UNEC-dən professor-müəllim heyətinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı növbəti addım
UNEC-də professor-müəllim heyətinin tədris və tədqiqat bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, ingilisdilli ədəbiyyatlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi, müəllimlərin beynəlxalq mübadilə proqramlarında iştirakına şərait yaradılması məqsədilə 2018/19-cu tədris ilinin yaz semestrindən etibarən “Akademik İngilis dili” kurslarına start veriləcəkdir.
Bu məqsədlə ölkədə xarici dil tədrisi sahəsində böyük təcrübəyə malik şirkətlərdən biri olan British Council ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanmış və UNEC müəllimləri üçün diaqnostiq APTIS test imtahanı təşkil olunmuşdur.
18 fevral 2019-cu il tarixindən APTIS test nəticəsi B1 və yuxarı olan müəllimlər üçün 4 ay müddətinə 96 saat təlimin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Kursların proqramı professor-müəllim heyətinin ixtisas səhələri üzrə akademik ingilis dilində danışma, yazma, dinləmə və oxuma  bacarıqlarının təkmilləşdiriməsi məqsədi ilə hazırlanıb və təlim nəticəsində müəllimlərin nüfuzlu beynəlxalq jurnallarda məqalələr çap etdirməsi, mübadilə yolu ilə dünya universitetlərinin tədris fəaliyyətlərində iştirak imkanlarının artırılması və muasir ədəbiyyatla tanışlıq imkanlarının genişləndirilmə hədəflənmişdir.
Müəllimlərin ingilis dili səviyyəsinin yoxlanılması məqsədi ilə kursun sonunda yenidən APTİS imtahanı təşkil olunacaqdır.

Очередной шаг UNEC в направлении совершенствования профессорско-преподавательского состава
С целью совершенствования учебных и исследовательских способностей профессорско-преподавательского состава UNEC, расширения возможностей выхода к англоязычной литературе, создания преподавателям условий для участия в международных программах обмена с весеннего семестра 2018/19 учебного года будут стартовать курсы «Академический английский язык».
С этой целью с одной из компаний в стране, имеющей большой опыт в сфере обучения иностранному языку, с British Council, подписано соглашение о сотрудничестве и для преподавателей UNEC организован диагностический экзамен тестовой системы APTIS.
С 18 февраля 2019 года для преподавателей, имеющих результаты теста APTIS B1 и выше, предусмотрено проведение тренингов  в течение 4 месяцев в объеме 96 часов. Программа курсов разработана с целью совершенствования способностей говорения, письма, слушания и чтения на академическом английском языке по своей специальности профессорско-преподавательского состава, а также в результате тренингов публикация преподавателями статей в престижных международных журналах, путем обмена повышение возможностей участия в учебной деятельности университетов мира, расширение возможностей ознакомления с современной литературой.
С целью контроля уровня владения английским языком преподавателей в конце курсов вновь будет организован экзамен APTİS.