UNEC-də Ulu Öndərin neft strategiyasına həsr olunan tədbir keçirilib
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə UNEC-də təşkil olunan növbəti görüş Ələt Azad İqtisadi Zonasının Səlahiyyətli Qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərovla keçirilib.
UNEC kollektivi ilə görüşdə Valeh Ələsgərov ulu öndər Heydər Əliyevin ölkəmizdə apardığı uğurlu neft siyasəti barədə önəmli məqamları açıqlayıb. O, “Əsrin müqaviləsi”nin ərsəyə gəlməsi, Neft Fondunun yaradılması, neftin hasil edilməsi və dünya bazarına ixracı siyasəti, neftdən əldə olunan gəlirlərin istifadəsi, eləcə də ölkəmizin güclü dövlət kimi formalaşmasının təminatı olan bu mühüm layihənin işlənməsi və idarəedilməsində Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən söz açıb. “Əsrin müqaviləsi”nin ölkə üçün həm siyasi, həm də iqtisadi əhəmiyyət daşıdığını bildirən V.Ələsgərov bu layihənin reallaşdırılmasında ən mühüm faktorun məhz Heydər Əliyev şəxsiyyəti, fenomeni olduğunu deyib. V.Ələsgərov Azərbaycanın iqtisadi inkişafının Heydər Əliyevin ölkəyə qayıtması ilə başladığını, bu dahi şəxsiyyətin atdığı hər bir addımın Azərbaycanın suverenliyinin təmin edilməsinə yönəldiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov maraqlı və dəyərli çıxışına görə Valeh Ələsgərova təşəkkürünü bildirərək, ulu öndərin 100 illiyi münasibətilə təşkil olunan görüşlərin ümummilli liderin zəngin irsinin öyrənilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb.

An event dedicated to the Great Leader’s oil strategy is held at UNEC
On the occasion of the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev, the next meeting organized at UNEC has been held with the Chairman of the Board of the Alat Free Economic Zone Authority, Valeh Alasgarov.
In the meeting with the UNEC staff, Valeh Alasgarov explained the important points about the successful oil policy of the great leader Heydar Aliyev in our country. He spoke about Heydar Aliyev’s great services in the creation of the “Contract of the Century”, the creation of the Oil Fund, the policy of oil production and export to the world market, the use of oil revenues, as well as the development and management of this important project that guarantees the formation of our country as a strong state. Stating that the “Contract of the Century” has both political and economic significance for the country, V. Alasgarov said that the most important factor in the realization of this project is the personality and phenomenon of Heydar Aliyev. V. Alasgarov pointed out that the economic development of Azerbaijan began with the return of Heydar Aliyev to the country, and that every step taken by this genius was aimed at ensuring the sovereignty of Azerbaijan.
The rector of UNEC, Professor Adalat Muradov expressed his gratitude to Valeh Alasgarov for his interesting and valuable speech and emphasized that the meetings organized on the occasion of the 100th anniversary of the great leader played an important role in studying the rich heritage of the national leader.
The event, which the participants listened to with great interest, continued with answering questions.