UNEC-də valideynlər imtahanın gedişini izləyiblər
Yanvarın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) valideynlər qış imtahan sessiyasının gedişini müşahidə ediblər.
Valideynlərlər UNEC-in bütün tədris binalarında olublar. Övladlarının və digər tələbələrin imtahan prosesini yaxından izləyiblər. Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi və SABAH qruplarında yazılı imtahanları müşahidə edən valideynlər nəticələrin yoxlanılması prosesi ilə yaxından tanış olublar. Fakültə dekanları, müəllim və nəzarətçılər valideynlərin imtahanla bağlı suallarını cavablandırıblar.
Sonra UNEC tələbələrin yaxınları universitetin rektoru, professor Ədalət Muradovla görüşüblər. Ə.Muradov UNEC-də reallaşdırılan layihələrdən danışıb, hədəfləri açıqlayıb. Bildirib ki, məqsədimiz UNEC-i dünya səviyyəli universitetlər sırasına çıxarmaqdır. Tədrisin keyfiyyəti müəllimlərin keyfiyyətindən asılıdır, deyən rektor əlavə edib ki, bunun üçün universitetimizə xaricdə təhsil alan gənc müəllimləri cəlb etmişik. Həmçinin, bu günlərdə 100 müəllimimizə universitetin Quba kampusunda Fransanın Sarbonn universitetinin professoru təlim keçəcək. Bu təlimlər mütəmadi olaraq davam etdiriləcək.
Tədrisdə müəllim-tələbə münasibətini xüsusi vurğulayan rektor qeyd edib ki, müəllim tələbənin ən yaxın dostu olmalıdır. Ümumilikdə isə UNEC tələbələrinin akademik səviyyəsi universitetdə mühazirə keçən xarici müəllimlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Rektor yeni tədris ilində tələbələrin dərsə davamiyyətinin barmaq izi ilə yoxlanılacağını və bununla da onların dərsə gəlib-gəlməməsinə ayrılan vaxta qənaət ediləcəyini qeyd edib.
Valideynlərin məzunların işlə təmin olunması ilə bağlı sualını cavablandıran rektor istehsalat və ixtisas təcrübəsinin keyfiyyətli təşkili üçün təkliflər hazırlandığını bildirib: istəyirik ki, 5 həftəlik təcrübə müddətində tələbələrimizə əmək kitabçası açılsın.
Sonda rektor valideynləri universitetin ictimai həyatında aktiv iştirak etməyə çağırıb.
UNEC-də qış imtahan sessiyası fevralın 1-dək davam edəcək. Sessiya boyunca tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin edilməsi, şəffaflığın qorunması məqsədilə ictimaiyyət nümayəndələrinin müşahidəçi qismində iştirakı üçün bütün şərait yaradılıb. “Bilik şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməlidir” devizi altında keçirilən görüşlər təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun “İmtahan sessiyasının təşkili və keçirilməsi barədə” əmrinə əsasən həyata keçirilib. Görüşlərdə təhsil mütəxəssisləri, QHT nümayəndələri də qış imtahan sessiyasının gedişini izləyiblər. Jurnalistlər nəzarətçi qismində imtahanlarda iştirak ediblər.

В UNEC родители наблюдали за процессом проведения экзаменов
18 января в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) родители наблюдали за ходом зимней экзаменационной сессии
Родители побывали во всех учебных корпусах UNEC.  Они близко ознакомились с процессом экзаменов своих детей и других студентов. Родители, которые наблюдали за письменными экзаменами в Международной экономической школе и группах САБАХ, ознакомились с процессом проверки результатов письменных экзаменов. Деканы факультетов, преподаватели и координаторы в связи с экзаменами ответили на вопросы  родителей
Затем родители встретились с ректором UNEC, профессорм Адалятом Мурадовым. Ректор UNEC рассказал о проведенных реформах, о целях университета. Он отметил, что целью является поднять UNEC на уровень мировых университетов. Ректор подчеркнул, что качество обучения зависит от качества преподавателя, и добавил, что с этой целью в университет привлечены молодые преподаватели, получившие образование за рубежом. Также на днях в кампусе Кубе профессор  Сарбонского университета Франции для 100 преподавателей проведет тренинг. Эти тренинги периодически будут проводиться
Особо подчеркнув отношения между преподавателями и студентами в обучении, отметил, что преподаватель должен быть самым близким другом студента. А в целом, академический уровень студентов высоко оценивается преподавателями из за рубежа, проводящими лекции в университете. Ректор отметил, что с нового учебного года посещаемость студентами занятий будет проверяться по отпечатку, что даст возможность сэкономить время, отведенное на проверку посещаемости.
Ректор ответил на вопросы родителей в связи обеспечением работой выпускников и отметил, что разработал предложения для качественной организации производственной и специальной практики: в течение 5 недельной производственной практики студентам откроются трудовые книжки.
В конце ректор призвал родителей к активному участию в общественной жизни университета.
В UNEC зимняя экзаменационная сессия продлится до 1 февраля. С целью обеспечения объективной оценки знаний студентов и сохранения прозрачности в течение сессии созданы все условия для участия представителей общественности в качестве наблюдателей. Встречи под девизом «Знания должны оцениваться прозрачно и объективно» осуществляются в соответствии с приказом министра образования Микаиля Джаббарова «Об организации и проведении экзаменационной сессии». На встречи за процессом зимней экзаменационной сессии вели наблюдения эксперты образования, представители НПО. Журналисты в качестве наблюдателей присутствовали на экзаменах.