UNEC-də yeni departament yaradılır
UNEC Elmi Şuranın iclası gündəliyə salınan məsələlərin müzakirəsi ilə başlayıb. İlk məsələ tədris prosesinin tədris-metodiki vəsaitlərlə təmin edilməsinin vəziyyəti olub. Bu haqda UNEC-in Tədrisin Keyfiyyətinə Nəzarət şöbəsinin müdiri Sevda Sərdarova hesabat verib. Hesabatda ayrı-ayrı fakültələr və kafedralar üzrə tədris proqramları və metodik göstərişlərlə təminatın səviyyəsi rəqəm və faizlərlə təqdim edilib. Məlum olub ki, bakalavr üzrə, ümumilikdə 499 fəndən 351-i tədris proqramı və 105 metodik gostərişlə, magistraturada isə 151 fəndən 75-i tədris proqramları ilə təmin olunub. Tədris proqramları olmayan fənlər sillabuslarla tədris olunur. Hesabat geniş müzakirəyə səbəb olub. Baloniya sistemində tədris proqramlarına və metodik göstərişlərə ehtiyac varmı? Rektor, prof.  Ədalət Muradovun bu sualı ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Ədalət Muradov məsələnin müasir təhsil sisteminə uyğunlaşdırılması ilə bağlı aidiyyatı qurumlarla müəyyən müzakirələrin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb. Sevda Sərdarovanın  hesabatı ümumilikdə qənaətbəxş qiymətləndirilib və səsə qoyularaq qəbul edilib.
Gündəlikdə ikinci məsələ İqtisadiyyat fakültəsinin dekanının hesabatı olub. Dekan dosent Asiman Quliyev 2018/2019-cu tədris ilində fakültənin fəaliyyəti haqqında hesabatı təqdim edib. Hesabatda tədrisin keyfiyyəti, elmi fəaliyyət və tələbələrlə iş barədə məlumat verilib. Təqdimatdan məlum olub ki, əvvəlki tədris illəri ilə müqayisədə tələbələrin imtahan nəticələrində, dərsə davamiyyətlərində müsbət dinamika müşahidə olunur. Rektor bundan sonra fakültə dekanlarının hesabatlarının daha dolğun hazırlanması, bunun üçün standart bir formanın qəbul edilməsi ilə bağlı tapşırıq verib.
Sonra sabiq tələbə rektor Elmir Sadıqov bir illik fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış edib. Rektor Ədalət Muradov Elmir Sadıqovun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, ona səmərəli işinə görə Fəxri fərman təqdim edib.
Elmi Şurada cari məsələlər də müzakirə olunub. Beynəlxalq İqtisadi Əməkdaşlığın İnkişafı, UNEC Tədqiqat Mərkəzi, Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi, UNEC Türk Dünyası İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzi, UNEC Sığorta Məktəbi, UNEC Avropa İqtisadiyyatı Mərkəzi, UNEC İslam Maliyyə Mərkəzi, UNEC Kompozit Materiallar Elmi-Tədqiqat Mərkəzinin əsasnamələri Elmi Şuranın üzvləri tərəfindən təsdiqlənib. Elmi Şurada “Akademik məzuniyyətdən qayıdan və xaric olmuş təhsil alanların UNEC-ə bərpası Qaydaları”, “Yay semestrinin təşkil edilməsi ilə bağlı Qaydalar” və İqtisadiyyat fakültəsinin əsasnaməsi də səsləndirilib. Hər üç sənəd şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
İclasda, həmçinin UNEC-də idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədilə rektorun tabeliyində qeyri-ixtisas kafedralarından ibarət Ümumi fənlərin tədrisinin təşkili departamentinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib. Müəllim Təlim Mərkəzinin yaradılması barədə təklif də şura üzvlərinin səsverməsi ilə təsdiqlənib.

A new department is being established at UNEC
The meeting of the UNEC Scientific Council began with a discussion of issues on the agenda. The first issue was the situation of provision of the teaching process with teaching materials. This was reported by  Sevda Sardarova, the head of Quality Control of Teaching of UNEC. The report has presented the level of provision of different faculties and departments with educational programs and methodical instructions  with figures and persentages.  It was found that 351 out of 499 subjects were provided with currucula and 105 methodical instructions, and 75  of 151 subjects were  provided with curricula in the masters.   Subjects that do not have educational programs   are taught by syllabuses. The report sparked widespread discussion. Do we need training programs and methodological instructions in the Bologna system? An exchange of views was held on the question of the rector, prof. Adalat Muradov. A. Muratov stressed the need for some discussions with relevant authorities to satisfy the issue to the modern education system. Sevda Sardarova’s report was generally rated satisfactory and approved by voting.
The second issue on the agenda   was the report of the dean of the faculty of Economics. Dean Associate Professor Asiman Guliyev submitted a report on the activity of the faculty in the 2018/2019 academic year. The report provided information on teaching quality, academic activities, and   work with students. The presentation showed that there was a positive trend in students’ exam results and course attendance compared to previous years. The rector   instructed   deans of faculty to prepare more detailed reports and to adopt a standard form for this.
Then the former student rector Elmir Sadigov made a report on his one-year activity. Rector Adalat Muradov highly appreciated Elmir Sadigov’s activity and presented him an Honorary Decree for his effective work.
Current issues were also discussed at the Scientific Council. The statues of International Economic Cooperation Development, UNEC Research Center, UNEC Research Center for Knowledge Economics, UNEC Turkish World Economic Research Center, UNEC Insurance School, UNEC Center for European Economics, UNEC Islamic Financial Center, UNEC Scientific Research Center for Composite Materials have been approved by members of the Academic Council. “Rules for recovery of   expelled students and  returning from an academic vacation” , “Rules for the organization of the summer semester” and Charter of the Faculty of Economics were presented at the scientific council. All three documents were approved by the council  members.
At the meeting, to improve management it was also decided to establish Department of Organization of Teaching General Disciplines consisting  of non-specialized chairs under the rector. The proposal to establish a Teacher Training Center was also approved by a vote of council members.