına görə Valeh Ələsgərova təşəkkürünü bildirərək, ulu öndərin 100 illiyi münasibətilə təşkil olunan görüşlərin ümummilli liderin zəngin irsinin öyrənilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb.

В UNEC состоялось мероприятие, посвященное нефтяной стратегии Великого вождя
Очередная встреча, организованная в UNEC по случаю 100-летия со дня рождения Великого вождя Гейдара Алиева, состоялась с председателем правления Уполномоченной структуры Алятской свободной экономической зоны Валехом Алескеровым.
На встрече с коллективом UNEC Валех Алескеров разъяснил важные моменты успешной нефтяной политики великого вождя Гейдара Алиева в нашей стране. Он рассказал о беспрецедентных заслугах Гейдара Алиева в создании «Контракта века», создании Нефтяного фонда, политике добычи и экспорта нефти на мировой рынок, использовании нефтяных доходов, а также развитии и управлении этим важным проектом, гарантирующим становление нашей страны как сильного государства. Отметив, что «Контракт века» имеет как политическое, так и экономическое значение для страны, В.Алескеров подчеркнул, что важнейшим фактором реализации этого проекта является личность и феномен Гейдара Алиева. В.Алескеров отметил, что экономическое развитие Азербайджана началось с возвращения Гейдара Алиева в страну, и что каждый шаг, предпринятый этим гением, был направлен на обеспечение суверенитета Азербайджана.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов выразил благодарность Валеху Алескерову за интересное выступление и подчеркнул, что встречи, организованные по случаю 100-летия великого вождя, играют важную роль в изучении богатого наследия общенационального лидера.